Apteczka

Jeśli dokucza ci niestrawność, przede wszystkim starannie przyjrzyj się temu, co jesz. Często bowiem niestrawność powodowana jest niewłaściwą dietą. Skuteczne przy łagodzeniu objawów niestrawności mogą okazać się wypróbowane domowe sposoby.
Betulina jest substancją występującą w wielu roślinach stosowanych w tradycyjnym ziołolecznictwie. Po raz pierwszy została naukowo wykryta w korze brzozy. Najnowsze badania pokazują że ma ona olbrzymi potencjał w terapii wielu chorób, w tym nowotworów. Co warto wiedzieć o betulinie? Kiedy należy ją stosować? Jakie znaczenia ma dla przyszłości medycyny?
Jasnota purpurowa (Lamium purpureum L.) – gatunek rośliny jednorocznej lub dwuletniej, należący do rodziny jasnotowatych  - dawniej nazywanej rodziną wargowych. Występuje ona na takich obszarach jak: Afryka Północna, niemal cała Europa oraz część Azji Zachodniej (m.in. Liban, Syria, Turcja). Rozprzestrzenia się też gdzieniegdzie poza tym obszarem, spowodowane jest to nieograniczoną możliwością przemieszczania się ludzi i zwierząt po całym świecie.
Buspiron jest organicznym związkiem chemicznym o właściwościach psychotropowych. Obecnie zastosowanie znajduje przede wszystkim w terapii lęku występującego w trakcie depresji. Substancja nie posiada właściwości uzależniających. W przeciwieństwie do dużej części leków przeciwlękowych nie wykazuje działania przeciwdrgawkowego oraz sedatywnego. Kiedy stosuje się buspiron?
Leki przeciwmalaryczne są preparatami które można stosować profilaktycznie w trakcie podróży. Czy leki na malarię są skuteczne? Z jakimi przykrymi działaniami niepożądanymi wiąże się ich stosowanie? Czy warto stosować leki przeciwmalaryczne?
Metotreksat to organiczny związek chemiczny, należący do antagonistów kwasu foliowego, który znalazł zastosowanie jako lek cytostatyczny, czyli inaczej mówiąc lek przeciwnowotworowy. Stosuje się go też w leczeniu łuszczycy i chorób autoimmunologicznych.
Cyklosporyna jest to cykliczny polipeptyd złożony z 11 aminokwasów wytwarzany przez grzyb o nazwie Tolypocladium inflatum. Cyclosporyna jest silnym lekiem o działaniu immunosupresyjnym (tj. hamującym proces wytwarzania przeciwciał i komórek odpornościowych przez różne czynniki zwane immunosupresorami).
Maści czy żele na bóle mięśni i stawów, po które sięgamy w razie kontuzji, przetrenowanych mięśni czy dokuczliwego bólu spowodowanego stanem zapalnym, mają swoje zalety. Większość jest dostępna bez recepty. Jak je stosować, by były skuteczne?
Zanim lek trafi do aptek, upływa kilkanaście lat. Przez ten czas jest dokładnie opracowywany, badany i testowany, by był bezpieczny, skuteczny i spełniał wszystkie wymagania instytucji, które dopuszczają go na rynek. Tylko w przypadku najgroźniejszych chorób, takich jak nowotwory, czas wprowadzenia leku do aptek można skrócić o kilka miesięcy, pod warunkiem, że pierwsze badania wykażą jego wysoką skuteczność.
Zapalenie pęcherza moczowego to – ze względu na budowę anatomiczną – dolegliwość głównie kobieca. Bardzo skuteczne w jej leczeniu są zioła. Warto nimi również wesprzeć kurację zaleconą przez lekarza. Przykre dolegliwości ze strony układu moczowego pomogą zmniejszyć; skrzyp polny, nawłoć pospolita, mącznica lekarska, jałowiec pospolity, pietruszka zwyczajna czy lubczyk ogrodowy.

Materiał partnerski

Lukrecja to zioło, które znalazło zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce dzięki swoim wyjątkowym właściwościom. Szczególną leczniczą moc ma korzeń lukrecji. Odwar z tej części zioła jest stosowany pomocniczo w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Z kolei cukierki z lukrecją warto podawać dzieciom, gdyż hamują rozwój próchnicy. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości posiada lukrecja.
Hormon wzrostu dołączył do listy preparatów odmładzających. Specjaliści jednak ostrzegają – organizacje zdrowia nie zatwierdziły jego stosowania jako bezpiecznej metody na zachowanie młodości. Jak działa hormon wzrostu? Kto i po co zażywa preparaty zawierające hormon wzrostu?

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski