Ospa wietrzna - choroba wieku dziecięcego

2007-05-18 12:21

Ospa wietrzna jest jedną z chorób najbardziej zakaźnych. Ospa najczęściej dotyka dzieci wieku przedszkolnego i pierwszych klas nauczania początkowego. Objawia się charakterystyczną wysypką. Zaszczep dziecko, zanim trafi do przedszkola.  

Ospa wyjątkowo zakaźna

Szacuje się, że w krajach uprzemysłowionych zapada na ospę wietrzną aż 95 proc. osób przed 25 rokiem życia. Nie bez kozery ospa nosi nazwę „wietrzna”, ponieważ wirus ospy przenoszony jest drogą kropelkową, a także przez wiatr na odległość kilkudziesięciu metrów. Według danych Państwowego Zakładu Higieny w Polsce ospę przechodzi każdego roku niemal 150 tysięcy osób – czyli rocznie choruje jedno miasto wielkości Radomia! Najwięcej zachorowań w Polsce odnotowuje się w lutym-marcu, jednak w ostatnim czasie, prawdopodobnie w związku ze zmianami klimatycznymi, w ciągu roku ospa uderza kilka razy. Choroba grozi nam cały rok, dlatego warto zaszczepić dziecko, zanim pójdzie do szkoły czy przedszkola, gdzie najłatwiej o zakażenie. Mimo że choroba może dotknąć nas w każdym wieku, to w 9 na 10 przypadków atakuje dzieci przed 10 rokiem życia, szczególnie przedszkolaki i dzieci z klas nauczania początkowego.

Zdaniem eksperta
dr Ewa Duszczyk, Klinika Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Akademii Medycznej w Warszawie

Choroby zakaźne wieku dziecięcego, np. ospę wietrzną, uważa się za zło konieczne, za choroby obowiązkowe i lekko przebiegające. Nic bardziej błędnego. U 5-6 proc. chorych na ospę wietrzną występuje ciężki przebieg choroby i powikłania wymagające bezwzględnego leżenia w szpitalu. Niektóre z powikłań zagrażają zdrowiu i życiu dziecka. Dlatego warto pomyśleć o profilaktyce.
Szczepionka przeciwko ospie jest obowiązkowo stosowana w Stanach Zjednoczonych i niektórych krajach Unii Europejskiej. W Polsce należy do grupy tzw. szczepień zalecanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego. Szczepienie pozwala uniknąć grożącej komplikacjami i oszpeceniem choroby.

Ospa wietrzna - objawy i przebieg

Ospa to choroba, która niezwykle długo rozwija się w organizmie. Jej okres inkubacji wynosi od 11 do 21 dni. Na dwa dni przed ujawnieniem się choroby pojawia się stan podgorączkowy i lekki katar. Już wtedy chory może stać się źródłem zakażenia. Zwykle po pierwszej dobie pojawia się swędząca wysypka, pokrywająca całe ciało. Nie łudźmy się, że ta pierwsza wysypka to koniec kłopotów. Codziennie, przez kilka dni, pojawiają się nowe wykwity. Swędzą, bolą, sprawiają, że dziecko źle się czuje. Wysypka przekształca się w pęcherzyki wypełnione płynem, a później w krosty. Po nich zostaje strupek, odpadający po wyschnięciu, może on jednak zostawić trwałą, szpecącą bliznę. Zwykle na skórze może powstawać od 250 do 500 pęcherzyków, w ciężkich przypadkach ospy wietrznej może ich być znacznie więcej.

Ospa wietrzna - nie lekceważ jej

Ospa czasami uważana jest za chorobę o lekkim przebiegu. Nie należy jej jednak lekceważyć. Może jej towarzyszyć wysoka gorączka – nawet 40 st. C. Powikłania ospy są groźne dla wszystkich, najbardziej jednak dla niemowląt i osób po 16. roku życia. Najczęściej w wyniku ospy dzieci chorują na ropne zakażenie skóry, różę i ropowicę, zapalenie płuc i półpasiec. To bolesne, często zostawiające ślady na całe życie, powikłanie. Groźniejsze jednak są powikłania obejmujące ośrodkowy układ nerwowy. Te mogą zakończyć się niepotrzebną śmiercią.

Komplikacje mogą prowadzić do zapalenia płuc u kobiet w ciąży, a ich dzieciom grozić może tzw. ospa wrodzona, prowadząca do zaburzeń w rozwoju płodu w obrębie skóry, kończyn i centralnego układu nerwowego.
W czasie leczenia chore dziecko należy odizolować od zdrowych rówieśników i członków rodziny. Ospa przestaje być zakaźna dopiero po przyschnięciu pęcherzyków. Z powodu choroby dziecko traci kontakt z rówieśnikami, nie uczestniczy w zajęciach szkolnych i zabawach, często też choroba pojawiając się nie w porę krzyżuje plany wyjazdowe.

Ładna cera? Ostrożnie z krostami!

W czasie choroby wysypka i krosty występują na całym ciele, nawet na skórze głowy. Są one niezwykle swędzące i trudno, zwłaszcza dziecku, ich nie rozdrapywać. Wszelkie domowe sposoby (zakładanie rękawiczek, obcinanie bardzo krótko paznokci, zakładanie luźnych ubrań) mogą nie zdać egzaminu, a rozdrapanie krost grozi nie tylko powikłaniami skórnymi, ale także oszpeceniem bliznami do końca życia.
Na ospę choruje się tylko raz w życiu – wytwarzana wtedy ilość przeciwciał zabezpiecza przed ponownym zarażeniem.

Kiedy się szczepić przeciwko ospie?

Szczepionkę przeciwko ospie wietrznej można podawać już od 9. miesiąca życia. Dzieciom do 12. roku życia wystarczy jedna dawka szczepionki. Po ukończeniu 12 lat należy pamiętać o przyjęciu dwóch dawek szczepionki w odstępie 6 tygodni. Szczepionka dostępna na polskim rynku zawiera jedyny zalecany przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) szczep wirusa do stosowania w powszechnych programach szczepień ochronnych. Badania kliniczne potwierdziły bezpieczeństwo i wysoką skuteczność szczepionki.

GSK "Zaszczep zdrowie"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W nowym M jak Mama o tym, jaki wpływ na zdrowie mamy i dziecka ma cesarskie cięcie oraz jakie jest ryzyko ciąży po 40. roku życia. Przeczytaj również, jak wybrać najlepsze krzesełko do karmienia i jak skompletować eko-wyprawkę

Kup dostęp od 2,50 zł
okładka 10/19
KOMENTARZE
Agata
|

Głupoty piszecie w tym artykule... ile Wam zapłacily firmy farmaceutyczne za reklamę szczepionki, która jest napełniona po brzegi dziadostwem ?? Ta jak i wszystkie inne zawierające w sobie formaldechyd, dawki rtęci i aluminium kilkuset krotnie przekraczające od normy. Zaszczepcie się wiedzą a nie pustym gadaniem ludzi, którzy mają kilkunasto milioniwe dochody za sprzedaż tych oto "cudownych" preparatów bo lekiem to to nie jest nawet.

Peter_Zer
|

Mam dwojkę dzieci które przechodzą ospę po szczepieniu - przebieg jest bardzo lekki (kilkanaście krostek, brak gorączki, lekkie osłabienie i senność w początkowej fazie). Choruje ponad 50% dzieci w przedszkolu córki. Nie mam żadnych wątpliwości, że należy szczepić. Jeśli ktokolwiek poznał przypadki komplikacji jakie występują u dzieci również nie powinien mieć wątpliwości. Jeśli ktoś boi się zachorować w późniejszym wieku szczepienia można odnawiać dawką przypominającą. Artykuł powinien wg mnie dotyczyć rodzajów szczepionek dostępnych na rynku i pokazywać statystki pokazujące ich skuteczność, odsetek komplikacji itd.

niki
|

jakas glupota moja corka byla szczeopina i miala cale cialo wysypane a nie kilka sztuk i to doslonie wszedzie nawet w buzi wiec nie gadajcie bzdur ze po szczepieniu ma sie tylko kilka krostek

yeti
|

Mam porównanie - trójka dzieci, dwoje szczepionych. Szczepionka NIE ZAPOBIEGA ospie, ale BARDZO ale to BARDZO łagodzi jej przebieg. Jak chcecie siedzieć i patrzeć przez bite 2 tygodnie jak wasze dziecko się męczy - proszę bardzo. Jak wolicie kilka krostek i spokój to SZCZEPCIE !!!

Ja
|

Mówią, że szczepienie nie tyle chroni przed zachorowaniem, co powoduje lżejszy przebieg choroby.

sucre
|

witam, jestem mamą trójki dzieci, moje starsze przeszły ospę kilka lat temu, synus malutki teraz własnie i w sumie bardzo żałuję że nie zaszczepiłam go i nie uniknęłam siedzenia dwa tygodnie w domu... ospa jest niebezpieczna i trzeba uważać bardzo więc jeśli jest możliwość zabezpieczenia się całkowicie to polecam. dodam ze nie jestem zwolennikiem szczepienia na wszystko ale mam swój rozum.

zbulwersowana
|

Ten artykul to reklama kolejnej zbednej szczepionki czy artykul wyjasniajacy co to jest ospa wietrzna, objawy i jak leczyc???
Ludzie maja coraz wieksza swiadomosc takze dajcie sobie spokoj z tym straszeniem!!

hezio
|

Lepiej przejść ospę jako dziecko niż dorosły czy nastolatek.
Szczepienie nie gwarantuje, że ktoś nie zachoruje. A jeśli przez szczepionkę uda się wytworzyć przeciwciała i na te kilka lat odsunąć zachorowanie... to 12 latek po kilku latach okaże się 18 czy 20 latkiem chorującym na ospę i wtedy zaczynają się problemy.
Podobnie ze świnką.
Proszę podpytać znanych w rodzinie lekarzy czemu nie szczepią na wszystko jak "zalecają" niektórzy...

anonim
|

Mam 30 lat i nigdy nie chorowałam na ospę. zostałam zaszczepiona jako dziecko i pomimo przebywania z chorymi nigdy mnie nikt nie zaraził. Dopatrzyłam się w karcie szczepień, że jako dziecko byłam poddana takiemu szczepieniu. Być może teraz szczepionki na ospę nie są takie jak kiedyś, ale osobiście zastanawiam się nad zaszczepieniem swoich dzieci.

Iwo
|

Jestem przekonana, że to artykuł sponsorowany. Za wszystkim stoi producent szczepionki. Dlaczego taki portal jak poradnikzdrowie funduje nam takie ukryte reklamy??? Drodzy redaktorzy, dzięki temu artykułowi już was nigdy nie będę czytała! Mam nadzieję, że ten wpis nie zostanie usunięty.