Zrób test na HIV, jeśli jesteś w ciąży albo ją planujesz!

2011-06-16 14:07

Testy na HIV są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne od kilku lat, mimo to ginekolodzy rzadko zalecają je kobietom planującym ciążę albo już w ciąży. Tymczasem kobieta objęta właściwą opieką - w ciąży i w trakcie porodu - może urodzić zdrowe, niezakażone wirusem HIV dziecko!

Zrób test na HIV, jeśli jesteś w ciąży albo ją planujesz!
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Dziecko bez HIV
  2. Jak wygląda test na HIV? Sprawdź! [WIDEO]
  3. Duże ryzyko zakażenia wirusem HIV

Rośnie odsetek kobiet zakażonych wirusem HIV – w Polsce stanowią one 30 proc. populacji zarażonych – większość z nich jest w wieku rozrodczym, część zachodzi w ciążę i rodzi dziecko, co stwarza ryzyko przeniesienia zakażenia od matki na dziecko. Według danych rocznie przychodzi na świat ok. 15 zakażonych dzieci. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że jak zakłada się prawie 70 proc.  chorych nie wie o nosicielstwie –liczby te zdecydowanie rosną. Dane wyglądałyby inaczej, gdyby na początku ciąży lekarz skierował przyszła mamę na badanie krwi w kierunku HIV.

Dziecko bez HIV

Kobieta objęta właściwą opieką w ciąży i w trakcie porodu może urodzić zdrowe, niezakażone dziecko. Dzięki obecnym lekom zakażenie dziecka przez nosicielkę wirusa HIV można zmniejszyć praktycznie do zera. Warunek jest jeden: kobieta musi od drugiego trymestru przyjmować leki, a na dwa miesiące przed porodem (przez planowane cesarskie cięcie) przyjmować tzw. pakiet porodowy zawierający retrowir (AZT): w kroplówce (do podania podczas porodu) i w syropie – dla noworodka. Pakiet ten zawiera również  probówki z dokładną instrukcją dla personelu medycznego, kiedy pobrać krew i dokąd ją przesłać w celu wczesnej diagnostyki noworodka. Te działa obniżają ryzyko zakażenia dziecka do 2-3 proc.!

Jak wygląda test na HIV? Sprawdź! [WIDEO]

Jak wygląda test na HIV?

Duże ryzyko zakażenia wirusem HIV

Każdego roku w Polsce odbywa się ok. 70-100 porodów u kobiet z potwierdzonym zakażeniem HIV. Niestety ciągle jednak zdarzają się przypadki rozpoznania zakażenia HIV u kobiety dopiero po rozpoznaniu zakażenia HIV u dziecka. Ryzyko transmisji wirusa HIV z matki na dziecko w przypadku, gdy matka nie jest świadoma swojego zakażenia, wynosi nawet 30 proc. Ryzyko zakażenia u kobiet z potwierdzonym nosicielstwem, przy odpowiedniej profilaktyce, jest znacznie mniejsza i wynosi ok. 1 proc. Matka - nosicielka wirusa HIV nie może karmić piersią dziecka.