Stres. Jak organizm reaguje na sytuacje stresowe

2012-11-21 16:57 Joanna Suchcicka | Konsultacja: Justyna Nowak, psycholog

Stres to reakcja organizmu na trudne sytuacje, przeciążenie fizyczne lub psychiczne, zbyt silne bodźce. Tak ciało odpowiada na działanie  urazów fizycznych, kłopotów życiowych. Od tego jak organizm znosi stres zależy nasze zdrowie.

Pod wpływem stresu nasila się wydzielanie substancji (m.in. adrenaliny), które na krótko poprawiają wydajność organizmu. Reakcja stresowa pomaga nam przetrwać.  Szybciej bije serce, podnosi się ciśnienie krwi i przyśpiesza oddech, dzięki czemu do komórek trafia więcej tlenu. Inne funkcje życiowe, np. trawienie, schodzą na dalszy plan, by nie przeszkadzać w walce z zagrożeniem.

Umiarkowany stres

Pod wpływem umiarkowanego stresu możemy szybciej działać, poprawia się spostrzegawczość i koncentracja, zwiększa wydajność mózgu. Umiarkowany stres stymuluje nas i pomaga osiągać to, co sobie zamierzymy albo zadbać o swoje interesy i ochronić się np. przed agresorami.

Przewlekły stres

Przy przedłużającym się stresie ciało jest zbyt długo w stanie podwyższonej gotowości – poziom hormonów stresu we krwi nie wraca do normalnego stanu i ciągle jest podwyższony. To z kolei powoduje obniżenie odporności organizmu, rośnie napięcie mięśni i ciśnienie krwi. Zwiększa się też ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej, zawału serca, zaburzeń miesiączkowania i potencji. W żołądku pod wpływem adrenaliny wydzielają się w nadmiarze kwasy trawienne, które podrażniają śluzówkę. Pojawia się zgaga i bóle brzucha. To dlatego osoby, które nie radzą sobie ze stresem, częściej cierpią z powodu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Pojawiają się też charakterystyczne objawy: szum w uszach, bóle głowy, przygnębienie, a nawet stany depresyjne. Sytuacje stresowe, z którymi sobie nie radzimy powodują też: objadanie się, ucieczkę w nałogi, zaburzenia snu, obgryzanie paznokci i kłopoty z koncentracją.

miesięcznik "Zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
zenobiusz
|

Ale dziadostwo. Nic interesującego tu nie ma. widać nieuczciwie pozycjonujecie że taki bubel jest w top 5 googla