Apteczka

Hyzop lekarski to stosunkowo mało znane u nas zioło o znakomitych właściwościach leczniczych i smakowych. Występuje zazwyczaj w postaci suszu, z którego można zrobić napar. Ekstrakty z hyzopu dodawane są również do herbat oraz różnego rodzaju kosmetyków. Dowiedz się, jakie właściwości ma hyzop oraz jakie jest jego zastosowanie. Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?
Leki antydepresyjne stosuje się w leczeniu zaburzeń depresyjnych takich jak przewlekłe obniżenie nastroju, spadek motywacji, apatia, bezsenność, niekiedy połączonych z objawami lękowymi. Nowoczesne antydepresanty są stosunkowo bezpieczne i nie wywołują tak wielu skutków ubocznych, jak leki starej generacji. Mimo to zawsze należy przyjmować je ściśle z zaleceniami lekarza i dokładnie obserwować reakcje organizmu na zażywany środek.
Witamina A pełni wiele ważnych funkcji w organizmie - jest niezbędna w procesie widzenia, wzmacnia układ odpornościowy i może zapobiegać rozwojowi nowotworów. Poza tym witamina A poprawia wygląd skóry, dzięki czemu znalazła zastosowanie w kosmetyce. Jednak z jej dawkowaniem powinny uważać kobiety w ciąży. Jakie jeszcze właściwości ma witamina A? Jakie są objawy jej niedoboru? W jakich produktach można ją znaleźć?
Witamina E to związek, którego właściwości od dawna są wykorzystywane w medycynie, gdzie znana jest m.in. jako "witamina płodności", gdyż jest niezbędna do jej zachowania. Ponadto witamina E znalazła zastosowanie w kosmetyce, gdzie sławę zyskała jako "witamina młodości", gdyż opóźnia proces starzenia się skóry. Sprawdź, jakie działanie ma witamina E oraz gdzie się znajduje.
Kocanka włoska, znana również jako curry plant, to znakomita przyprawa – ale nie tylko: ma również szereg cennych właściwości zdrowotnych i kosmetycznych. Jak wygląda kocanka włoska, do czego można - i dlaczego warto - wykorzystać jej liście, kwiaty i gałązki?
Tetrahydrokannabinol, czyli THC jest naturalną substancją chemiczną występującą w konopiach, kojarzoną przede wszystkim z odurzającym działaniem marihuany. W ostatnim czasie wzbudza również wiele kontrowersji w kontekście jego zastosowania w leczeniu niektórych chorób i dolegliwości z nimi związanych. Czy rzeczywiście THC i tzw. marihuana medyczna są nowym panaceum?
Dziewanna od wieków wykorzystywana jest w medycynie ludowej do celów leczniczych, zwłaszcza że jest bardzo prosta w uprawie. Jakie właściwości ma dziewanna i jak się ją stosuje?
Olejek złodziei - pod tą tajemniczą nazwą kryje się mieszanka 5 olejków eterycznych: eukaliptusowego, cytrynowego, goździkowego, rozmarynowego i cynamonowego, która ma niezwykłe właściwości. Skąd się wziął olejek złodziei, jaki ma skład i zastosowanie?
Syrop z chmielu ma właściwości lecznicze - pomaga na bezsenność, łagodzi stres, zmniejsza ból przy menstruacji, klimaterium oraz łagodzi bóle korzonków. Jak zrobić syrop z chmielu?
Syrop z chrzanu można stosować podczas infekcji przy objawach kaszlu, podczas grypy, zapalenia oskrzeli oraz przy nieżytach górnych dróg oddechowych.
Babka lancetowata to niepozorna roślinka, która zajmowała ważne miejsce w domowych apteczkach naszych babć. Dziś również warto korzystać z jej licznych walorów zdrowotnych.
Chmiel zwyczajny znalazł zastosowanie nie tylko w produkcji piwa, lecz także w medycynie, gdyż posiada liczne właściwości lecznicze. Chmiel jest sprawdzonym środkiem na bezsenność i uspokojenie. Pomoże także złagodzić objawy klimakterium, ból korzonków oraz pozbyć się łupieżu. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma chmiel.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020