Reakcje na stres. Jak organizm reaguje na sytuacje stresowe

2021-04-19 11:12

Stres to reakcja organizmu na trudne sytuacje, przeciążenie fizyczne lub psychiczne, zbyt silne bodźce. Tak ciało odpowiada na działanie  urazów fizycznych, kłopotów życiowych. Od tego jak organizm znosi stres zależy nasze zdrowie. Czym jest reakcja na stres i jak się objawia?

Stres. Jak organizm reaguje na sytuacje stresowe
Autor: thinkstockphotos.com Stres to reakcja organizmu na trudne sytuacje, przeciążenie fizyczne lub psychiczne, zbyt silne bodźce.

Pod wpływem stresu nasila się wydzielanie substancji (m.in. adrenaliny), które na krótko poprawiają wydajność organizmu.

Reakcja stresowa pomaga nam przetrwać.  Szybciej bije serce, podnosi się ciśnienie krwi i przyśpiesza oddech, dzięki czemu do komórek trafia więcej tlenu. Inne funkcje życiowe, np. trawienie, schodzą na dalszy plan, by nie przeszkadzać w walce z zagrożeniem.

Spis treści

  1. Reakcje na stres: umiarkowany stres
  2. Reakcje na stres: przewlekły stres

Reakcje na stres: umiarkowany stres

Pod wpływem umiarkowanego stresu możemy szybciej działać, poprawia się spostrzegawczość i koncentracja, zwiększa wydajność mózgu. Umiarkowany stres stymuluje nas i pomaga osiągać to, co sobie zamierzymy albo zadbać o swoje interesy i ochronić się np. przed agresorami.

Reakcje na stres: przewlekły stres

Przy przedłużającym się stresie ciało jest zbyt długo w stanie podwyższonej gotowości – poziom hormonów stresu we krwi nie wraca do normalnego stanu i ciągle jest podwyższony. To z kolei powoduje obniżenie odporności organizmu, rośnie napięcie mięśni i ciśnienie krwi.

Zwiększa się też ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej, zawału serca, zaburzeń miesiączkowania i potencji. W żołądku pod wpływem adrenaliny wydzielają się w nadmiarze kwasy trawienne, które podrażniają śluzówkę. Pojawia się zgaga i bóle brzucha. To dlatego osoby, które nie radzą sobie ze stresem, częściej cierpią z powodu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.

Pojawiają się też charakterystyczne objawy:

  • szum w uszach
  • bóle głowy
  • przygnębienie
  • stany depresyjne.

Sytuacje stresowe, z którymi sobie nie radzimy powodują też:

  • objadanie się
  • ucieczkę w nałogi
  • zaburzenia snu
  • obgryzanie paznokci
  • kłopoty z koncentracją.

Stresujesz się? Może cierpisz na niedobór magnezu:

miesięcznik "Zdrowie"

Stres a problemy ze skórą