Tasiemiec Spirometra w mięsie dzika groźny dla ludzi

2016-09-01 11:34

Tasiemiec Spirometra to pasożyt, który w Polsce i Europie nie jest szerzej znany. Tymczasem okazuje się, że większość zwierząt w Puszczy Białowieskiej - głównie dzików - jest nosicielem tego pasożyta. Po spożyciu mięsa zarażonego zwierzęcia można zachorować na sparganozę. W przebiegu tej choroby pasożyt może zaatakować narząd wzroku, płuca a nawet mózg. Sprawdź, jak można się zarazić tasiemcem Spirometra i jakie są objawy zakażenia.

Tasiemiec Spirometra - pasożyt w polskim mięsie groźny dla ludzi
Autor: Thinkstockphotos.com Tasiemiec Spirometra - pasożyt w polskim mięsie groźny dla ludzi

Spis treści

  1. Tasiemiec z rodzaju Spirometra (sparganoza) - jak dochodzi do zakażenia?
  2. Tasiemiec z rodzaju Spirometra (sparganoza) - objawy
  3. Tasiemiec z rodzaju Spirometra (sparganoza) - leczenie

Tasiemiec z rodzaju Spirometra to pasożyt, który wywołuje chorobę o nazwie sparganoza. Dotychczas była ona znana głównie w krajach azjatyckich, a w Europie rozpoznawano ją sporadycznie. Stwierdzano pojedyncze przypadki zachorowań we Włoszech, Czechach i Niemczech. W Polsce sparganoza nie została jeszcze u nikogo zdiagnozowana. Nie oznacza to, że tasiemiec z rodzaju Spirometra w naszym kraju nie występuje. Wiadomo, że wywołujące sparganozę pasożyty często występują u zwierząt drapieżnych w Puszczy Białowieskiej. Już w 2011 roku myśliwi zgłaszali weterynarzom obecność "tajemniczych" larw w mięsie dzików, jednak oficjalnie nie potwierdzono, że to tasiemiec z rodzaju Spirometra. Po raz pierwszy tego pasożyta wykryto dwa lata później pod skórą martwego borsuka i wtedy zaczęły się badania na większą skalę. Objęły one inne gatunki, m.in. jenoty, dziki i okazało się, że większość tych zwierząt w Puszczy Białowieskiej choruje na sparganozę. W ostatnich latach naukowcy z IBS PAN przebadali pod kątem zarażenia tasiemcem Spirometra ponad 150 zwierząt. Obecnie trwają wstępne badania w Puszczy Augustowskiej, gdzie również potwierdzono występowanie larw tego pasożyta.

Tasiemiec z rodzaju Spirometra (sparganoza) - jak dochodzi do zakażenia?

Tasiemiec z rodzaju Spirometra pasożytuje m.in. u dzikich ssaków drapieżnych, np. dzików. W Azji larwy tego tasiemca znajdują się także u żab i węży, które są tam traktowane jako przysmak.

Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową - po spożyciu surowego lub niedogotowanego mięsa, które zawiera larwy pasożyta, lub po wypiciu skażonej wody.

Ważne

Lubisz dziczyznę? Lepiej uważaj!

Mięso z dzików, które jest dopuszczane do sprzedaży, nie jest badane pod kątem sparganozy, ponieważ jest to obecnie praktycznie nieznany lekarzom pasożyt. Larwy są trudne do identyfikacji, ponieważ mogą przypominać np. włókna mięśniowe czy ścięgna. Amatorom dziczyzny zaleca się więc długą obróbkę termiczną mięsa lub rezygnację z jego spożycia. Sugeruje się także, by nie pić wody z podejrzanego źródła.

Tasiemiec z rodzaju Spirometra (sparganoza) - objawy

Larwy tego tasiemca umiejscawiają się zazwyczaj pod skórą człowieka, powodując występowanie obrzęków podskórnych. Pasożyt dość często umiejscawia się też w okolicy oczodołów, co może prowadzić nie tylko do zaburzeń widzenia, lecz także do uszkodzenia gałki ocznej. Zdarzało się, że larwy znajdowały się też w płucach, a nawet w mózgu i wywoływały ciężkie objawy chorobowe.

Tasiemiec z rodzaju Spirometra (sparganoza) - leczenie

Sparganoza nie jest chorobą śmiertelną, ale jest bardzo nieprzyjemna. Larwy spod skóry lub innych części ciała usuwa się chirurgicznie.