Czy masz kryzys tożsamości? 5 ważnych znaków ostrzegawczych, że dotyka to ciebie

2022-11-24 13:08

Ludzkie życie bywa przewrotne i każdy z nas ma swoje wzloty i upadki. Eksperci uważają, że intensywność zmian w naszym życiu może doprowadzić u niektórych osób do kryzysu tożsamości. Czym jest kryzys tożsamości i jak go rozpoznać?

Czy masz kryzys tożsamości? 5 ważnych znaków ostrzegawczych, że dotyka ciebie
Autor: Getty Images Czy masz kryzys tożsamości? 5 ważnych znaków ostrzegawczych, że dotyka ciebie

Spis treści

  1. Czym jest kryzys tożsamości?
  2. Co powoduje kryzys tożsamości?
  3. Znaki ostrzegawcze kryzysu tożsamości
  4. Jak poradzić sobie z kryzysem tożsamości?

Czym jest kryzys tożsamości?

Pojęcie kryzysu tożsamości wprowadził psycholog rozwojowy Erik Erikson już w latach 50. XX wieku. Jego badania doprowadziły do teorii, że każdy człowiek doświadcza określonych etapów rozwoju swojej osobowości w ciągu życia. Niektórzy ludzie mogą doświadczać tych zmian w bardzo gwałtowny sposób, co może wydawać się kryzysem.

W kulturze zakorzeniły się już owe etapy przejścia związane z określonymi segmentami życia np. kryzys wieku średniego lub kryzys ćwierćwiecza.

Jednak pojęcie kryzysu tożsamości nie jest ani diagnozą zdrowia psychicznego, ani stanem chorobowym.

Co powoduje kryzys tożsamości?

Licencjonowana terapeutka Aki Rosenberg uważa, że kryzy tożsamości to zupełnie naturalny etap rozwoju. Jej zdaniem, samo bycie w wieku 12-26 lat może spowodować poszukiwanie własnej tożsamości. Zdaniem ekspertki istnieje wiele zjawisk i czynników środowiskowych, które mogą zainspirować, ale także prowokować pytania dotyczące własnej tożsamości.

Rosenberg sądzi, że takie rozważania mogą poprzedzać zdarzenia takie jak:

  • wyprowadzka z domu,
  • rozpoczęcie lub zakończenie ważnego związku,
  • zmiana pracy,
  • zostanie rodzicem,
  • śmierć bliskiej osoby.

Terapeutka dodaje także, że poczucie kryzysu tożsamości może łączyć się z wewnętrznymi doświadczeniami, do których należy lęk, poczucie stagnacji, depresja i syndrom oszusta. W jej opinii połączenie ważnego wyzwania z negatywnymi wewnętrznymi doświadczeniami emocjonalnymi, może doprowadzić do czegoś, co nasz kultura nazywa kryzysem tożsamości.

Poradnik Zdrowie: depresja pierwsze objawy

Znaki ostrzegawcze kryzysu tożsamości

Zdaniem ekspertów, istnieje kilka oznak, po których można rozpoznać, że doświadczamy kryzysu tożsamości. Oto najważniejsze znaki ostrzegawcze:

  1. Ciągle zadajesz sobie pytania dotyczące tożsamości. Zdaniem ekspertów osoby w kryzysie tożsamości wpadają w nieskończoną pętle tych samych pytań takich jak: "Kim jestem?", "Czy to co robię jest ważne?", "Jaka jest moja pasja i życiowy cel?".
  2. Twoje ciało czuje się nieswojo. Naukowcy uważają, że ciało może dawać sygnały, które mogą pomóc nam określić, czy dotyka nas kryzys tożsamości. Fizyczne sygnały mogą obejmować brak motywacji, zmęczenie, poirytowanie w sytuacjach, w których wcześniej czuliśmy się dobrze.
  3. Twoje życie nie pasuje do twoich myśli. Rosenberg podkreśla, że często spotyka pacjentów, którzy mówią, że "ich życie wygląda świetnie na papierze", ale jednocześnie czują się głęboko niezadowoleni lub nieszczęśliwi. Często takim myślom towarzyszy osąd, który prowadzi do stwierdzenia: "co jest ze mną nie tak?". To połączenie osądu i pytań zdaniem terapeutki może wskazywać na to, że osoba zmaga się z kryzysem tożsamości.
  4. Relacje wokół ciebie się zmieniają. Zdaniem psychologów, co także potwierdzają badania naukowe, relacje z innymi ludźmi są ważnym elementem życia, który wpływa na to, jak postrzegamy innych i siebie. Jako przykład specjaliści wskazują, że jeśli koleżanki danej kobiety zostają mamami a ona nie, relacje między nią, a jej przyjaciółkami mogą sprawić, że zacznie kwestionować własną tożsamość.
  5. Twój wewnętrzny głos mówi coraz głośniej. Wewnętrzny głos, zwany często "głosem duszy", to intuicja, która rezonuje z człowiekiem. Eksperci uważają, że jeśli intuicja coraz głośniej zwraca uwagę na pewne aspekty naszego życia, może to świadczyć o kryzysie tożsamości.

Jak poradzić sobie z kryzysem tożsamości?

Specjaliści podkreślają, że z kryzysem tożsamości można walczyć. Jedną z metod jest aktywne słuchanie. Eksperci zaznaczają, że kiedy ćwiczymy słuchanie innych, rozwijamy umiejętność słuchania siebie. To pomoże nam lepiej zrozumieć to, co chce nam przekazać intuicja.

Kolejnym ważnym elementem, na jaki zwracają uwagę specjaliści jest praktyka dbania o siebie i zaspokajanie własnych potrzeb. Chodzi tutaj zarówno o zdrowie fizyczne jak i emocjonalne. Szczególnie istotne jest zachowanie równowagi między fizycznymi aspektami związanymi ze zdrową dietą i ćwiczeniami oraz uzyskaniem wsparcia emocjonalnego, jeśli tego potrzebujemy.

Eksperci mówią także, że w pokonaniu kryzysu tożsamości, pomocne może okazać się prowadzenie dziennika codziennie rano, zgłębianie wiedzy na temat intuicji, zwracanie uwagi na ulotne chwile, jak np. sny, które mogą odzwierciedlać nasze potrzeby i pragnienia oraz odpoczynek bez rozpraszania uwagi np. przez otaczającą technologię.