Żyją dłużej za mniejsze emerytury. Jakie są Polki 60+?

2019-09-27 14:43

Już teraz kobiety w Polsce żyją dłużej niż mężczyźni, a do 2050 roku ich średnia długość życia ma wzrosnąć o następne 6 lat. Choć mogą przechodzić na emeryturę mając 60 lat, to pozostają czynne zawodowo o wiele dłużej, aby dorobić do emerytury, która jest niższa niż u mężczyzn. Jakie są polskie seniorki według badań sondażowych i jakimi problemami zmagają się na co dzień?

Żyją dłużej za mniejsze emerytury. Jakie są Polki 60+?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Polka 60+ zdominowała mężczyzn
  2. Polka 60+ jest zadłużona
  3. Polka 60+ choruje
  4. Polka 60+ jest aktywna
  5. Polka 60+ jest zadowolona z życia!

Polka 60+ zdominowała mężczyzn

Statystyki GUS przewidują, że długość życia kobiet w Polsce będzie wynosiła w 2030 roku – 84 lata, a w 2050 roku – 87 lat. W tych samych latach mężczyźni będą żyć średnio: 77 i 81 lat. Feminizacja społeczeństwa będzie najbardziej widoczna w pokoleniu 85 latków, wśród których na 100 mężczyzn będzie przypadać aż 260 kobiet.

Polka 60+ jest zadłużona

Polskie kobiety nie tylko żyją dłużej, ale i szybciej mogą przejść na emeryturę. To dlatego ich świadczenia emerytalne są niższe niż u mężczyzn emerytów i to aż o 32 proc. Pozostają więc dłużej aktywne zawodowo, aby zarobić dodatkowe pieniądze, które uzupełnią ich budżet. Pomimo tego ponad 60 proc. Polek 60+ narzeka na kłopoty finansowe. Z danych Krajowego Rejestru Sądowego wynika, że polski senior jest zadłużony średnio na kwotę 12,3 tys. zł. Te długi to niezapłacone rachunku za czynsz, prąd, gaz, internet, telefon, abonament RTV itp., ale także zobowiązania wobec banków i instytucji pożyczkowych. Polka seniorka w pierwszej kolejności przeznacza pieniądze na podstawowe potrzeby oraz leczenie i leki, a dopiero potem na rachunki, przyjemności, wakacje, czy podwyższenie jakości życia, np. remont mieszkania, kupno nowych mebli.

Polka 60+ choruje

Polskie seniorki znacznie częściej niż seniorzy narzekają na:

Wśród osób w wieku 60+ aż 44 proc. ma nadwagę, a 26 choruje na otyłość!

Polka 60+ jest aktywna

Panie po „sześćdziesiątce” są dużo bardziej aktywne, niż mężczyźni. Częściej korzystają z wakacyjnych propozycji biur podróży, chodzą na Uniwersytety Trzeciego Wieku i uczą się nowinek technologicznych. Wśród osób, które uczestniczą w wykładach i zajęciach edukacyjnych (chociażby tych prowadzonych na UTW) aż 90 proc. stanowią kobiety. Wśród absolwentek kursów komputerowych również przodują kobiety, podobnie jest z zajęciami ruchowymi, np. nordic walking. Dlaczego tak się dzieje?

- Po przejściu na emeryturę dla mężczyzn koniec aktywności zawodowej bardzo często oznacza koniec jakiejkolwiek aktywności. Kobiety są dużo bardziej skoncentrowane na emocjonalnych aspektach relacji oraz osadzone w rodzinie czy społeczności lokalnej. Jest im dużo łatwiej przejść z systemu codziennej pracy na inne aktywności: uniwersytety trzeciego wieku, działania wolontaryjne, pracę w ogrodzie czy pomoc koleżance z chorym biodrem – mówi Hanna Sokolnicka, psycholożka i psychoterapeutka.

Polka 60+ jest zadowolona z życia!

Pomimo kłopotów zdrowotnych i finansowych polska seniorka jest zadowolona z życia, a najbardziej z większej ilości wolnego czasu (85 proc.), miejsca zamieszkania (80 proc.) oraz relacji z ludźmi (79 proc.), a najważniejszymi wartościami są: zdrowie (99 proc. !), rodzina (98 proc.!) i uczciwość (97 proc.!).