Żakiety damskie dla dojrzałych – stylizacje biznesowe i wizytowe

2019-10-03 11:12

Żakiety damskie najczęściej pojawiają się w stylizacjach biznesowych i wizytowych. Co prawda zależnie od kroju, koloru czy wzoru mogą z powodzeniem zagościć także w kompletach na co dzień, jednak w tym artykule skupiamy się na formalnych kompozycjach. A jak je dobierać w przypadku osób 50+ i 60+?

Żakiety damskie dla dojrzałych – stylizacje biznesowe i wizytowe
Autor: GettyImages

Spis treści

  1. Żakiety i marynarki damskie – czym
  2. Żakiety dla dojrzałych – gdzie kryją się błędy?
  3. Żakiety dla dojrzałych a typ sylwetki
  4. Żakiety dla dojrzałych - odmładzające kolory
  5. Żakiety dla dojrzałych a kolor włosów
  6. Czarny żakiet dla pani 50+ i 60+
  7. Żakiety dla dojrzałych – atrakcyjne kroje i długości

Żakiety damskie potrafią odmłodzić i dodać stylizacji szyku i elegancji. Dobór odpowiedniego żakietu do wieku wcale nie jest taki trudny. Tak naprawdę pewne uniwersalne zasady dotyczą wszystkich kobiet bez względu na wiek. Żeby było jeszcze ciekawiej – podążając za nimi, można się wizualnie odmłodzić. Nie mówiąc już o korzyściach wizerunkowych z perfekcyjnie wykreowanej stylizacji.

Żakiety i marynarki damskie – czym

W języku codziennym zarówno żakiet, jak i marynarka damska w praktyce oznaczają to samo. Większe różnice można odkryć, sięgając do historii tych strojów. Pierwotnie żakiet był rodzajem dopasowanej marynarki męskiej, która wyróżniała się wąskimi klapami oraz półokrągło ściętymi połami. Noszono go jako strój uroczysty, ale mniej formalny niż chociażby frak. Jeśli chodzi o stroje damskie, żakiet pojawił się dopiero pod koniec XIX wieku jako górna część kostiumu wzorowana na marynarce męskiej.

Co zaś z marynarką? Ona ma dłuższą historię, bo sięgającą XVIII wieku. Wtedy miała formę kurtki z krótkimi połami, którą zakładano pod redingot (rodzaj lekkiego, długiego, delikatnie wciętego płaszcza męskiego). Rozpowszechniła się dopiero około połowy XIX wieku, i to w kształcie, który z grubsza przetrwał do dziś. Ciekawostką jest to, że długo traktowana była jako strój… niedbały. Zmiany przyniósł dopiero początek XX wieku.

Żakiety dla dojrzałych – gdzie kryją się błędy?

Garsonki często traktowano są jako mało ciekawe komplety, które mogą dodawać lat. Tak też się dzieje, jeśli nie unika się powszechnych błędów w ich dobieraniu. Oto kilka z nich:

  • Kolor 

Czerń i inne „ciężkie” barwy mogą optycznie dodawać lat. Warto więc zainteresować się kolorami jaśniejszymi, żywszymi – zwłaszcza szeroką paletą pasteli.

  • Krój

Niedopasowana garsonka często przekłada się na stylizację – pozornie – niedbałą i dodającą lat. Przede wszystkim żakiet i spódnica czy spodnie powinny być dobrze dobrane do sylwetki. Nie trzeba się również bać ciekawszych fasonów. To właśnie one potrafią wizualnie odmłodzić.

  • Długość 

Tu również łatwo o błędy. Chodzi zarówno o długość samego żakietu, jak i np. rękawów.

Czytaj też: Spódnice dla dojrzałych pań – jak wybierać, by wyglądać korzystnie?

Żakiety dla dojrzałych a typ sylwetki

Przede wszystkim należy skupić się na linii ramion. Przydadzą się żakiety z szerokimi klapami wykonane z usztywnionych materiałów. W tej strefie dobrze sprawdzają się też poduszki, marszczenia, bufki. Wyraźne wcięcie w talii pozwoli „przykryć” szerokie biodra.

Idealny będzie jednorzędowy żakiet z usztywnianymi ramionami – w ten sposób talia wyda się optycznie węższa. Kroje pudełkowe nie są polecane, bo pod nimi figura praktycznie… zniknie. Dobrze sprawdzają się żakiety taliowane lekko rozkloszowane na linii bioder, a także z paskami i ściągaczami na linii talii.

Najlepiej dobierać krótki żakiety dopasowane do sylwetki – w ten sposób ładnie uda się wyeksponować kobiece kształty. Długie żakiety dwurzędowe nie są wskazane, ponieważ pod nimi mogą „zniknąć” najlepsze atuty figury!

  • Sylwetka kolumna

Żakiet to wręcz wymarzony strój dla tego typu figury. Pasują do niej właściwie wszystkie modne kroje. Można śmiało dodawać objętości, wybierając obszerniejsze materiały i ciekawe zdobienia. Jeśli chcesz podkreślić nogi, wybierz długi żakiet z zapięciem na linii bioder.

Czytaj też: Spodnie damskie dla dojrzałych – alternatywa dla spódnic i sukienek

Żakiety dla dojrzałych - odmładzające kolory

Ciemne kolory to modowa klasyka, jednak w przypadku dojrzałych pań mogą nadmiernie dodawać lat. Dlatego warto skusić się na barwach chłodniejszych i jaśniejszych.

  • Fiolet

Najlepiej w wersji pastelowej, czyli kolory lila i lawendowy. Świetnie wypada w stylizacjach biznesowych i wizytowych, pasuje do każdego typu urody oraz dowolnego koloru włosów (fantastyczny przy siwych włosach!). Ponadto bez problemu można dobrać do niego dodatki.

  • Chłodny błękit 

Lekki optycznie i świeży, pasuje właściwie do każdej cery oraz każdego koloru włosów. Podobnie jak w przypadku fioletu, łatwo skompletować do niego dodatki.

  • Inne barwy pastelowe

Tu warto wymienić chłodną miętę, pistacjową zieleń, pudrowy róż, ochrę, platynowy szary.

Wbrew pozorom wspomniane kolory to nie tylko wybór na sezon wiosna-lato. W cieplejsze miesiące wystarczy po prostu zadbać o odpowiednio grube tkaniny (np. tweed).

Czytaj też: Moda plus size dla dojrzałych. Ubrania dla puszystych i zasady ich doboru

Żakiety dla dojrzałych a kolor włosów

Barwę można również spójnie dobrać do koloru włosów. Zapewni to nienaganną, harmonijną stylizację, a dzięki temu odejmie lat!

  • Szatynki

Świetnie sprawdzają się burgund, śliwkowy fiolet, grafit, butelkowa zieleń.

  • Brunetki

Godne polecenia barwy to szkarłatna czerwień, antracytowa szarość, błękit paryski, świetlista zieleń, jagodowy fiolet.

  • Blondynki

Dojrzałe panie o jaśniejszych włosach powinny sięgać zwłaszcza po fiolet, bordo, morską zieleń i kolor popielaty.

  • Siwe włosy

Doskonałe będą wspomniane wyżej fiolety i błękity, ale też granat, szmaragdowa i morska zieleń, kolor chabrowy, miodowy oraz burgund.

Czytaj też: Typy urody: wiosna, lato, jesień, zima - sprawdź, którym jesteś

Czarny żakiet dla pani 50+ i 60+

Choć czerń jest bardzo uniwersalna i zawsze elegancka, może niestety optycznie dodawać lat. Nie znaczy to jednak, że trzeba z niej całkowicie rezygnować. Wystarczy, by czarny żakiet był urozmaicony detalami w innych kolorach. Mogą to być np. beżowe lub błękitne nadruki (paski, prążki, kratka), kontrastowe lamówki (białe, srebrne) albo przeszycia nitką w innym kolorze (najlepiej pastelowym).

Czerń bardzo łagodnie i elegancko wypada przełamana fioletem albo koralową czerwienią. Można też zwrócić uwagę na żakiety w czerni melanżowej lub lekko rozwodnionej. Odważniejsze panie mogą również skusić się na wyrazistsze detale na czarnym żakiecie, jak choćby okazałe miedziane guziki, geometryczne złote hafty na sporym kołnierzu czy mankiety ze srebrnej ekoskóry.

Żakiety dla dojrzałych – atrakcyjne kroje i długości

Dopasowany, a zarazem wygodny żakiet w modnym kolorze skutecznie odświeży stylizację i odejmie trochę lat. Jak długi powinien być? Najlepiej, by kończył się nieco nad najszerszym miejscem w biodrach. Świetnie wypadają żakiety taliowane, bo odpowiednio podkreślają atuty sylwetki.

Należy również zwrócić uwagę na długość rękawów. Polecane są zwłaszcza długości 3/4, a w przypadku pełnych rękawów – kończące się na linii nadgarstków lub nad nią (w ten sposób podkreśla się szczupły wygląd rąk).

Dojrzałe panie nie powinny się bać ciekawszych krojów, dekoracyjnych detali (choć z umiarem!) i nowoczesnych linii. To właśnie za pomocą takich szczegółów można się ładnie optycznie odmłodzić.

O autorze
Daniel Działa
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, z zawodu – bardziej ten pierwszy. Od ponad dekady zajmuje się pracą nad tekstami: pisaniem, redagowaniem, okazjonalnie korektą. Specjalizuje się przede wszystkim w tematyce home & living, ale pisze też o kulturze, sztuce, modzie, zdrowiu, turystyce i wszystkim, co akurat zwróci uwagę oraz zaciekawi. Prywatnie fan seriali z fabułą oderwaną od rzeczywistości oraz – w miarę możliwości czasowych i innych – podróżnik.