Ospa wietrzna w ciąży. Jakie zagrożenia dla matki i płodu niesie ze sobą ospa wietrzna w ciąży?

2015-05-12 9:07 Agnieszka Paculanka

Ospa wietrzna w ciąży niesie ze sobą zagrożenie zarówno dla kobiety w ciąży jak i płodu. Najpoważniejszym powikłaniem u kobiety w ciąży chorej na ospę jest zapalenie płuc, przy czym śmiertelność dochodzi 2 procent. U dziecka może wystąpić wrodzony zespół ospy wietrznej. Jakie zagrożenia dla matki i płodu niesie ze sobą ospa wietrzna w ciąży?

Ospa wietrzna w ciąży zdarza się na szczęście niezmiernie rzadko - to dobrze, bo może powodować poważne powikłania i problemy zdrowotne zarówno u dziecka jak i u matki. Szacuje się, że odsetek ciężarnych, które przebyły zakażenie i uodporniły się na wirusa ospy wynosi 95 procent. Płód może zarazić się wirusem ospy wietrznej tylko od chorej matki, jeśli matka jest zdrowa, dziecko na pewno też.

Ospa w ciąży: powikłania u dziecka

Ospa wietrzna w ciąży jest groźna. Zakażenie matki kilka dni przed porodem i kilka dni po nim może być przyczyną ciężkiej uogólnionej infekcji VZV u noworodka, która może doprowadzić nawet do zgonu noworodka. W przypadkach zakażenia przezłożyskowego wirusem ospy wietrznej w pierwszym trymestrze ciąży u 5–6 procent noworodków dochodzi do zespołu ospy wrodzonej.

Objawy zespołu ospy wrodzonej

  • ze strony ośrodkowego układu nerwowego: małogłowie, zanikowe zmiany skórne, niedorozwój móżdżku, wodogłowie, zwapnienia mózgu;
  • oczy: zanik nerwu wzrokowego, mikroftalmia (tj. małoocze), zapalenie siatkówki, anizokoria (tj.nierównomierna szerokość źrenic), zaćma;
  • nerwy obwodowe: zahamowanie rozwoju czuciowo-ruchowego, niedorozwój kończyn, zaburzenia czynności zwieraczy odbytu i zwieracza pęcherza moczowego, bliznowacenie skóry.

Dzieci matek, które w okresie okołoporodowym wykazywały cechy zakażenia VZV, ale u których nie doszło do wad wrodzonych, rozwijały się podobnie jak dzieci z nieobciążonym wywiadem.

Ospa w ciąży: leczenie ospy w ciąży

Leczenie ospy w ciąży zależy od tego, w którym tygodniu ciąży doszło do zakażenia wirusem ospy.

  • przy zakażeniu do 20. tygodnia ciąży ryzyko wrodzonego zespołu ospy wietrznej sięga 1,5%. Nie podaje się immunoglobuliny
  • przy zakażeniu 30-5 dni przed porodem noworodkowi podaje się immunoglobulinę przeciw ospie wietrznej - półpaścowi.
  • przy zakażeniu okołoporodowym (od 4 dni przed, do 2 dni po porodzie) matce podaje się immunoglobulinę przeciw ospie wietrzne-półpaścowi i bezpośrednio po porodzie - również noworodkowi. Bez podania immunoglobuliny po porodzie 30 procent noworodków umiera.

W przypadku wystąpienia rzadkiej postaci przebiegającej z zapaleniem płuc dożylne podawanie acyklowiru może uratować życie.

Półpasiec w ciąży: czy jest groźny tak jak ospa wietrzna?

Półpasiec jest wywołany przez ten sam wirus co ospa, ale chorują na niego osoby, które już na ospę chorowały. Nie powoduje uszkodzenia płodu, ponieważ w organizmie matki i płodu są już przeciwciała.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Małgorzata
|

Zachorowałam na ospę w drugim trymestrze ciąży. Przechodziłam "jak dziecko" gorączka w pierwszych dniach i cała byłam obsypana. Smarowałam tylko krostki pudrodermem nic więcej nie brałam. Syn urodził się zdrowy. Ospę przechodził niedawno w wieku 7 lat...

Agata
|

Zachorowałam na ospę na początku ciąży (może 2 -3 tydzień) nie wiedziałam, że spodziewam się dziecka i brałam cyklowir. Na szczęście córka jest zdrowa. Lepiej nie czytać takich artykułów po co niepotrzebnie się denerwować.

kasia 28
|

czesc dziewczyny jestem w 23 tygodniu ciazy mialam kontakt z ospa dostałam imunoglobine w szpitalu poniewaz niewiem czy chorowałam na ospe zobaczymy czy mi pomoze

alala
|

Ja chorowałam w 12 tygodniu ciąży, przeszłam bardzo ciężko, mnóstwo krost, żadnej immunoglobiny nie dostałam, wydaje mi się że to trzeba wziąć kiedy się miało kontakt z chorobą a nie kiedy są już objawy. Urodziłam zdrowego synka który ma już 3 latka i się świetnie rozwija. Starałam się nie myśleć o tym, że dziecko może być chore, bo bardziej bym mu zaszkodziła zamartwianiem się przez pozostałe 6 m-cy ciąży. Pozdrawiam

Asia
|

Ja przechodziłam ospę w 16/17 tc, przeszłam dość dobrze, chociaż gorączka towarzyszyła mi kilka dni, a to, według mojego lekarza jest najgroźniejsze dla płodu.Krost miałam mnóstwo. Urodziłam zdrową i śliczną córeczkę, ma już 9 lat i rozwija się świetnie.Dodam, że żadnej immunoglobuliny nie otrzymałam, pewnie ze względu na wiek ciąży. Tak więc dziewczyny, nie panikujcie.

Ewcia
|

Chorowałam na ospę będąc 10tygodniu ciąży.Dzięki temu że dostałam imunoglobuliny chorobę przeszłam bardzo lekko(kilka krostek zero gorączki).Wole nie myśleć co by było gdyby nie imunoglobuliny.Jest to lekarstwo bardzo drogie i dlatego nie chcą go podawać przed20 tyg.