Leki

Lekiem zwanym również lekarstwem i produktem leczniczym jest każda substancja, która nadaje się do bezpośredniego wprowadzenia do organizmu w odpowiedniej postaci farmaceutycznej. Podanie leków ma na celu osiągnięcie pożądanego efektu terapeutycznego. Niektóre produkty lecznicze, podawane w odpowiedniej, ściśle określonej dawce, stosowane są by zapobiec chorobie. Dawkowanie leków należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Dziś 1 lipca 2025 roku w życie wchodzi Obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie listy leków refundowanych. Oznacza to, że państwo sfinansuje 18 nowych terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne. Szczegóły poniżej.
Ani żadna nowość, ani przełomowe odkrycie, a jednak "suplementy liposomalne" robią ostatnio zawrotną karierę. Przybywa reklam i składników, które są oferowane w tej formule. Słusznie? Jakich efektów spodziewać się po tym nowym hicie rynkowym?
Kiedy zawiodły antyoksydanty, profesor Lloyd Trotman z nowojorskiego ośrodka badawczego Cold Spring Harbor Laboratory uznał, że warto sprawdzić, jak wyjątkowo agresywne nowotwory prostaty zareagują na prooksydant, jakim jest witamina K. Wygląda na to, że jest nowa nadzieja dla pacjentów.
Statyny skutecznie zmniejszają stężenie cholesterolu. W ten sposób przyczyniają się do ochrony przed miażdżycą, chorobą wieńcową, zawałem serca czy udarem mózgu. Jednak, jak każdy lek, mogą wywoływać skutki uboczne. Najnowsze badania sugerują, że ich długotrwałe stosowanie może mieć wpływ na jakość snu.
Kto suplementował żelazo, zna ten ból. Sporo osób narzeka na uciążliwe dolegliwości podczas próby uzupełnienia niedoborów. Pacjenci i lekarze przekazują sobie różne myki, żeby było lżej. Prostej recepty nie ma, chociaż czasem może pomóc nawet drobiazg. Trzeba sprawdzić na swoim żołądku.
Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia - w tkankach chorych na raka trzustki znaleziono określone bakterie. Badacze podejrzewają, że mogą one wpływać na rozwój nowotworu. Czy antybiotyki okażą się nową bronią w walce z jednym z najbardziej śmiertelnych typów raka?
Wrzody żołądka to schorzenie, które wiąże się z wieloma różnymi objawami, a to z kolei sprawia, że wiele osób sięga po leki bez recepty, by poczuć ulgę. Celem jest zneutralizowanie kwasów żołądkowych, nasilających dolegliwości takie jak zgaga czy refluks. Niestety większość z nas nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji stosowania inhibitorów pompy protonowej, zwłaszcza długoterminowo.
Masz grzybicę paznokci albo trądzik? Ten olejek to naturalny kosmetyk o silnym działaniu antybakteryjnym, przeciwgrzybicznym i przeciwzapalnym. Skutecznie zwalcza trądzik, łupież, grzybicę i podrażnienia skóry. Nawilża, regeneruje naskórek, a przy tym jest tani i łatwo dostępny – kupisz go za grosze w każdej aptece!
Wzrost oporności na antybiotyki ostatniej szansy prowadzi do dramatycznego zwiększenia liczby zgonów z powodu infekcji opornych na leczenie antybiotykami. Nadużywanie antybiotyków i ich stosowanie w infekcjach wirusowych doprowadziło w 2022 roku do śmierci ponad 3 mln dzieci.
Główny Inspektor Farmaceutyczny wycofał z obrotu cztery serie leku Magne B6. Powodem jest zgłoszenie producenta o wyniku badania stabilności, który nie odpowiadał wymaganiom. Jeśli stosujesz ten lek, sprawdź, czy nie masz go w domu. Budzące obawy leki wkrótce tracą ważność, więc wiele sprzedano już dawno temu.
Ibuprofen, choć skuteczny w łagodzeniu bólu, może być niebezpieczny dla osób z problemami żołądkowymi. Przyjmowanie go może pogłębić podrażnienia i spowodować rozwój wrzodów. Zamiast sięgać po ten lek, warto poznać bezpieczniejsze alternatywy, które skutecznie złagodzą dolegliwości bez ryzyka dla zdrowia.
Już po miesiącu stosowania eksperymentalnej tabletki 3w1, znanej jako GMRx2, aż u 81 proc. pacjentów z nadciśnienie udało się opanować ciśnienie. Ta poprawa utrzymywała się przez sześć miesięcy.
Generalnie wszyscy wiemy, że alkoholu z antybiotykami nie wolno łączyć. Jeśli jednak planujesz przerwać kurację, żeby na przykład wznieść toast, to nie jest dobry pomysł. Najpierw to przeczytaj, bo można się zdziwić. Jak realnie niebezpieczne jest takie połączenie, pytamy farmaceutkę, Paulinę Front.
Gorszy nastrój, bóle mięśni, być może zaburzenia pracy układu krążenia to wszystko mogą być skutki niedoboru magnezu. Twój problem? Niestety, zwykłe badanie krwi nie daje rozstrzygającej odpowiedzi, czy mamy dość magnezu. Lepiej więc suplementować go na wszelki wypadek?
Antybiotyki to sposób, by wyleczyć wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne. Okazuje się jednak, że ich działanie może nie być tak efektywne. A winnym temu mają być cząsteczki nanoplastiku. Według naukowców może obniżyć to skuteczność leczenia.
Segregacja odpadów wciąż budzi wiele wątpliwości, a największy problem sprawiają tzw. odpady niebezpieczne, w tym przeterminowane leki. Jak utylizować leki w domu? Gdzie wyrzucać przeterminowane tabletki, syropy czy maści, jeśli w okolicy nie ma specjalnego pojemnika? Ale choć coraz częściej pojawiają się one na osiedlach i w aptekach, wciąż wielu z nas i tak nie wie, co zrobić ze starymi lekami. Wyjaśniamy.
Polska prezydencja w Radzie UE rozpoczęła negocjacje z Parlamentem Europejskim nad ostatecznym kształtem przepisów pakietu farmaceutycznego. Ministra zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, że celem jest zrównoważenie interesów firm wysokotechnologicznych i pacjentów, by tańsze leki szybko do nich trafiały.
Najnowsze badania naukowe opublikowane na łamach British Medical Journal ukazują związek pomiędzy stosowaniem dezogestrelu a ryzykiem wystąpienia guza mózgu. Należy jednak zaznaczyć, że chodzi o długotrwałe stosowanie leków hormonalnych i nie oznacza to, iż każda kobieta zachoruje. Analizujemy nowe ustalenia.
Słońce i leki to duet, który może poważnie zaszkodzić. Choć większość z nas zdaje sobie sprawę, że długie opalanie nie służy zdrowiu, mało kto pamięta, że nawet krótkotrwała ekspozycja na słońce może być ryzykowna podczas farmakoterapii. Niektóre substancje wchodzą w reakcję z promieniami UV, powodując fototoksyczne lub fotoalergiczne reakcje skórne.
Nieprzewidywalne wydarzenia na świecie sprawiają, że coraz więcej osób myśli o zadbaniu o swoje bezpieczeństwo. Jednym z kluczowych elementów domowego przygotowania jest apteczka. Sprawdź, co warto mieć pod ręką, by w razie kryzysu nie zabrakło najpotrzebniejszych leków.
W internecie "cudowny roztwór mineralny" MMS jest promowany jako preparat uzdrawiający, mimo licznych ostrzeżeń. Rzekomo ma pomagać w walce z wieloma chorobami, począwszy od autyzmu, przez choroby nowotworowe, po COVID-19, a nawet "oczyszczać duszę". W rzeczywistości w kontakcie m.in. z kwasem żołądkowym uwalnia silnie żrący tlenek chloru, niszcząc komórki - ujawniają badania przeprowadzone przez Polaków.

