Żółtaczka fizjologiczna u noworodków – czy powinnaś się jej bać

2015-11-18 10:15 Katarzyna Hubicz | Konsultacja: lek. med. Hanna Sokołowska, pediatra, Centrum Medyczne Enel-Med

Żółtaczka u noworodków nie jest chorobą. Nie niepokój się, gdy skóra dziecka tuż po urodzeniu zżółknie. To tak zwana żółtaczka fizjologiczna, która pojawia się u 60-70 proc. donoszonych noworodków i 90 procent wcześniaków po około 24 godzinach życia.

Żółtaczka fizjologiczna (żółtaczka noworodków) jest częścią naturalnych procesów, jakie zachodzą w organizmie dziecka tuż po porodzie. Noworodek ma we krwi ponad 6 mln czerwonych krwinek – tyle potrzeba, by zapewnić dziecku w pęcherzu płodowym odpowiednią ilość tlenu. Jednak gdy zaczyna samodzielnie oddychać, taka ilość czerwonych ciałek jest zbędna. Pod wpływem zwiększonego ciśnienia tlenu, docierającego do krwi podczas oddychania, erytrocyty szybciej się starzeją i rozpadają, uwalniając duże ilości hemoglobiny. Ta gromadzi się w wątrobie i stopniowo zmienia w bilirubinę. Niedojrzała wątroba noworodka jest w stanie przerobić tylko część zgromadzonej bilirubiny: reszta trafia z powrotem do krwiobiegu, zabarwiając skórę i błony śluzowe. Im wyższe jest jej stężenie, tym skóra dziecka staje się bardziej żółta.

Żółtaczka fizjologiczna: leczenie

W większości przypadków nie ma się czym przejmować – żółtaczka minie sama najpóźniej w 10. dobie życia dziecka (u wcześniaków trwa dłużej, nawet do miesiąca). U 50 procent dzieci karmionych piersią zażółcenie skóry przedłuża się nawet do 12. tygodnia życia. To dlatego, że w mleku matki są substancje hamujące dojrzewanie enzymów trawiennych, wskutek czego bilirubina, zamiast trafić do moczu i kału dziecka, z powrotem wędruje do krwiobiegu. Zwykle nie ma powodu do niepokoju, dziecko musi być jednak pod obserwacją lekarza.

Jeśli żółtaczka jest mocno nasilona i przedłuża się, lekarze stosują fototerapię, czyli naświetlanie lampą o niebieskim albo białym świetle, które stopniowo zmniejsza poziom bilirubiny.

Uwaga: podczas naświetlania dziecko musi mieć zakryte oczy, a chłopcom trzeba zasłonić jądra. Niektórzy lekarze zalecają czasem także odstawienie dziecka na 2 dni od piersi i podawanie mu mieszanki hipoalergicznej.

Zrób to koniecznie

Skontaktuj się z lekarzem, gdy:

  • żółtaczka ustąpi i pojawi się ponownie
  • żółtaczka, zamiast ustępować, nasili się po upływie 7 dni
  • skóra dziecka jest żółta dłużej niż 10-14 dni

Groźna żółtaczka patologiczna

Czasem u dziecka pojawia się żółtaczka patologiczna. Rozpoznaje ją lekarz podczas rutynowego badania dziecka – zwykle dziecko z żółtaczką patologiczną rodzi się mocno żółte.

Wcześnie rozpoznana i prawidłowo leczona żółtaczka patologiczna nie daje żadnych powikłań.

Często towarzyszą jej inne, niepokojące objawy: gorsze łaknienie, nieprawidłowy przyrost masy ciała i nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych. Jej przyczyną może być:

W każdym z tych przypadków konieczne są badania i specjalistyczne leczenie, gdyż żółtaczka patologiczna jest groźna dla dziecka. Krążące we krwi olbrzymie ilości bilirubiny mogą bowiem trafić do podkorowej części mózgu i trwale uszkodzić ośrodkowy układ nerwowy. Dziecko musi być leczone w szpitalu, a sposób leczenia zależy od wieku malca i stopnia nasilenia żółtaczki. W ekstremalnych przypadkach (gdy zagrożone jest życie dziecka, np. z powodu silnego konfliktu serologicznego albo bardzo wysokiej ilości bilirubiny) konieczna jest transfuzja, dzięki której z organizmu dziecka usuwany jest nie tylko nadmiar bilirubiny, ale także przeciwciała niszczące czerwone krwinki.

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE
Non nocere
|

... jednak żółtaczkę noworodek otrzyma żółtaczkę w prezencie przez igłę? Tak, mam na myśli szczepionkę. I tak, wiem, że całe środowisko medyczne powie mi, ze to bzdura. Bo co innego ma powiedzieć? Ma sobie strzelić w kolano?

wawi
|

Nic, cieszyć się,

Rzezimieszek
|

gdy dziecko w 3 dobie ma wynik bilirubiny powyzej 17 to konieczne jest naswietlanie - my dostalismy za darmo lampe ze szpitala do domu i po kilku dniach naswietlaniach bilirubina spadla do 9 i juz jest wszystko dobrze. Polecam szpital na Karowej w Warszawie - super personel

Gosia
|

Żółtaczkę fizjologiczną można teraz naświetlać lampami w domu jest wypożyczalnia lamp do fototerapii ja korzystałam z tego jest bardzo bezpiecznie podaję adres strony wypożyczalni www.fototerapianoworodkow.pl

xcxd
|

Jak nie ma zółtaczki i jest wszystko ok to po 24h wypuszczają dziecko do domu i juz

urszxx
|

a co w przypadku gdy nie występuje żółtaczka u noworodka.