ROPOWICA (choroba skóry): przyczyny, objawy i leczenie

2014-07-01 8:58

Ropowica to groźny stan zapalny skóry, ponieważ z łatwością rozszerza się on na inne tkanki i narządy, doprowadzając do ich stanu zapalnego, a co za tym idzie - niewydolności. Nieleczona ropowica może skutkować nawet zakażeniem krwi, czyli sepsą. Znane są także przypadki amputacji kończyn z powodu ropnego stanu zapalnego skóry. Jakie są przyczyny i objawy ropowicy? Na czym polega jej leczenie?

ROPOWICA (choroba skóry): przyczyny, objawy i leczenie
Autor: thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Ropowica: przyczyny i czynniki ryzyka
  2. Ropowica: rodzaje
  3. Ropowica: objawy
  4. Ropowica: diagnoza
  5. Ropowica: leczenie

Ropowica to ropne zapalenie tkanki podskórnej. Cechą charakterystyczną stanu zapalnego jest to, że rozszerza się na inne tkanki i narządy, doprowadzając do ich stanu zapalnego i niewydolności, co stanowi stan zagrożenia życia.

Ropowica najczęściej rozwija się w obrębie kończyn górnych oraz dolnych, ale może również dotknąć piersi, worek mosznowy lub pęcherz moczowy. Stan zapalny może rozwinąć się nawet w przestrzeni przygardłowej oraz w jamie brzusznej.

Ropowica: przyczyny i czynniki ryzyka

Przyczyną stanu zapalnego najczęściej są paciorkowce i gronkowce, które naturalnie występują na skórze. Jednak po wniknięciu przez uszkodzony naskórek, np. w wyniku skaleczenia lub oparzenia, a także niewłaściwego leczenia innych chorób skóry (np. róży), mogą doprowadzić do licznych stanów chorobowych, nie tylko skóry, lecz także, w wyniku rozszerzania się, całego organizmu.

Ryzyko rozwoju ropowicy wzrasta u diabetyków i chorych na białaczkę, ponieważ w ich przypadku może dojść do przeniesienia stanu zapalnego z innego ogniska organizmu.

Ropowica: rodzaje

W zależności od obszaru, w którym występuje ropowica, wyróżnia się:

Ropowica: objawy

  • zaczerwienienie i ocieplenie skóry w miejscu infekcji; nie ma wyraźnego odgraniczenia tkanek chorych od zdrowych
  • drobne zbiorniki ropy w obrębie zmiany
  • ból
  • stwardniały lub ciastowaty obrzęk, który sięga głębszych tkanek
  • zaburzenia w funkcjonowaniu zaatakowanej ropowicą części ciała

Objawami współtowarzyszącymi są gorączka, dreszcze, złe samopoczucie oraz powiększenie węzłów chłonnych.

Ważne

Ropowica może stanowić zagrożenie życia

Nieleczony stan zapalny pogłębia się, czego skutkiem może być amputacja kończyn, w obrębie których najczęściej się rozwija. Jednak najgorsze jest to, że zapalenie rozszerza się na narządy, powodując m.in. zapalenia nerek, zapalenie płuc lub zapalenie serca. Może również dojść do zakażenia krwi, czyli sepsy. Są to stany zagrożenia życia, dlatego leczenie ropowicy powinno być podjęte jak najszybciej.

Ropowica: diagnoza

Diagnozę stawia się na podstawie objawów i analizy ropnej wydzieliny, która pozwala odpowiedzieć na pytanie, który drobnoustrój jest przyczyną choroby.

Ropowica: leczenie

W początkowym etapie rozwoju choroby stosuje się antybiotyki, leki przeciwbólowe, okłady chłodzące z 30-procentowego alkoholu izopropylowego i unieruchamia się chorą część ciała. W cięższych przypadkach konieczne jest leczenie chirurgiczne, które polega nacięciu skóry (w znieczuleniu), oczyszczeniu tkanki z ropy i usunięciu jej martwych warstw.