Działanie produktów leczniczych polega na oddziaływaniu ze składnikami organizmu, co ma na celu zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby, zahamowanie jej przyczyn i nieprzyjemnych objawów. Działanie produktu leczniczego uzależnione jest od jego budowy chemicznej, właściwości fizykochemicznych, wieku, płci i stanu zdrowia pacjenta. Wyróżniamy dwa typy leków: lek innowacyjny, czyli produkt leczniczy, który został dopuszczony do obrotu w Polsce na podstawie pełnej dokumentacji oraz lek generyczny, czyli produkt leczniczy zawierający tą samą substancję czynną co lek innowacyjny, który został wyprodukowany na podstawie formuły zawartej w zgłoszeniu patentowym leku innowacyjnego, jednak dopiero po zakończeniu ochrony patentowej. Ceny leków generycznych są zazwyczaj zdecydowanie niższe.

Leki mogą być podawane doustnie (tabletki, kapsułki, syrop, zawiesina doustna), iniekcyjnie (ampułka, fiolka, ampułkostrzykawka), doodbytniczo (czopki), przezskórnie (maści, kremy, żele), wziewnie (aerozole do wdychania – najczęściej w lekach przeciwastmatycznych).

Każdy produkt leczniczy zanim zostanie wprowadzony na rynek farmaceutyczny zostaje poddany eksperymentalnym badaniom klinicznym. By lek został dopuszczony do obrotu niezbędne jest pozwolenie wydane przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Kontrolę nad całym procesem wytwarzania i obrotem leków sprawuje Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna.