Apteczka

Tryptany są stosunkowo nową grupą substancji chemicznych, stosowanych w leczeniu napadów migrenowych. Wprowadzenie preparatów zawierających tryptany na rynek farmaceutyczny jest uznawane za przełom w terapii migreny. Czy tryptany są lekami skutecznymi? Jakie są zagrożenia związane z ich stosowaniem?
Żurawina ma liczne właściwości lecznicze i wartości odżywcze - związek pomiędzy jedzeniem żurawiny a infekcjami dróg moczowych po raz pierwszy wykazano w 1840 roku. Współczesne badania naukowe jednomyślnie potwierdzają, że żurawina ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu jest skuteczna, m.in. w walce z infekcjami pęcherza moczowego, niektórymi schorzeniami skóry i wrzodami żołądka.
Witamina B8 (inozytol) jest niezbędna do prawidłowego działania układu nerwowego. Witamina B8 ma także inne właściwości, dzięki którym można ją wykorzystać w terapii zespołu policystycznych jajników czy schizofrenii. Jaką jeszcze rolę pełni witamina B8 (inozytol) w organizmie? Jakie produkty są jej źródłem? Jak ją dawkować?
Metotreksat to organiczny związek chemiczny, należący do antagonistów kwasu foliowego, który znalazł zastosowanie jako lek cytostatyczny, czyli inaczej mówiąc lek przeciwnowotworowy. Stosuje się go też w leczeniu łuszczycy i chorób autoimmunologicznych.
Syrop z cebuli jest od wieków sprawdzonym sposobem na przeziębienie. Przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dowiedz się, jak zrobić syrop z cebuli oraz jakie są jego właściwości i zastosowanie.
Syrop z mniszka lekarskiego jest stosowany głównie w celu łagodzenia kaszlu. Miód z mniszka przyśpiesza też gojenie się ran, oczyszcza organizm i ma działanie przeciwmiażdżycowe. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości lecznicze ma syrop z mniszka lekarskiego.
Tymianek ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dlatego jest często składnikiem nie tylko preparatów na trądzik, lecz także syropów na kaszel. Sprawdź, jakie są właściwości prozdrowotne tymianku i dowiedz się, czy można go stosować bez ograniczeń.
Zioła na kaszel przyniosą ulgę w tej wyjątkowo przykrej dolegliwości. Tymianek pospolity, podbiał pospolity i prawoślaz lekarski to składniki leków, ale można z nich też zrobić domowe herbatki ziołowe na kaszel. Oto przepisy z wykorzystaniem ziół na kaszel.
Salicylany to przede wszystkim estry kwasu salicylowego, zaliczane do kwasów beta-hydroksylowych. Pod względem fizycznym są bezbarwną, krystaliczną substancją, która choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, występuje dosyć powszechnie w przyrodzie. Jakie właściwości mają salicylany? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do ich stosowania?
Dekstrometorfan jest bardzo popularnym i dostępnym bez recepty lekiem o działaniu przeciwkaszlowym. Pod względem chemicznym jest nieopioidową pochodną morfiny. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania dekstrometorfanu? Kto może go stosować? Jakie są objawy przedawkowania dekstrometorfanu?
Nimodypina pod względem chemicznym jest to antagonista wapnia - pochodna 1,4-dihydropirydyny. Zaliczana jest do II generacji leków blokujących kanały wapniowe. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania nimodypiny? Jakie skutki uboczne może wywoływać stosowanie nimodypiny?
Leki przeciwgrzybicze to preparaty stosowane w leczeniu grzybic, czyli najprościej rzecz ujmując, chorób zakaźnych wywoływanych przez grzyby chorobotwórcze. Jakie są rodzaje leków przeciwgrzybiczych? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do ich stosowania? Czy doustne leki przeciwgrzybicze są bezpieczne?

NOWY NUMER

W numerze 3/2020 "Zdrowia": odchudzanie według typu sylwetki, chorobę poznasz po zapachu, ból można leczyć, życie ze schizofrenią, siarka w pielęgnacji urody, jak przechowywać żywność. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 3/2020

Materiał partnerski