Toksoplazmoza: wyniki i interpretacja
Badania na toksoplazmozę wykonują zazwyczaj kobiety w ciąży, lub te, które starają się o dziecko. Dlaczego? Bo toksoplazmoza w ciąży jest groźna dla dziecka i może być przyczyną poronienia. Jaka jest poprawna interpretacja wyników badania na toksoplazmozę? I co to jest awidność przeciwciał?
Spis treści
- Badania na toksoplazmozę - wskazania
- Badanie na toksoplazmozę - na czym polega
- Badania na toksoplazmozę - wyniki
- Badania na toksoplazmozę - awidność przeciwciał IgG
Wyniki badania na toksoplazmozę nie jest trudno zinterpretować, ale najlepiej zgłosić się z tym do lekarza. Lekarz w zależności od stężenia przeciwciał może zalecić różne postępowanie. Dowiedz się, jak interpretować wyniki badań toksoplazmozy.
Badania na toksoplazmozę - wskazania
Badania na toksoplazmozę powinny wykonać kobiety w ciąży, lub te, które starają się o dziecko. Dlaczego? Toksoplazmoza w ciąży, wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii, może prowadzić do uszkodzeń płodu, a nawet do poronienia.
Kobiety planujące ciążę powinny to badanie wykonać przed poczęciem dziecka. Należy sprawdzić obecność T. gondii, ponieważ nie wszyscy zakażeni mają objawy toksoplazmozy, część chorych jest jedynie nosicielami choroby.
Polecany artykuł:
U kobiet w ciąży badanie na wykrycie przeciwciał przeciwko toksoplazmozie powinno zostać wykonane do 10. tygodnia ciąży, a u kobiet z ujemnym wynikiem w I trymestrze, badanie powinno się powtórzyć pomiędzy 21. a 26. tygodniem ciąży.
Na zakażenie toksoplazmozą są narażone osoby, które: mają wychodzącego na dwór kota, często jedzą mięso surowe (tatar) lub kwiste, mają bezpośredni kontakt z ziemią (np. w ogrodzie).
Toksoplazmoza nabyta u osób z prawidłową odpornością może nie dawać żadnych objawów. Jeśli się pojawią, to jest to najczęściej: gorączka, objawy grypopodobne, powiększone węzły chłonne, dolegliwości stawowe, stany pozapalne narządów, a także zapalenie mózgu i zapalenie opon mózgowych. Zależy to od umiejscowienia pierwotniaków w organizmie.
Badanie na toksoplazmozę - na czym polega
W diagnozowaniu toksoplazmozy pomagają przede wszystkim badania serologiczne. Obecnie powszechnie określa się poziom przeciwciał przeciwko toksoplazmozie klasy IgM i IgG w surowicy krwi.
Badanie polega na pobraniu próbki krwi. Nie trzeba być na czczo. Warto też uprzedzić lekarza prowadzącego ciążę o ewentualnym zagrożeniu zakażeniem.
Warto także przeprowadzić badanie w specjalistycznym laboratorium, np. przy szpitalu zakaźnym. Na pewno takie badanie będzie bardziej miarodajne. Czasem wyniki uzyskane w zwykłych prywatnych laboratoriach mogą być mylące. Ma to związek z różnymi wartościami referencyjnymi stężenia przeciwciał i awidności w różnych laboratoriach.
Badania na toksoplazmozę - wyniki
- IgG (–); IgM (–) - nie było infekcji, w ciąży badania kontrolne co 3 miesiące
- IgG (+); IgM (–) - przebyte w przeszłości zakażenie (wyjątek – bardzo wysokie stężenie IgG, należy sprawdzić awidność przeciwciał)
- IgG (–); IgM (+) - świeża infekcja, konieczna pilna wizyta u lekarza, prawdopodobnie leczenie
- IgG (+); IgM (+) - niedawne zakażenie, można sprawdzić awidność (jeśli jest niska, prawdopodobnie trzeba rozpocząć leczenie ciężarnej)
Badania na toksoplazmozę - awidność przeciwciał IgG
Awidności przeciwciał IgG pozwala ustalić, czy infekcja jest świeża (niska awidność), czy przebyta kilka miesięcy lub lat wcześniej (wysoka awidność). Zbadanie awidności pomaga czasem podjąć lekarzom decyzję dotyczącą leczenia przyszłej mamy antybiotykiem.
Najbardziej niebezpieczne jest zakażenie w pierwszym trymestrze, bo może się skończyć poronieniem. Świeże zakażenie w drugim trymestrze ciąży może skutkować wadami układu nerwowego i oka, zaś w trzecim trymestrze anemią lub powiększeniem wątroby.
Ryzyko powikłań u dziecka jest bowiem odwrotnie proporcjonalne do czasu trwania ciąży: maleje z każdym kolejnym trymestrem. Poza tym, nawet jeśli dojdzie do zakażenia, nie znaczy to, że dziecko urodzi się chore, większość maluszków rodzi się zdrowa.
Porady eksperta
Polecany artykuł: