Czepek pływacki - jaki wybrać?

2020-02-06 15:06

Czepek pływacki to bardzo ważny element ubioru na basenie. Chroni nas przed bakteriami i wirusami oraz zapewnia lepszą swobodę ruchu i zapobiega przemoczeniu włosów w chlorowanej wodzie. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów czepków pływackich, ale zanim zdecydujemy się na konkretny model, warto dowiedzieć się, jak prawidłowo dobrać czepek do swojej aktywności.

Czepek pływacki - jaki wybrać?
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Czepek pływacki - jaki kupić?
  2. Czepek pływacki - funkcje czepka
  3. Czepek pływacki - jak go włożyć
  4. Czepek pływacki - rozmiary
  5. Czepek pływacki - rodzaje
  6. Czepek pływacki - jak dbać o czepek?

Czepek na basen to obowiązkowy sprzęt pływacki, jeśli chcemy cieszyć się swobodnym pływaniem na basenie bez żadnych komplikacji zdrowotnych. Co prawda, nie każda pływalnia wymaga zakładania czepków, ale ten nawyk powinniśmy egzekwować od siebie samodzielnie. Nieważne, czy pływanie to nasza pasja, weekendowe hobby czy zawodowa aktywność fizyczna – czepek pływacki powinniśmy nosić z każdą wizytą na basenie. Sprawdź dlaczego!

Czepek pływacki - jaki kupić?

Jaki czepek kupić? To pytanie z pewnością zadaje sobie nie jeden amator pływania w basenie. Czepek pływacki można kupić w każdym sklepie sportowym, na terenie pływalni i w większości supermarketów. Czepki pływackie dostępne są także w sklepach internetowych. Jaki czepek wybrać?

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na tworzywo, z którego jest wykonany i zrezygnować z materiałowych czepków, które przemakają, przez co nie spełniają wszystkich swoich funkcji.

Powinniśmy także dobrać odpowiedni rozmiar czepka do naszej głowy tak, aby nie był za luźny ani nie uciskał jej za mocno.

Uwaga: nigdy nie kupuj używanego czepka! Nie wiesz, kto miał go przed tobą i czy nie jest czymś zainfekowany. Lepiej zachować ostrożność i w tym aspekcie nie kierować się jedynie pobudkami pieniężnymi, ale przede wszystkim zdrowotnymi. Inne cechy czepka pływackiego pozostają kwestią drugorzędną.

Czepek pływacki - funkcje czepka

Zastanawiasz się, po co kupować czepek i czy warto go mieć? Czepek pływacki na basenie pełni dwie najważniejsze funkcje:

  • Chroni skórę i włosy przed zamoczeniem

Woda na basenach zawiera chlor lub bardzo często jest także ozonowana. Oczywiście ma to na celu utrzymanie jej w higienie i zapobieganie rozwojowi grzybów i bakterii. Niestety chlor, ze względu na jego właściwości wysuszające, ma niekorzystny wpływ na naszą skórę oraz włosy.

Bardziej wrażliwych na jego działanie może także podrażniać i wywoływać u nich alergie skórne. Aby chronić nasze włosy i skórę głowy przed przesuszeniem, warto zakładać czepek, który nie pozwoli na kontakt z wodą i dobrze zabezpieczy te rejony przed szkodliwym działaniem chloru.

  • Chroni przed zanieczyszczeniem

Na skórze głowy znajduje się mnóstwo bakterii oraz potu i łoju, a zazwyczaj nie myjemy jej tak często, jak innych części ciała. Niestety coraz częściej można spotkać się z brakiem wymogu noszeniu czepków pływackich na pływalni. Wówczas dużo łatwiej o niechciane zakażenie i zabrudzanie wody.

Ponadto, w wodzie nie trudno o gubienie włosów podczas pływania i nurkowania. Gdyby każdy z nas pływał w basenie bez czepka ochronnego, na pływalni wzrosłoby nie tylko ryzyko zarażenia się chorobą skórną, ale także znacznie podniósłby się poziom zanieczyszczenia wody.

  • Inne zalety korzystania z czepku na basenie to:
    • kontrola nad włosami, które nie plączą się w wodzie i nie wpadają nam do oczu
    • ochrona uszu przed zalewaniem wodą i zatykaniem oraz bakteriami i wirusami
    • zmniejszony opór wody, co wpływa na efektowniejszy czas pływania i bardziej ekonomiczną pracę podczas tej aktywności

Czy czepek pływacki jest obowiązkowy na każdym basenie? Nie, co nie zmienia faktu, że sami powinniśmy wymagać od siebie zachowania zasad higieny.

