Uczulenie na truskawki. Jakie są objawy alergii na truskawki?

2018-06-07 8:55 Monika Majewska

Uczulenie na truskawki najczęściej pojawia się u dzieci, ale dotyka też dorosłych. Jednym z objawów alergicznej reakcji na truskawki jest mrowienie lub swędzenie w jamie ustnej oraz obrzęk ust, języka, gardła i twarzy. U niektórych osób uczulonych na te słodkie owoce pojawiają się biegunka, bóle brzucha, wysypka i swędzenie skóry na całym ciele.

Spis treści

  1. Objawy alergii na truskawki
  2. Alergia na truskawki - jak sobie z nią radzić?
  3. Alergia na truskawki u dzieci i niemowląt

Uczulenie na truskawki jest wynikiem reakcji organizmu na niektóre białka występujące w tych czerwonych owocach.

W wyniku reakcji uczuleniowej organizm wytwarza przeciwciała IgE, które wiążą się z powierzchnią komórek układu odpornościowego, takich jak komórki tuczne i leukocyty zasadochłonne, co powoduje uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak histamina.

Następnie histamina powoduje rozszerzenie naczyń włosowatych i zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych. W rezultacie krew wycieka do otaczających tkanek, powodując obrzęk.

Objawy alergii na truskawki

Alergia na truskawki powoduje różne reakcje, które możemy obserwować:

  • w ustach i gardle - pierwszymi objawami reakcji alergicznej na truskawki jest mrowienie lub swędzenie języka i jamy ustnej, a także obrzęk warg, języka, gardła i twarzy. Osoba uczulona może także odczuwać mrowienie i pieczenie podniebienia;
  • układzie oddechowym - zwężenie lub skurcz dróg oddechowych jest najbardziej niebezpiecznym objawem reakcji alergicznej na truskawki, który może nastąpić nawet w ciągu kilku minut po spożyciu truskawek. Obserwujemy wtedy obrzęk języka i gardła, a także trudności w oddychaniu i charakterystyczny świszczący oddech. W ciężkich przypadkach może wystąpić wstrząs anafilaktyczny, który poza zaburzeniami w oddychaniu powoduje gwałtowny spadek ciśnienia krwi, biegunkę, wymioty, zawroty głowy i utratę przytomności. Anafilaksja jest stanem zagrożenia życia i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej;
  • układzie pokarmowym - reakcja alergiczna na truskawki może powodować problemy trawienne, takie jak: wymioty, nudności, skurcze, bóle brzucha i biegunkę. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
  • na skórze - reakcja alergiczna na truskawki może objawiać się na skórze, co prowadzi do wysypki, pokrzywki, świądu lub zapalenia skóry. W wyniku reakcji alergicznej histamina powoduje zwiększoną przepuszczalność naczyń, co powoduje wyciek płynów z naczyń włosowatych i obrzęk. Tego rodzaju objawy reakcji uczuleniowej na truskawki najczęściej występują u dzieci.

Nadmierne łzawienie, przekrwienie oczu i kichanie także są typowymi objawami reakcji alergicznej na truskawki.

Alergia na truskawki - jak sobie z nią radzić?

Kiedy zauważymy objawy alergii na truskawki, należy natychmiast wyeliminować je z diety. Należy także uważać na produkty, które mogą zawierać kawałki truskawek, tj. soki, dżemy, galaretki, ciastka, soki owocowe, koktajle mleczne itp.

Kolejnym krokiem jest wizyta u lekarza, który przepisze nam odpowiednie leki. Na szczęście alergia na ten słodki owoc znika u większości alergików po uodpornieniu się ich układu pokarmowego, po kilku latach.

Niektórzy mogą się cieszyć smakiem truskawek już po roku od pojawienia się objawów alergii. Pozostali mogą spróbować białych truskawek (tzw. pineberry), które smakują jak ananas.

Alergia na truskawki u dzieci i niemowląt

Wielu pediatrów odradza spożywanie truskawek przez karmiące matki, ze względu na ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej u niemowlęcia.

Pamiętaj, że truskawki można wprowadzić do diety dziecka dopiero, kiedy skończy 10 miesięcy.

Jeśli w rodzinie są alergicy, należy skontaktować się z lekarzem w celu ustalenia terminu rozszerzenia menu dziecka o te słodkie owoce.

Jeśli twoje dziecko nie lubi truskawek, nie zmuszaj go do jedzenia, ponieważ bywa, że niechęć jest pierwszym objawem alergii.

Czytaj też:

O autorze
Monika Majewska - właściwe zdjęcie
Monika Majewska
Dziennikarka specjalizująca się w tematyce zdrowotnej, a zwłaszcza obszarach medycyny, ochrony zdrowia i zdrowego odżywiania. Autorka newsów, poradników, wywiadów z ekspertami i relacji. Uczestniczka największej Ogólnopolskiej Konferencji Medycznej "Polka w Europie", organizowanej przez Stowarzyszenie "Dziennikarze dla Zdrowia", a także specjalistycznych warsztatów i seminariów dla dziennikarzy realizowanych przez Stowarzyszenie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE
Maria
|

Alergia wziewna na brzozę u mnie była powiązana z jedzeniem truskawek, pomidorów nawet jabłek. Alergeny z brzozy są podobne do w/w jedzenia. Ciało głupieje nie jest aż takie dokładne w rozpoznaniu i zaraz atakuje twoje ciało jakoby alergeny z brzozy - jest to rodzaj alergii krzyżowej. reakcja na przemian - wziewna i pokarmowa się zazębiają. Odczulenie al. na brzozę zaskutkowało że można jadać po truskawki itd.

ja
|

nie. to alergia na prace :P

Bielila
|

Ja dzisiaj wraz z siostrą zbierałyśmy truskawki. Wróciłam do domu i na całych rękach i trochę na nogach miałam wysypkę!!! Strasznie swędzi. Czy ja mam alergię na truskawki?!

Alergia
|

Mam dosłownie tak samo jak Ty! Od 10 roku życia nie mogę jeść truskawek, bo mam straszne bóle brzucha, takie, ze nie mogę wysiedzieć w jednym miejscu. Kiedyś na weselu wypiłam odruchowo kompot z truskawek i polowe imprezy przeleżałam w łożku zwijając sie z bólu. Dziś mam 18 lat i do tej pory nie tknęłam ani jednej truskawki. Kiedyś można powiedziec, ze rozpaczałam jak ktos jadł przy mnie truskawki, bo jednym słowem je uwielbiałam, ale teraz jakos mi to nie przeszkadza.

natka22
|

Mam 23 lata, alergia na truskawki pojawiła się u mnie w wieku 12 lat, na początku myślałam, że może ktoś obok pryskał pole i stąd mój ostry ból brzucha, ale innym domownikom, którzy je jedli nic nie było. Po tym zdarzeniu jeszcze kilka razy próbowałam, cały czas z tym samym wynikiem. Ostatni raz (2lata temu) zjadłam przez przypadek małą truskawkę (wielkości poziomki) i znów ból... Już straciłam nadzieję na to, że jeszcze kiedyś będę mogła zjeść moje ulubione truskawki ze śmietaną i cukrem..

mamamarty
|

moja 2 letnia córka dostała wysypki po truskawkach głównie na rękach.Smaruję ją maścią witaminową i elosone/ze sterydem/ oraz podaję latopic-saszetkę dziennie i zyrtec-2 razy 8 kropli.