Co to jest Hipotrofia? [Porada eksperta]

2013-04-06 18:12 Barbara Grzechocińska

Jestem w 27 tygodniu ciąży. Lekarz stwierdził, że moje maleństwo ma Hipotrofie. Chciałabym wiedzieć co to jest i jakie jest zagrożenie dla dziecka?

Hipotrofia jest zaburzeniem w rozwoju płodu i oznacza, że płód ma masę mniejszą niż wynika to z wieku ciążowego. Najczęściej jest wynikiem przewlekłej niewydolności łożyska. Przyczyną moga być choroby ogólnoustrojowe u matki lub niektóre nieprawidłowości i choroby płodu. Czasami przyczyna nie jest znana. Ciąże, w których rozwija się płód hipotroficzny wymagają stałego nadzoru i monitorowania, czasami istnieją wskazania do wcześniejszego ukończenia ciąży. Powikłania zależą od przyczyny i stopnia hipotrofii.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Barbara Grzechocińska

Adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Przyjmuje prywatnie w Warszawie przy ul. Krasińskiego 16 m 50 (zapisy codziennie w godzinach 8-20).

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski

KOMENTARZE