Sprawdź, czy masz objawy raka

Paweł Walewski, publicysta działu naukowego „Polityki” | Konsultacja: prof. Cezary Szczylik

Pierwsze objawy raka zwykle mogą wskazywać na wiele innych, niegroźnych chorób i łatwo je zlekceważyć. Zmobilizuj się więc do regularnych badań profilaktycznych, aby nie przespać początkowej fazy nowotworu. Obserwuj sygnały swojego ciała, bo to może uratować ci życie. Sprawdź, na co zwracać uwagę i które objawy mogą wskazywać na rozwój poszczególnych nowotworów.

Objawy raka nie zawsze są oczywiste, łatwo przykre dolegliwości zrzucić na karb stresu, zmęczenia czy błahych zaburzeń zdrowotnych. Dlatego warto zwracać uwagę na sygnały ciała i, nie papadając oczywiście w hipochondrię, regularnie konsultować się ze swoim lekarzem.

Posłuchaj, które objawy, mogą wskazywać na rozwój nowotworów. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.

Nowotwór - objawy

Poniższe dolegliwości w wielu chorobach mogą się w ogóle nie pojawić, choć komórki nowotworowe dzielą się i niewyczuwalny guz rośnie (np. w trzustce, jajniku, nerkach). Dlatego tak ważne są regularne badania!

 • rak szyjki macicy: krwiste upławy, bóle podbrzusza i krzyża, bolesne oddawanie moczu
 • rak trzonu macicy: krwawienia, ból
 • rak mózgu: chwiejny chód, narastające bóle głowy, niewyraźna mowa, nudności, niedowład
 • rak piersi: wszelkie zmiany kształtu i barwy gruczołu piersiowego lub brodawki, bezbolesny lub sprawiający lekki ból guzek, wydzielina z brodawki
 • rak prostaty: bóle w miednicy, częstomocz, słaby, przerywany strumień moczu, bóle podczas mikcji
 • rak płuca: ból w klatce piersiowej lub w barku, suchy kaszel, świszczący oddech, odpluwanie krwią, często powtarzające się zapalenia płuc
 • rak żołądka: spadek wagi, stałe uczucie sytości, wymioty, krwawienia, stolce o czarnej barwie
 • rak trzustki: ból, spadek wagi, żółtaczka (objawy wyjątkowo niespecyficzne, pojawiają się późno)
 • rak jelita grubego i odbytnicy: dyskomfort w okolicach brzucha, spadek wagi, zmiany rytmu wypróżnień, krew w stolcu (kolor silnie czarny)
 • rak pęcherza moczowego: częste oddawanie moczu, parcie na pęcherz, ból, krwiomocz
 • rak nerki: ból w plecach lub w boku, wyczuwalny guz, krwiomocz, niekiedy wzrost ciśnienia krwi
 • rak jajnika: dyskomfort w podbrzuszu, nieprawidłowe krwawienia, powiększenie brzucha
 • czerniak: zmiany kształtu, barwy, powiększenie lub krwawienie ze znamion i brodawek
 • chłoniak: powiększenie węzłów chłonnych (nie maleje po 2 tygodniach leczenia), gorączka, anemia, spadek wagi, nocne poty
 • białaczka: anemia, spadek wagi, częste infekcje, częste krwawienia, osłabienie

Masz podejrzane objawy? Zrób badania profilaktyczne

 • USG piersi – za pomocą fali ptradźwiękowej wykrywa milimetrowe guzki w piersiach.
 • Mammografia - RTG piersi niewielkimi dawkami promieniowania. Pozwala rozpoznać nowotwory o śr. poniżej 0,5 cm.
 • Cytologia szyjki macicy - badanie pod mikroskopem złuszczonego nabłonka pobranego z pochwy i szyjki macicy. Pozwala wcześnie rozpoznać raka szyjki macicy.
 • Kolonoskopia - za pomocą wprowadzanego przez odbyt giętkiego wziernika ocenia się stan wewnętrznej ściany jelita grubego i w przypadku natrafienia na wczesną postać raka można go natychmiast usunąć.
 • Badanie per rectum - badanie palcem przez odbyt gruczołu krokowego. Wykrywa powiększenie prostaty, raka odbytu, hemoroidy.
 • RTG klatki piersiowej – najtańsza metoda wykrywaniu raka płuca. Czasami zawodzi, coraz częściej jest zastępowana tomografią komputerową, co pozwala wykryć niewielkie zmiany.
 • USG jamy brzusznej - za pomocą fal ptradźwiękowych uwidacznia na ekranie obraz wątroby, trzustki, nerki, w których zmiany nowotworowe w początkowej fazie często nie powodują dolegliwości.

Zdaniem eksperta
prof. Cezary Szczylik, onkolog, hematolog

Nowoczesne leki onkologiczne stanowią nowy element w układance, którą próbujemy złożyć od wielu lat. I choć dochodzą do mnie głosy sceptyków, że postęp w leczeniu chorób nowotworowych zatrzymał się, to nie jest to prawda. Nawet jeśli co rok nie pojawiają się na rynku nowe leki zmieniające oblicze onkologii, nauka nie stoi w miejscu – badania kliniczne trwają i potwierdzają słuszność przyjętych kierunków leczenia. Tym, co wciąż martwi mnie w polskim obrazie onkologii, jest zbyt późne zgłaszanie się pacjentów z objawami świadczącymi o rozwiniętej już chorobie nowotworowej. Dlaczego tak wielu lekarzy rodzinnych nie zwraca uwagi na pierwsze symptomy raka? Dlaczego chorzy boją się przyznać do pierwszych dolegliwości? Gdyby wykrywalność nowotworów w Polsce wzrosła, mielibyśmy lepsze wyniki leczenia. Druga rzecz to dostęp do najnowszych kuracji, które są oczywiście drogie, ale pacjenci powinni mieć prawo, by móc w pełni z nich skorzystać. Liczę na to, że wkrótce się to zmieni.

Nowotwór - skuteczne metody leczenia

 • Skalpel

Zabiegi chirurgiczne są nadal w wielu wypadkach najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się komórek rakowych. Guz zostaje wycięty z przylegającymi tkankami i najbliższymi węzłami chłonnymi, by zapobiec tworzeniu się przerzutów. Postęp najlepiej widać na przykładzie operacyjnego leczenia raka piersi: niegdyś usuwano całą pierś, obecnie we wczesnych stadiach choroby (gdy guz nie przekroczył 3 cm średnicy) proponuje się operacje oszczędzające.

 • Radioterapia

Napromieniowanie guza przed operacją lub po niej ma zniszczyć pozostające w organizmie komórki rakowe. W metodzie tej wykorzystuje się własności promieni rentgenowskich i gamma. Naświetlanie nie oszczędza zdrowych tkanek.

 • Chemia

Działanie leków stosowanych w chemioterapii (cytostatyków) sprowadza się do zabicia szybko dzielących się komórek rakowych, ale przy okazji cierpią na tym zdrowe tkanki: szpik, włosy, skóra. Leki można podawać dożylnie (bezpośrednio do krwi) lub doustnie. Mogą być podawane pojedynczo, chociaż współcześnie coraz częściej, by zwiększyć skuteczność leczenia, podaje się ich kombinację.

 • Terapia celowana

W kuracjach tych wykorzystuje się tzw. przeciwciała monoklonalne i preparaty, które potrafią zlokalizować w organizmie komórki guza na podstawie specyficznych receptorów obecnych na ich powierzchni. Dzięki tej metodzie można zminimalizować ryzyko pojawienia się działań niepożądanych obecnych przy tradycyjnej chemioterapii. Ale nie każdy nowotwór, z powodu braku specyficznych receptorów, można tak leczyć.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
Adam
|

Kupiłem, zrobiłem. Wyszło że nie mam nowotworu ale jakieś bakterie w żoładku. Robie testy na heliobakterie.
Test to 3 minuty ;) i nie ma stresu oczekiwania.

Zuzia
|

Mam 13 lat włosy wypadają mi garsciami ,szybkie przybieanie na wadze, wymioty po niektórych posilkach , boje się ze coś mi jest

Robert
|

Mam jakies objawy obawy ze stres dokucza mi mam na worku mosznowym taki guz jak NP jajko perliczka ale to mnie krepuje oraz wookol oczu mam pod skora niewiem jak to nazwac ale to sa uwypukle zaskorniaki jak to take nazywam prosze o wsparcie

Jola
|

Jeśli ktoś z bliskich z rodziny umiera na raka lub jest już chory należy zgłosić się do PORADNII GENETYCZNEJ.
Będzie Pan miał USG czy inne badania...robione jak to tylko trzeba często będzie. Ja jestem pacjentem takiej poradnii i nawet rezonans miałam robiony profilaltycznir.
Pozdrawiam
P.s.właśnie miałam sen że zdjagnozowano u mnie raka.

wisienka
|

witam
wszyscy u mnie w rodzinie zmarli na raka.
jak zapobiec rakowi?

mugol
|

Tak naprawdę ratuje tylko profilaktyka Lekarz rodzinny na podstawie wywiadu powinien ocenić predyspozycje do pewnych nowotworów i zalecić skierowanie na dokładne badania. Należy też brać udział w tzw badaniach przesiewowych prowadzonych przez wiele przychodni

Maria
|

Tylko dlaczego lekarze nie kierują profilaktycznie ludzi raz do roku na badania USG jamy brzusznej? Przecież profilaktyka jest o wiele tańsza niż leczenie nowotworu. Jeśli chodzi o nowotwory dróg rodnych kobiety, to w moim mieście zapisy do ginekologa sięgają nawet 3-4 miesięcy!

aniamarcin44
|

Witam!Mam 34 lata i wykryto u mnie guzka piersi o rozmiarze 2,3cm.zrobiłam biobsje grubo igłowa i czekam na wyniki.Zrobiłam takrze inne badania dodatkowe takie jak:USG jamy brzusznej i badania krwi i moczu a także badania ginekologiczne.które nic nie wykazały.Mam wielką nadzieje że to nic groznego a jeżeli tak to da się oszczędzić pierś.Kto by pomyślał że spotka mnie takie coś,dopiero co na początku tamtego roku skończyłam karmić piersią córkę.
Wynik badania patomorfologiczne to:
Carcinoma ductale invasiv.Blooum II (2+2+2).IM 13/10HPF.Brak martwicy.Nacieki nowotworowe w tkance tłuszczowej.W podścielisku guza silna reakcja desmoplastyczna.Chciałabym wiedzieć czy można jeszcze na tym etapie zaoszczedzić pierś?