Jeśli dbamy o to, by nosić klapki pod prysznicem, ponieważ boimy się zarażenia chorobą, to powinniśmy także dbać o noszenie czepka ochronnego. Biorąc pod uwagę regulaminy basenów i pływalni, czepek jest wymagany na około 60% basenów krytych, natomiast na kąpieliskach odkrytych/publicznych nie ma takiego wymogu.

Czepek pływacki - jak go włożyć

Technika wkładania czepka jest różna. Jeśli masz włosy krótkie, możesz sobie pozwolić na pełną dowolność. Ważne tylko, by dopilnować, by ściśle przylegał do skóry i zakrywał uszy.

Osoby z dłuższymi włosami powinny zebrać włosy gumką w płaski kok lub kitkę, a następnie włożyć do czepka obie dłonie, trochę rozciągnąć czepek i wkładać go na głowę, poczynając od tyłu.

Bardzo ważne jest ostrożne rozciąganie czepka, ponieważ tworzywa gorszej jakości mogą pęknąć. Szczególnie powinny uważać osoby, które mają długie paznokcie.

Czepek pływacki - rozmiary

Jak dobrać odpowiedni rozmiar czepka? Ważne, aby czepek zakrywał uszy i dobrze chronił głowę przed dostaniem się do niej wody. Jednocześnie, czepek pływacki nie może być zbyt ścisły, ponieważ tak dobrany może powodować bóle głowy, problemy z koncentracją, a nawet omdlenia.

Czepki pływackie mają różne kształty, więc nie trudno o dobranie odpowiedniego czepka dla siebie. Przy wyborze musimy wziąć pod uwagę obwód naszej głowy i obfitość włosów. Niektóre czepki na basen mają wydłużany tył tak, aby z powodzeniem zmieścić tam włosy, bez obaw, że wypadną z pod czepka podczas aktywności w basenie.

Rozmiary czepków bardzo rzadko są podawane na stronach internetowych sklepów. Po wybór czepka warto udać się do sklepu stacjonarnego i dobrze przymierzyć czepek przed jego zakupem. Nie warto sugerować się informacją o uniwersalnym rozmiarze czepka, ponieważ dla każdego będzie to oznaczało, co innego. Jeśli już zdecydujemy się na internetowy zakup, poszukajmy najpierw informacji o materiale, z którego wykonany jest czepek, ponieważ to powie nam dużo o jego rozciągliwości.

Zwróćmy także uwagę na parametry dotyczące rozmiaru, ponieważ na stronie produktu powinna być tabelka z rozmiarem czepka podanym w centymetrach. Zazwyczaj obejmuje on obwód pionowy i poziomy. Czasem można spotkać się także z informacją o wymiarach czepka pływackiego na modelu, już po jego umieszczeniu na głowie. Jeśli takie informacje nie są podane, nie bójmy się dopytać o to sprzedawcę.

Czepek pływacki - rodzaje

Rodzajów czepków pływackich jest wiele i każdy z powodzeniem znajdzie odpowiedni czepek dla siebie. Oto najpopularniejsze rodzaje czepków pływacki:

  • Czepki silikonowe: są najlepsze jakościowo, ale także ich cena jest dość wysoka. Są najczęściej wybierane przez sportowców i pasjonatów pływania. Silikon jest materiałem cechującym się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Silikonowe czepki pływacki są także bardzo elastyczne, a to sprawia, że nie ciągną włosów ani skóry, co jest częstą przyczyną rezygnowania z noszenia czepków na basenie.
  • Czepki lateksowe: tak, jak czepki silikonowe, chronią włosy i skórę głowy. Ich koszt nie jest duży, ale jakość gorsza od silikonowego wyrobu. Lateks ma za to dobrą funkcję oddychalności, dzięki czemu zapobiega przegrzaniu i zwiększeniu potliwości na skórze głowy. Tego rodzaju czepki są dobrym wyborem przy wysokich temperaturach lub podczas zajęć aqua fitness, kiedy podejmujemy się dużego wysiłku. Minusem czepków lateksowych jest ich słaba rozciągliwości, co sprawia, że są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i dużo trudniej zakłada się je na głowę, zwłaszcza, gdy mamy gęste włosy. Nie powinny z nich korzystać osoby mające alergię na lateks.
  • Czepki gumowe: to częsty wybór osób uczulonych na lateks. Czepki gumowe charakteryzują się dość cienką powłoką i niezbyt dużą rozciągliwością. Ich zaletą są bardzo dobre właściwości wodoszczelne.
  • Czepki z lycry: to czepki wykonane z lycry cechujące się dużą wygodą noszenia i łatwością w zakładaniu. Mają też dużą rozciągliwość i dobrze trzymają włosy, ale niestety nie chronią ich przed wodą, ponieważ przemakają.
  • Czepki neoprenowe: cechuje je najwyższa jakość wykonania i zazwyczaj korzystają z nich jedynie profesjonalni pływacy.
  • Czepki z funkcją masażu: czepki z funkcją masażu mają specjalne wypustki, które masują skórę głowy. Takie czepki od wewnętrznej strony wyściełane są powłoką masującą, a całość czepka wykonana jest z silikonu. Zewnętrzna powłoka czepka ma gładką strukturę i niczym nie różni się od standardowych pierwowzorów.
  • Czepki o ciekawych kształtach: dla osób pragnących wyróżnić się na pływalni i tych, którzy dbają o ciekawe rozwiązania modowe, dostępne są czepki o różnych kształtach, fasonach, pokryte ciekawymi zdobieniami. W sklepach można znaleźć między innymi: czepki pokryte kwiatami, czepki o kształcie ryby, czepki z napisami, wzorzyste czepki i wiele innych!

Czytaj też: Okulary do pływania: jakie kupić?

Czepek pływacki - jak dbać o czepek?

Pielęgnacja akcesoriów do pływania wymaga regularności i konsekwencji. Warto chronić sprzęt pływacki, aby zminimalizować ryzyko infekcji, pozbyć się przykrego zapachu oraz utrzymać sprzęt w dobrym stanie tak, aby długo nam służył.

Czepek pływacki powinien być myty po każdej wizycie na pływalni, ponieważ znajdujący się w wodzie chlor może uszkadzać jego strukturę, a bakterie powstające w wodzie – zainfekować naszą skórę. Jak dbać o czepek pływacki? Można to robić na kilka prostych sposobów, oto niektóre z nich:

Soda oczyszczona ma wysokie właściwości antybakteryjne i doskonale radzi sobie drobnoustrojami oraz grzybami. Aby umyć czepek pływacki za pomocą sody oczyszczonej, wsyp do miski trzy łyżki stołowe środka spożywczego i połącz je z trzema łyżkami wody. Włóż czepek pływacki do miski i zostaw go w niej na minimum trzy godziny.

Po upływie wskazanego czasu, spłucz produkt zimną wodą i pozostaw do samodzielnego wyschnięcia. Nie susz czepka na słońcu ani bezpośrednio na kaloryferze, ponieważ może stopić się i ulec trwałym uszkodzeniom mechanicznym!

  • Czyszczenie czepka w occie

Ocet zapobiega zabrudzeniom oraz czyści te, które już pokryły powłokę czepka. Hamuje także rozwój grzybów. Aby doczyścić czepek, wymieszaj odrobinę octu z ciepłą wodą i włóż do miski czepek.

Wyszoruj go szczotką we wcześniej przygotowanej wodzie, opłucz i wysusz na świeżym powietrzu, aby przykry zapach octu zwietrzał. Żeby płukanka była efektywniejsza, dodaj do wody odrobinę soli morskiej. To doskonale zakonserwuje czepek. Płukankę w occie powinno wykonywać się co najmniej raz w miesiącu.

  • Mycie czepka mydłem

Ostatnim sposobem na zachowanie czepka w dobrej kondycji o czystości, jest czyszczenie czepka pływackiego gąbką z odrobiną mydła. To najprostszy sposób na utrzymanie higieny sprzętu basenowego, ale jednocześnie najmniej efektywny, ponieważ mydło najgorzej poradzi sobie z zabrudzeniami i pozbyciem się z czepka bakterii.

Mimo wszystko warto robić to po każdej wizycie na basenie, a dobrym sposobem na pamiętanie o higienie sprzętu basenowego jest umycie go wtedy, gdy bierzemy pierwszy prysznic od razy po wyjściu z pływalni.

Czytaj też:

O autorze
Małgorzata Kośla
Małgorzata Kośla
Jest wykwalifikowaną instruktorką fitness i certyfikowaną trenerką personalną. Od dziecka jej największą pasją był sport – grała w piłkę nożną i koszykówkę. Później przyszła nowa miłość – taniec, a szczególnie dancehall. Siódme poty lubi wylewać na siłowni, a relaksuje się na sesjach jogi i medytacji. Nieustająco poszerza swoją wiedzę na temat treningów i zdrowego stylu życia. A co poza sportem? Prowadzi sklep z kosmetykami naturalnymi i zdrową żywnością, pisze autorskiego bloga (stylzyciadowolny.pl) oraz zajmuje się copywritingiem.