Jak wykonać test ciążowy?

2015-07-07 9:04

Jak zrobić test ciążowy? Test ciążowy to najprostszy i najszybszy sposób, by dowiedzieć się czy jesteś w ciąży. Większość z nas teoretycznie umie posługiwać się testem ciążowym, ale... w tak ważnej sprawie nigdy dość informacji. Wyjaśniamy, jak wykonać test ciążowy.

Jak wykonać test ciążowy?
Autor: thinkstockphotos.com Jak wykonać test ciążowy?

Spis treści

  1. Jak zrobić test ciążowy paskowy?
  2. Jak się robi test ciążowy płytkowy?
  3. Kiedy zrobić test ciążowy?
  4. Jak wykonać test ciążowy strumieniowy?

Jak zrobić test ciążowy paskowy?

Zbierz próbkę moczu do czystego, suchego pojemnika ze szkła lub plastiku. Zanurz pasek testowy w próbce ze strzałkami skierowanymi do próbki.

Próbka powinna osiągnąć linię maksymalnego zanurzenie, zaznaczoną na pasku. Nie powinno się przekraczać tej linii. Należy trzymać pasek w próbce moczu, aż czerwonawe zabarwienie pojawi się na dolnej krawędzi membrany testowej (około 10 sekund).

Wyjmij pasek i umieścić na czystej suchej powierzchni. Wynik należy odczytać pomiędzy 3. a 10. minutą po dodaniu próbki.

Jak się robi test ciążowy płytkowy?

Zanim wyjmiesz test ciążowy z opakowania, zbierz próbkę moczu do czystego, suchego pojemnika ze szkła lub plastiku. Teraz możesz otworzyć test ciążowy.

Do testu jest dołączona pipeta - zanurz jej końcówkę w pojemniku z moczem. Nabierz za jej pomocą próbkę moczu. Trzymając pipetkę pionowo nad okienkiem SAMPLE (S) umieść w nim dokładnie kilka kropli (zwykle 3-4) moczu.

Uważaj, aby nie wytworzyły się pęcherzyki powietrza. Po 3-5 minutach można wynik, a następnie wyrzuć test.

Test ciążowy kupisz w aptece bez recepty. Jednak jak zrobić test ciążowy, aby dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży, jeszcze zanim umówisz się na wizytę u ginekologa? Wybór testów ciążowych jest naprawdę duży. We wszystkich do badania stosuje się mocz (badanie z krwi możesz wykonać w laboratorium).

Test wykrywa hormon o nazwie gonadotropina kosmówkowa beta-hCG. Pojawia się on kilka dni po zapłodnieniu. Właśnie dlatego wykrycie gonadotropiny nie jest możliwe kilka godzin po intymnym zbliżeniu.

Z każdym kolejnym dniem po zapłodnieniu stężenie hCG rośnie, a więc zwiększają się także szanse na prawidłowy, pozytywny wynik testu. Skuteczność testów jest bardzo podobna i sięga 99 proc.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Kiedy zrobić test ciążowy?

Jak wykonać test ciążowy strumieniowy?

Po wyjęciu testu ciążowego z opakowania, zdejmij plastikową nasadkę z paska do absorpcji moczu. Pamiętaj, aby nie dotykać palcami do paska.

Należy trzymać go za uchwyt w taki sposób, aby widoczne było okno testowe. Na 5 sekund skieruj pasek absorpcyjny bezpośrednio na strumień moczu.

Jeśli nie możesz utrzymać strumienia moczu przez 5 sekund, możesz umieścić mocz w czystym i suchym pojemniku, a następnie zamoczyć w nim 2/3 paska absorpcyjnego na 10 sekund.

Na koniec należy zakryć pasek absorpcyjny nasadką i położyć test na płaskiej powierzchni, aby widzieć okno testowe. Wynik można uzyskać po 5 minutach.

Warto wiedzieć, że w czasie oczekiwania na wynik, kiedy mocz zostanie wchłonięty, w oknie testowym w pozycji paska kontrolnego C powinno się zobaczyć różowy pasek, który kontroluje działanie testu.

WAŻNE! Niezależnie od wyniku, w oknie testowym powinien pojawić się pasek kontrolny C. Jego obecność jest informacją, że test został przeprowadzony prawidłowo.

Brak paska kontrolnego C informuje, że test został on przeprowadzony nieprawidłowo. Wówczas test należy powtórzyć za pomocą nowego testu ciążowego.

Ważne

Zanim zrobisz test ciążowy, przeczytaj ulotkę

Sprawdź datę ważności testu. Przeterminowany nie nadaje się do użytku. Dokładnie przeczytaj załączone informacje: jak go użyć, ile kropli moczu wpuścić do okienka lub na jak długo umieścić końcówkę pod strumieniem moczu, a także – po ilu minutach odczytać wynik.

Robieniu testu towarzyszą zwykle silne emocje. Nie daj się im ponieść, bo wykonując go niezgodnie z zaleceniami, możesz otrzymać fałszywy wynik.

Dokładna instrukcja użycia i czas, jaki powinien upłynąć, zanim pokaże się wynik, jest zawsze podany na opakowaniu testu.

miesięcznik "M jak mama"