Jak polubić jedzenie? [Porada eksperta]

2013-01-21 13:22 Tatiana Ostaszewska-Mosak

Mam 24 lata, 150cm wzrostu i ważę TYLKO 33 kg. Sama świadomość, że mam jeść, przyprawia mnie o mdłości, może dlatego, że od kiedy pamiętam do jedzenia byłam zmuszana. W dzieciństwie przeszłam naświetlania i chemioterapię z powodu choroby nowotworowej. Produkty, które jem, są bardzo ograniczone, ponieważ więcej rzeczy nie lubię niż lubię. Nie jestem w stanie spróbować czegoś nowego, bo już z góry zakładam, że tego nie lubie, nie wiedząc jak to smakuje. Czy można mi jakoś pomóc, bo ja naprawdę chcę przytyć?

Witaj! Skoro sama rozumiesz, jaki jest mechanizm twojego zachowania, to już połowa sukcesu. Druga połowa to przełamać opór i zacząć mimo niechęci próbować. Z całą pewnością możesz zastosować pewne zachęty, aby ułatwić sobie cały proces. 1. Jeść to co lubisz i dodawać do tego coś, co jest "niepewne". 2. Jeść w towarzystwie, które lubisz i w miejscu, które lubisz 3. Przygotowywać małe porcje, ale częściej 4. Pić po posiłku, a nie przed 5. Nie zastanawiać się, czy coś lubisz - im dłużej pozwalasz sobie na myślenie, tym większe jest prawdopodobieństwo, że nie zjesz. Czyli - mniej myślenia, więcej działania.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Tatiana Ostaszewska-Mosak

Jest psychologiem klinicznym zdrowia.

Ukończyła Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zawsze szczególnie interesowała ją problematyka stresu i jego wpływu na funkcjonowanie człowieka.

Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje w firmie psycholog.com.pl oraz w Centrum Płodności Fertimedica.

Ukończyła kurs medycyny integracyjnej u znanej na całym świecie profesor Emmy Gonikman.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE