Apteczka

Cetyryzyna to substancja czynna, która znajduje się w wielu preparatach przeciwalergicznych dostępnych bez recepty. Łagodzi katar sienny, świąd, zapalenie spojówek. Jak działa cetyryzyna, jakie są wskazania do jej przyjmowania i kto nie powinien używać leków zawierających cetyryzynę?
Leki nasenne są często stosowane przez pacjentów w celu pozbycia się problemów ze snem. Większości z nas wydaje się, że wystarczy połknąć tabletkę i problem zniknie. Czy rzeczywiście to takie proste? Czy słusznie robimy, kupując leki nasenne dostępne bez recepty, zamiast szukać pomocy u specjalisty? O działaniu leków nasennych i bezsenności opowiada dr n. med. Michał Skalski, psychiatra z Katedry i Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Poradni Leczenia Zaburzeń Snu.
Ibuprofen jest lekiem powszechnie wykorzystywanym w zwalczaniu bólu oraz zbijaniu gorączki zarówno u dorosłych jak i u dzieci. Substancja ta należy do grupy NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Oznacza to, że jego działanie opiera się na hamowaniu stanu zapalnego w organizmie. Działanie to jest niezwykle korzystne w przebiegu sezonowych chorób infekcyjnych, takich jak grypa czy tak zwane przeziębienie. Istnieją jednak sytuacje, w których przyjmowanie ibuprofenu może być szkodliwe. Kiedy nie należy stosować ibuprofenu?
Sposoby na bezsenność pomogą zadbać o lepszy sen i samopoczucie w ciągu dnia. Sen jest tak samo ważny dla naszego organizmu jak tlen, woda czy jedzenie. Bez nich nie moglibyśmy żyć. Tymczasem aż jedna trzecia z nas ma kłopoty z zaśnięciem i spokojnym przespaniem całej nocy. Dlatego tak ważne jest wyeliminowanie przyczyn bezsenności. Dowiedz się, jak poradzić sobie z bezsennością.
Furagina to powszechna nazwa handlowa leków zawierających substancję furazydyna. Preparaty te są powszechnie przyjmowane w przypadku infekcji pęcherza moczowego. Połączenie furazydyny z nawet bardzo małymi ilościami alkoholu może mieć wyjątkowo przykre konsekwencje. Dlaczego nie warto łączyć furaginy z alkoholem?
Podchloryn sodu jest związkiem chemicznym o szerokim zastosowaniu w różnych gałęziach przemysłu, kosmetyce, rolnictwie i medycynie. Choć stężony podchloryn sodu jest substancją niezwykle niebezpieczną, to odpowiednio rozcieńczony może mieć właściwości lecznicze np. w leczeniu chorób skóry. Podchloryn sodu wykazuje silne działanie utleniające, dlatego też jest powszechnie wykorzystywany jako środek do dezynfekcji. Jakie jeszcze właściwości ma podchloryn sodu i do czego jest wykorzystywany?
Berberyna jest naturalną substancją roślinną, alkaloidem znanym ze swoich leczniczych właściwości już 2000 lat temu. Suplementy z berberyną to jedne z nielicznych, które wykazują realne działanie odpowiadające lekom. Berberyna jest skuteczna w zapobieganiu i leczeniu insulinooporności, cukrzycy typu 2, dyslipidemii i otyłości. Tak, berberyna rzeczywiście wykazuje działanie odchudzające! Jak stosować berberynę? Na co jeszcze pomaga?
Metanol, czyli alkohol metylowy (CH3OH), to organiczny związek chemiczny należący do grupy alkoholi. To najprostszy alkohol alifatyczny. Jakie są właściwości metanolu? Gdzie znajduje zastosowanie i dlaczego jest szczególnie groźny dla naszego organizmu? Poniżej znajdziesz odpowiedzi!
Etanol, czyli alkohol etylowy, to organiczny związek chemiczny należący do grupy alkoholi. To jednowodorotlenowy, pierwszorzędowy, nasycony alkohol. Etanol uznawany jest za jeden z najczęściej wybieranych środków odurzających. Dowiedz się, jakie są rodzaje alkoholu etylowego i sprawdź, jaki ma wpływ na organizm człowieka. Jakie są właściwości etanolu i gdzie znajduje zastosowanie?
Ocet jabłkowy znany jest ze swoich licznych właściwości prozdrowotnych. Wychodzimy często z założenia, że nie ma sensu katować się restrykcyjnymi dietami, skoro ocet jabłkowy może wspomóc walkę z nadprogramowymi kilogramami. To pokazuje, że przypisujemy mu różne moce, ale najwyższy czas to zmienić. Poznaj fakty i mity na temat octu jabłkowego!
Herbata z karczocha przyrządzana jest z rośliny, która przypomina z wyglądu oset i smakuje podobnie do szparagów. Słyszałeś, że można z niej zrobić napój bogaty we właściwości prozdrowotne? Okazuje się, że warto go pić, ponieważ pomaga w walce z chorobami wątroby. Sprawdź, jakie wyjątkowe moce skrywa w sobie jeszcze herbata z karczocha!
Żele na blizny stanowią wygodne i skuteczne rozwiązanie, szczególnie w przypadku świeżo zabliźnionych ran. Dzięki stosowaniu specjalistycznych żelów, możliwe jest poprawienie wyglądu świeżych zmian. Stare blizny są natomiast niemożliwe lub bardzo trudne do usunięcia. Na rynku aptecznym dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do pielęgnacji blizn. Jakie składniki powinien zawierać żel na blizny? Kiedy stosować żele na blizny? Sprawdź, czym się różnią żele silikonowe od plastrów silikonowych na blizny.