Jakie zwierzę jest najlepsze dla alergika? Bezpieczne zwierzę dla osób z alergią

Mówi się, że alergicy nie powinni mieć w domu zwierząt. To nie do końca prawda - są zwierzaki, które nie uczulają i są alergicy, którzy nie reagują na wszystkie zwierzęce alergeny. Jakie zwierzę jest bezpieczne dla osób uczulonych i jakie jest najlepsze dla alergika?

Jakie zwierzę jest najlepsze dla alergika i czy w ogóle takie istnieje? Tak - i to jest dobra wiadomość dla wszystkich osób zmagających się z uczuleniami. Zdaniem specjalistów, alergik może żyć w jednym domu ze zwierzęciem, o ile dobrze wybierze sobie pupila, który będzie dla niego bezpieczny.

Nie każde zwierzę jest źródłem alergenów i nie wszystkie alergeny są groźne dla osób ze skłonnościami do alergii. Dlatego nawet ludzie z alergią mogą mieć w domu zwierzaka. Jakie zwierzę jest najlepsze dla alergika?

Spis treści

  1. Czy alergik jest uczulony na każde zwierzę?
  2. Objawy uczulenia na sierść zwierząt
  3. Które zwierzę jest najlepsze dla alergika?
  4. Jakie zwierzęta najbardziej uczulają?

Czy alergik jest uczulony na każde zwierzę?

Oczywiście nie: niektóre są zupełnie bezpieczne dla osób z uczuleniami, inne uczulają, ale tylko niektórych. Zanim jednak zaczniemy wyliczać zwierzaki, które mogą mieszkać w jednym domu z osobą z alergią, warto wytłumaczyć mechanizm uczulenia na zwierzę.

Przede wszystkim: nie ma czegoś takiego, jak uczulenie na zwierzę, trudno nawet powiedzieć, że istnieje uczulenie na sierść. Tak naprawdę, objawy alergii wywołują białka znajdujące się w naskórku (tylko tam jest ok. 30 alergenów), w moczu, a także w łoju i ślinie, skąd przechodzą do sierści psów, kotów czy gryzoni.

Białka alergizujące wytwarzane są w gruczołach wydzielniczych (potowych i łojowych) czworonogów, ale również np. w gruczole prostaty psów (alergia na ten specyficzny rodzaj białka dotyczy aż 30 proc. alergików).

Jednym z takich zwierzęcych białek jest Canf5. Alergen ten znajduje się w moczu i sierści psa. Alergizujący jest również produkowany przez gruczoły ślinowe i łojowe koci enzym Fel D1. Substancja ta w trakcie lizania przenoszona jest na sierść, więc nawet pogłaskanie kota grozi wystąpieniem objawów.

Warto wiedzieć, że alergeny mogą być groźne nie tylko w razie bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem. Czasem uczulenie pojawia się, gdy alergik wchodzi do pokoju, w którym przebywał kot lub gryzoń, bo jego alergeny krążą w powietrzu, osiadają na przedmiotach, dywanach itd.

Objawy uczulenia na sierść zwierząt

Najczęstsze objawy uczulenia na sierść zwierzęcia to:

Które zwierzę jest najlepsze dla alergika?

Biorąc to pod uwagę można zaryzykować stwierdzenie, że najbezpieczniejszym zwierzęciem dla alergika jest to, które nie ma sierści ani włosów, i to, które nie pozbywają się martwego naskórka.

Niestety, nie ma ich tak dużo. Dobrym wyborem dla osoby skłonnej do uczuleń są na pewno gady i rybki. Szczególnie polecane to agama brodata, jaszczurki, np. legwany, żółwie. Dość bezpiecznym wyborem są również psy, które mimo silnych alergenów uczulają stosunkowo rzadko (ok. 8 proc. ludzi na świecie ma stwierdzone uczulenie na psie alergeny).

Mniej alergizujące są psy, które się nie ślinią, ponieważ w ślinie jest wiele substancji wywołujących uczulenie. Przed wyborem psa, warto też sprawdzić, czy czworonóg zrzuca sierść, która jest źródłem alergenów.

Mniej alergizujące są psy, które mają włosy zamiast sierści – takie rasy to shih tzu, maltańczyk, polski owczarek nizinny czy pudel. Trzeba też pamiętać, że samce mają w skórze więcej gruczołów łojowych i wydzielają więcej alergizujących białek, dlatego najlepsze dla alergika są suki, a nie psy.

Jakie zwierzęta najbardziej uczulają?

Które w takim razie zwierzęta nie nadają się do domu alergika? Za najgroźniejsze dla uczuleniowców zwierzęta uznawane są koty -ich alergeny utrzymują się w powietrzu nawet, gdy pupila nie ma w pomieszczeniu. Ich alergizujące białka znajdują się w naskórku i moczu, ale głównie w ślinie.

Dlatego - wbrew powszechnej opinii - niebezpieczne są również łyse koty (sfinks, elfi), które liżąc swoją skórę roznoszą wokół alergeny. 

Kolejne groźne dla alergika zwierzaki to gryzonie (chomiki, świnki morskie, myszy), króliki i konie, wreszcie ptaki, których alergeny znajdują się w odchodach i piórach.

Warto wiedzieć

Zdarza się, że powodem uczulenia jest nie samo zwierzę  i produkowane przez niego substancje, lecz produkty, które dla niego kupujemy. Uczulić potrafi karma, witaminy lub rośliny, które stanowią pożywienie zwierzaka. Czasem groźne dla człowieka są np. trociny czy żwirek wykorzystywany w klatkach i kuwetach i np. perfumowany substancjami chemicznymi, będącymi alergenami. Alergię mogą wywołać również grzyby i pleśnie rozwijające się w terrariach gadów i gryzoni.

Czytaj również: Jak zmniejszyć objawy alergii?

Alergia wziewna: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Uczulenie na pyłki – przyczyny, objawy, leczenie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE