Jakie zwierzę jest najlepsze dla alergika? Bezpieczne zwierzę dla osób z alergią
Mówi się, że alergicy nie powinni mieć w domu zwierząt. To nie do końca prawda - są zwierzaki, które nie uczulają i są alergicy, którzy nie reagują na wszystkie zwierzęce alergeny. Jakie zwierzę jest bezpieczne dla osób uczulonych i jakie jest najlepsze dla alergika?
Jakie zwierzę jest najlepsze dla alergika i czy w ogóle takie istnieje? Tak - i to jest dobra wiadomość dla wszystkich osób zmagających się z uczuleniami. Zdaniem specjalistów, alergik może żyć w jednym domu ze zwierzęciem, o ile dobrze wybierze sobie pupila, który będzie dla niego bezpieczny.
Nie każde zwierzę jest źródłem alergenów i nie wszystkie alergeny są groźne dla osób ze skłonnościami do alergii. Dlatego nawet ludzie z alergią mogą mieć w domu zwierzaka. Jakie zwierzę jest najlepsze dla alergika?
Spis treści
- Czy alergik jest uczulony na każde zwierzę?
- Objawy uczulenia na sierść zwierząt
- Które zwierzę jest najlepsze dla alergika?
- Jakie zwierzęta najbardziej uczulają?
Czy alergik jest uczulony na każde zwierzę?
Oczywiście nie: niektóre są zupełnie bezpieczne dla osób z uczuleniami, inne uczulają, ale tylko niektórych. Zanim jednak zaczniemy wyliczać zwierzaki, które mogą mieszkać w jednym domu z osobą z alergią, warto wytłumaczyć mechanizm uczulenia na zwierzę.
Przede wszystkim: nie ma czegoś takiego, jak uczulenie na zwierzę, trudno nawet powiedzieć, że istnieje uczulenie na sierść. Tak naprawdę, objawy alergii wywołują białka znajdujące się w naskórku (tylko tam jest ok. 30 alergenów), w moczu, a także w łoju i ślinie, skąd przechodzą do sierści psów, kotów czy gryzoni.
Białka alergizujące wytwarzane są w gruczołach wydzielniczych (potowych i łojowych) czworonogów, ale również np. w gruczole prostaty psów (alergia na ten specyficzny rodzaj białka dotyczy aż 30 proc. alergików).
Jednym z takich zwierzęcych białek jest Canf5. Alergen ten znajduje się w moczu i sierści psa. Alergizujący jest również produkowany przez gruczoły ślinowe i łojowe koci enzym Fel D1. Substancja ta w trakcie lizania przenoszona jest na sierść, więc nawet pogłaskanie kota grozi wystąpieniem objawów.
Warto wiedzieć, że alergeny mogą być groźne nie tylko w razie bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem. Czasem uczulenie pojawia się, gdy alergik wchodzi do pokoju, w którym przebywał kot lub gryzoń, bo jego alergeny krążą w powietrzu, osiadają na przedmiotach, dywanach itd.
Objawy uczulenia na sierść zwierząt
Najczęstsze objawy uczulenia na sierść zwierzęcia to:
- alergiczny nieżyt nosa,
- kichanie,
- swędzenie i łzawienie oczu,
- kaszel,
- swędzenie skóry i pokrzywka
- duszności.
Które zwierzę jest najlepsze dla alergika?
Biorąc to pod uwagę można zaryzykować stwierdzenie, że najbezpieczniejszym zwierzęciem dla alergika jest to, które nie ma sierści ani włosów, i to, które nie pozbywają się martwego naskórka.
Niestety, nie ma ich tak dużo. Dobrym wyborem dla osoby skłonnej do uczuleń są na pewno gady i rybki. Szczególnie polecane to agama brodata, jaszczurki, np. legwany, żółwie. Dość bezpiecznym wyborem są również psy, które mimo silnych alergenów uczulają stosunkowo rzadko (ok. 8 proc. ludzi na świecie ma stwierdzone uczulenie na psie alergeny).
Mniej alergizujące są psy, które się nie ślinią, ponieważ w ślinie jest wiele substancji wywołujących uczulenie. Przed wyborem psa, warto też sprawdzić, czy czworonóg zrzuca sierść, która jest źródłem alergenów.
Mniej alergizujące są psy, które mają włosy zamiast sierści – takie rasy to shih tzu, maltańczyk, polski owczarek nizinny czy pudel. Trzeba też pamiętać, że samce mają w skórze więcej gruczołów łojowych i wydzielają więcej alergizujących białek, dlatego najlepsze dla alergika są suki, a nie psy.
Jakie zwierzęta najbardziej uczulają?
Które w takim razie zwierzęta nie nadają się do domu alergika? Za najgroźniejsze dla uczuleniowców zwierzęta uznawane są koty -ich alergeny utrzymują się w powietrzu nawet, gdy pupila nie ma w pomieszczeniu. Ich alergizujące białka znajdują się w naskórku i moczu, ale głównie w ślinie.
Dlatego - wbrew powszechnej opinii - niebezpieczne są również łyse koty (sfinks, elfi), które liżąc swoją skórę roznoszą wokół alergeny.
Kolejne groźne dla alergika zwierzaki to gryzonie (chomiki, świnki morskie, myszy), króliki i konie, wreszcie ptaki, których alergeny znajdują się w odchodach i piórach.
Zdarza się, że powodem uczulenia jest nie samo zwierzę i produkowane przez niego substancje, lecz produkty, które dla niego kupujemy. Uczulić potrafi karma, witaminy lub rośliny, które stanowią pożywienie zwierzaka. Czasem groźne dla człowieka są np. trociny czy żwirek wykorzystywany w klatkach i kuwetach i np. perfumowany substancjami chemicznymi, będącymi alergenami. Alergię mogą wywołać również grzyby i pleśnie rozwijające się w terrariach gadów i gryzoni.
Czytaj również: Jak zmniejszyć objawy alergii?
Alergia wziewna: przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Uczulenie na pyłki – przyczyny, objawy, leczenie