HIV - jak uchronić się przed zakażeniem wirusem HIV

2017-08-11 16:20

Latem prawie o 30 proc. wzrasta liczba zachorowań na schorzenia przenoszone drogą płciową. Pora wakacji, urlopów sprzyja miłosnym przygodom. Niestety, czasami kończą się one zakażeniem chorobami wenerycznymi, a także wirusem HIV, który w konsekwencji prowadzi do AIDS.

HIV - jak uchronić się przed zakażeniem
Autor: thinkstockphotos.com Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie zakażenia HIV jest stosowanie prezerwatyw.

Ryzykowne zachowania seksualne zwiększają ryzyko zakażenia wirusem HIV, a w konsekwencji rozwoju bardziej zaawansowanej i śmiertelnej postaci tej choroby - AIDS. HIV przenosi się głównie przez kontakty seksualne. Wirusy, które mogą się znajdować we krwi osoby chorej, ale i np. w spermie lub wydzielinie z pochwy, przenikają w czasie stosunku do krwi osoby zdrowej przez drobne uszkodzenia skóry czy błony śluzowej.

Najlepszym sposobem, by uchronić się przed wirusem HIV jest unikanie ryzykownych zachowań seksualnych, a w sytuacji, gdy takie zachowanie nam się przytrafi - pamiętanie o zasadach bezpieczeństwa. Chwila zapomnienia może mieć wpływ na całe życie, dlatego warto poznać sposoby na zmniejszenie ryzyka zachorowania.

Spis treści

  1. Jak uchronić się przed zakażeniem wirusem HIV

Jak uchronić się przed zakażeniem wirusem HIV

Przygodny seks - tylko z prezerwatywą

Trzeba podkreślić, że prezerwatywy są jak do tej pory jedynym środkiem antykoncepcyjnym o udowodnionej skuteczności w zapobieganiu HIV. Dlatego każdy tzw. przygodny seks, czyli seks z osobą, której nie znamy dobrze, powinien odbywać się tylko z użyciem prezerwatyw. W przeciwnym razie ryzyko przeniesienia wirusa HIV jest znacznie większe. Udowodniono ponadto, że jest ono wyższe w przypadku kobiet niż mężczyzn, ponieważ kobieca śluzówka łatwo ulega podrażnieniom, przez które łatwo przenikają wirusy.

Regularne badania - wykonasz je bezpłatnie i anonimowo

Sprowadzanie zakażeń wirusem HIV tylko do przypadków, w których partnerzy są sobie mało znani, jest zbytnim uproszczeniem. Obserwacje z ostatnich lat wskazują, że zwiększa się liczba kobiet, u których diagnozowane jest HIV, mimo że od rozpoczęcia życia seksualnego miały kontakty z dwoma, trzema, a nawet z jednym partnerem - własnym mężem. Choć są to przypadki rzadkie, to pokazują, że tak naprawdę nikt nie może czuć się w 100% wolny od ryzyka zakażenia HIV.

Jedynym sposobem, by upewnić się, że choroba nas nie dotyczy, jest wykonanie badania na obecność wirusa HIV. Jeśli często zmieniamy partnerów - takie badanie należy wykonywać co jakiś czas. Podobnie jeśli w ostatnim czasie podjęliśmy ryzykowne zachowanie seksualne - w tym przypadku również po każdym takim epizodzie należy poddać się badaniu. Można je zrobić bezpłatnie i anonimowo w wybranych punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) - aktualną listę placówek można znaleźć na stronie: http://www.aids.gov.pl/pkd/.

Zobacz jak wygląda badanie na obecność wirusa HIV [WIDEO]

Jak wygląda test na HIV?
Warto wiedzieć

Kto powinien zrobić test na obecność HIV?

Według zaleceń Krajowego Centrum ds. AIDS badanie na obecność wirusa HIV powinien zrobić każdy kto:

  • kiedykolwiek miał kontakt seksualny z mało znaną osobą, osobą zakażoną HIV, z osobą mającą wiele partnerów bądź partnerek seksualnych;
  • każdy kto miał wiele partnerów lub partnerek seksualnych;
  • uprawiał seks bez zabezpieczenia prezerwatywą;
  • kiedykolwiek przebył chorobę przenoszoną drogą płciową;
  • kiedykolwiek miał kontakt z osobą przyjmującą narkotyki drogą dożylną;
  • przyjmował narkotyki z iniekcji;
  • wykonywał tatuaż lub piercing w mało sterylnych warunkach;
  • pod wpływem narkotyków stracił panowanie nad sobą lub świadomość i nie pamięta, co się z nim działo.

Wierność partnerowi

Im większa liczba partnerów seksualnych, tym większe ryzyko zakażenia HIV. Najlepszym sposobem na uniknięcie zachorowania jest trwanie w monogamicznym związku, w którym oboje partnerzy są sobie wierni. Oczywiście z wielu powodów taki model zachowania nie musi być dla wszystkich satysfakcjonujący i nie oznacza to, że takie osoby muszą dostosowywać się do monogamicznego modelu współżycia. Można mieć wielu partnerów, ale przestrzegając zasad bezpiecznego seksu, stosując prezerwatywę, prawdopodobieństwo złapania wirusa są małe. Niemniej, nadal są większe niż w przypadku związku opartego na wierności jednej osobie.

Unikanie narkotyków i umiar w piciu alkoholu

Jednym z czynników ryzyka w kwestii zakażenia HIV jest przyjmowanie dożylnie narkotyków. Obecnie, dzięki działaniom prewencyjnym, np. akcji rozdawania przez wolontariuszy jednorazowych strzykawek w środowiskach narkomanów, odsetek osób, które zaraziły się wirusem HIV w ten sposób jest bardzo mały. Wciąż jednak taka możliwość istnieje jeżeli do iniekcji używany jest sprzęt, z którego korzystał wcześniej ktoś inny.

Ale nie tylko narkotyki podawane dożylnie mogą przyczynić się do rozwoju HIV. Wszelkie substancje psychoaktywne, które wpływają na percepcję, zmieniają zachowanie, powodują luki w pamięci, to dodatkowy czynnik ryzyka. Pod wpływem np. kokainy, ecstasy czy dużych ilości alkoholu możemy być bardziej skłonni do podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych, a to z kolei podnosi ryzyko zakażenia HIV. Sytuację pogarsza fakt, że często nie pamiętamy co się z nami działo ani nie znamy osób, z którymi spędzaliśmy czas, dlatego możemy nawet nie zarejestrować momentu, w którym doszło do potencjalnego zakażenia.

Ostrożne wybieranie salonu tatuażu i piercingu

W przypadku gdy narzędzia do przekłuwania ciała lub robienia tatuażu nie były wysterylizowane, istnieje ryzyko przeniesienia się wirusa do krwi podczas tatuowania. Z tego powodu należy wybierać tylko sprawdzone salony tatuażu i piercingu, co do których mamy pewność, że są w nich przestrzegane zasady higieny, a sprzęt jest sterylizowany po każdym kliencie.

Czytaj też:

W artykule wykorzystano fragmenty tekstu Beaty Prasałek z miesięcznika "Zdrowie".