Apteczka

Lukrecja to zioło, które znalazło zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce dzięki swoim wyjątkowym właściwościom. Szczególną leczniczą moc ma korzeń lukrecji. Odwar z tej części zioła jest stosowany pomocniczo w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Z kolei cukierki z lukrecją warto podawać dzieciom, gdyż hamują rozwój próchnicy. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości posiada lukrecja.
Podbiał pospolity (Tussilago farfara L.) wspomaga leczenie chorób górnych dróg oddechowych, takich jak mokry kaszel z zalegająca wydzieliną, przewlekły suchy kaszel, ból gardła, czy zapalenie krtani. Ta powszechnie występująca w naszym kraju roślina stosowana jest od wieków w medycynie ludowej. Jakie jeszcze właściwości prozdrowotne ma podbiał pospolity?
Tymianek ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dlatego jest często składnikiem nie tylko preparatów na trądzik, lecz także syropów na kaszel. Sprawdź, jakie są właściwości prozdrowotne tymianku i dowiedz się, czy można go stosować bez ograniczeń.
Czosnek niedźwiedzi ma wszystkie właściwości czosnku pospolitego. Jednak przewyższa go pod względem zawartości pewnych substancji, przede wszystkim związków siarki, które pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, pokarmowy, a także pomagają zwalczać wirusy, bakterie czy drożdżaka Candida albicans, odpowiedzialnego za grzybicę. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma czosnek niedźwiedzi.
Komórki macierzyste, ze swoją zdolnością do przekształcania się, wydają się cudownym remedium na wiele chorób. Dowiedz się, czym są komórki macierzyste, w leczeniu jakich schorzeń stosuje się obecnie komórki macierzyste oraz jakie są perspektywy rozwoju terapii komórkami macierzystymi? Skąd sceptycyzm specjalistów?
Oksykodon to silny lek przeciwbólowy należący do grupy opioidów. W medycynie stosuje się go głównie w postaci chlorowodorku. W jaki sposób działa oksykodon i jak poprawnie go dawkować?
Fentanyl zaliczany jest do grupy opioidowych leków przeciwbólowych i jest on dostępny w wielu różnych formach – na rynku są bowiem zarówno dożylne preparaty fentanylu, jak i środki zawierające tę substancję w postaci sprayu czy przyklejanych na skórę plastrów. W medycynie lek ten jest wykorzystywany przede wszystkim do łagodzenia silnego bólu, fentanyl używany jest jednak również i poza medycyną - to narkotyk, który zabija Amerykę.
Fibraty są lekami stosowanymi w celu obniżenia ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Zaburzenia lipidowe są jednymi z najczęściej wykrywanych nieprawidłowości w trakcie rutynowych wizyt u lekarzy pierwszego kontaktu. W takich wypadkach możemy usłyszeć, że nasz poziom "złego cholesterolu" jest zbyt wysoki. Nigdy nie wolno lekceważyć takiej diagnozy. Przeczytaj, na czym polega działanie fibratów i jakie są wskazania do ich zażywania.
Piołun (bylica piołun) to niepozornie wyglądające ziele o prozdrowotnych właściwościach. Stosowana od wieków w medycynie ludowej, znów powraca do łask. To naturalny specyfik na problemy z układem pokarmowym i kobiece dolegliwości. Trzeba jednak pamiętać, że piołunu nie można stosować zbyt długo i zawsze należy przestrzegać dozwolonej ilości jego dziennego spożycia.
Chinina to alkaloid o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Chinina zasłynęła jako pierwszy lek, który skutecznie zwalczał malarię. Dziś w tym celu chinina rzadziej jest stosowana, za to wykorzystuje się ją w kosmetykach oraz, ze względu na swój gorzki smak, w napojach typu tonik. Jakie właściwości ma chinina? Jakie znalazła zastosowanie w medycynie? Jakie są skutki uboczne stosowania chininy?
Spirytus salicylowy służy do odkażania skóry i dezynfekcji ran – ale nie tylko. Właściwości spirytusu salicylowego są na tyle bogate, że znalazł on zastosowanie między innymi w lecznictwie i kosmetyce. Do czego przydaje się spirytus salicylowy i dlaczego warto mieć go w domu?
Leki immunospresyjne to leki, które prowadzą do obniżenia odporności organizmu (immunosupresja). Farmakologiczne leczenie immunosupresyjne stosuje się po przeszczepie, aby zapobiec jego odrzuceniu, a także w leczeniu chorób alergicznych i autoagresyjnych. Jakie dokładnie działanie mają leki immunosupresyjne? Jakie są skutki uboczne ich stosowania?

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020

Materiał partnerski