Apteczka

Nadmanganian potasu (kalium hypermanganicum) to środek znany w medycynie od wielu już lat. Można go kupić bez recepty w aptece w postaci kryształków i samodzielnie sporządzić roztwór. Swoje zastosowanie znajduje m.in. do odkażania skóry, dezynfekowania ran, czy też leczenia stanów zapalnych lub potówek. Stosuje się go zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Na czym polega działanie nadmanganianu potasu i jak go bezpiecznie używać?
Pilokarpina jest alkaloidem imidazolowym stosowanym w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego towarzyszącego jaskrze. Jest to lek z grupy parasympatykomimetyków stosowany miejscowo do oka, a konkretnie do worka spojówkowego, w celu obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Pilokarpina stosowana jest w postaci 2% kropli ocznych. Czasem stosuje się ją również w postaci kropli pod język w celu zwiększenia wydzielania śliny. Jest również wykorzystywana jako odtrutka przy zatruciach atropiną.
Jeśli dokucza ci niestrawność, przede wszystkim starannie przyjrzyj się temu, co jesz. Często bowiem niestrawność powodowana jest niewłaściwą dietą. Skuteczne przy łagodzeniu objawów niestrawności mogą okazać się wypróbowane domowe sposoby.
Saponiny to związki chemiczne pochodzenia roślinnego, zaliczane do grupy glikozydów, czyli substancji, które są pochodnymi cukrów. Nazwa saponiny pochodzi od łacińskiego słowa "sapo", które oznacza "mydło". Jakie właściwości mają saponiny?
Hioscyjamina, L-atropina - pod względem chemicznym jest to alkaloid tropanowy, enancjomer atropiny, stosowany w medycynie w postaci chlorowodorku lub siarczanu. Jednak obecnie jest on o wiele rzadziej stosowany od wspomnianej i chyba powszechniej znanej atropiny (od której ma silniejsze działanie).
Sterydy są wciąż popularne wśród bywalców siłowni. Często ci "kulturyści" nie biorą pod uwagę tego, że zażywanie sterydów niesie ze sobą wiele groźnych skutków ubocznych - jednym z nich jest narastająca agresja. Anabole mogą bardzo pogorszyć ogólny stan zdrowia, zahamować wzrost o 30 proc. czy doprowadzić do niepłodności.
Ciepłe okłady stosowane są w leczeniu od dawna. Nasze prababki rozgrzewały zmarznięte stopy gorącymi kamieniami owiniętymi w lniane płótno, mamy wkładały do łóżka termofor z gorącą wodą lub poduszkę elektryczną. Wszystko po to, aby poprawić samopoczucie oraz przepędzić choroby czy dolegliwości bólowe. Jakie ciepłe okłady stosować na nerki, na zatoki, na kręgosłup, a jakie na ból brzucha? Poznaj rodzaje ciepłych okładów.
Maść tygrysia, czyli tiger balm na szczęście nie ma nic wspólnego z tygrysami, bo w skład specyfiku wchodzą tylko składniki roślinne. Maść tygrysia, nazywana też maścią z kotkiem była niezwykle popularna w czasach PRL. Uważano wówczas, że jest to najbardziej skuteczna, rozgrzewająca i przeciwbólowa maść.
Inhibitory konwertazy angiotensyny są jedną z najważniejszych grup leków stosowanych w celu obniżenia ciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca. Substancje te mają wiele zalet. Wykazują działanie nefroprotekcyjne, przeciwmiażdżycowe oraz przeciwzakrzepowe. Z tego względu często są zalecane pacjentom chorym na nadciśnienie, u których występuje jednocześnie nefropatia cukrzycowa. Stosowanie tych leków wiąże się jednak z licznymi działaniami niepożądanymi. Co warto wiedzieć o inhibitorach konwertazy angiotensyny?
Maść nagietkowa to produkt znany chyba wszystkim - o jej właściwościach krążą wręcz legendy. Maść nagietkowa jest często stosowana m. in. na hemoroidy, problemy skórne, trądzik, blizny, żylaki. Poznaj właściwości i zastosowanie maści nagietkowej!

NOWY NUMER

W numerze 12/2019 "Zdrowia" wszystko o fizjoterapii, operacja "przez dziurkę", leczenie raka trzustki, kim jest asystent zdrowienia, zielone biuro, antyrakowe menu, idealna koloryzacja. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 12/2019

Materiał partnerski