Sposoby na kryzys laktacyjny. Co robić, aby mieć więcej pokarmu w piersiach?

2014-03-14 12:14

Sposoby na kryzys laktacyjny pozwolą ci przetrwać trudne chwile związane z niedoborem pokarmu w piersiach. Najważniejsze, abyś w tym czasie nie zrezygnowała z przystawiania dziecka do piersi i nie zdecydowała się na podanie mu mleka modyfikowanego, które tylko pogłębi kryzys. Sprawdź, jak pobudzić laktację.

Sposoby na kryzys laktacyjny
Autor: Photos.com Sposoby na kryzys laktacyjny

Spis treści

  1. Sposoby na kryzys laktacyjny. Co robić, gdy skarżysz się na brak pokarmu w piersiach?
  2. Jak pobudzić laktację? Poznaj 7 produktów

Sposoby na kryzys laktacyjny z powodzeniem są wykorzystywane we współczesnej medycynie, nie tylko ludowej. Niektóre z tych metod są bowiem polecane przez położne i lekarzy. Sprawdź, co robić, gdy nie masz pokarmu w piersiach.

Sposoby na kryzys laktacyjny. Co robić, gdy skarżysz się na brak pokarmu w piersiach?

Przystawiaj dziecko do piersi

Jak najczęściej przystawiaj dziecko do piersi, nawet co godzinę, a w nocy co 2-3 godziny. Im częściej dziecko będzie chwytało i ssało pierś, tym szybciej nastąpi zwiększenie laktacji. Zostaje wtedy bowiem pobudzony odruch prolaktynowy - odruch wytwarzania pokarmu. Bodźce czuciowe powstające podczas ssania piersi, wysyłane są do przysadki mózgowej, skąd pod ich wpływem uwalniana jest prolaktyna - hormon, który pobudza pęcherzyki mleczne znajdujące się w piersi do wytwarzania pokarmu.

Pij ziołowe herbatki na pobudzenie laktacji

Dbaj o ilość i jakość tego, co pijesz. Przyjmuj 2 litry płynów dziennie, najlepiej w postaci herbatki na pobudzenie laktacji. We współczesnej fitoterapii na zwiększenie produkcji mleka stosuje się: koper włoski i ogrodowy, pokrzywę zwyczajną, melisę lekarską, kminek zwyczajny, ostropest plamisty, rumianek pospolity lub kozieradkę. Napary z ziół pij w umiarkowanych ilościach (2-3 filiżanki dziennie). Ich działanie prawdopodobnie polega na tym, że zmieniają smak mleka na taki, który bardziej odpowiada dziecku, dlatego chętniej ssie ono pierś, co pobudza laktację.

Jak pobudzić laktację? Poznaj 7 produktów

Pij piwo karmelowe

Ciemne piwo karmelowe o śladowej zawartości alkoholu (0,5 proc.) to według wielu lekarzy i położnych sprawdzony sposób na poprawienie laktacji. Badania wykazały, że polisacharydy sodu jęczmiennego zawarte w karmelowym piwie stymulują wydzielanie prolaktyny - hormonu, który pobudza pęcherzyki mleczne do wytwarzania pokarmu. Jak jednak poskreśla dr Monika Żukowska-Rubik z Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią, która pracuje w poradni laktacyjnej szpitala św. Zofii - Zalecane jest oczywiście tylko piwo bezalkoholowe, i to najwyżej przez kilka dni po porodzie. Alkohol w dużych ilościach działa odwrotnie - wstrzymuje laktację ("Nowa moda w szpitalach: Pij piwo, będziesz mieć mleko", warszawa.gazeta.pl, 25.01.2011).

Jednak niektórzy lekarze są przeciwni takim pomysłom i zalecają, by w czasie karmienia piersią w ogóle nie sięgać po alkohol. Zdaniem sceptyków nawet niskoprocentowy trunek może spowodować uszczerbek na zdrowiu niemowlęcia, ponieważ jego wątroba nie jest jeszcze w pełni dojrzała i nie jest w stanie dobrze zmetabolizować alkohol. Należy pamiętać, że alkohol przedostaje się w takich samych ilościach zarówno do krwi karmiącej matki, jak i do pokarmu.

Wykorzystaj homeopatię

Leki homeopatyczne, które podobno pobudzają laktację, to m.in. Ricinus communis 5 CH, Agnus Castus 5CH i Lac Caninum 5CG. Sceptycy twierdzą, że działają one na zasadzie placebo, ale niektóre karmiące mamy pozytywnie wyrażają się o ich skuteczności. Homeopatię można bezpiecznie stosować, przyjmując leki trzy razy dziennie po 1-2 granulki preparatu. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, udaj się do konsultantki laktacyjnej.

Zmień pozycję (technikę) karmienia piersią

Jeśli wcześniej nie karmiłaś dziecka w swoim łóżku, wypróbuj pozycję leżącą na boku: połóż się na boku, a pod głowę i za plecy podłuż poduszki. Główkę dziecka oprzyj o zgięcie własnego łokcia, a plecki podeprzyj przedramieniem.

Zastosuj odciągacz

Odciągacz powinien być stosowany w celu pobudzenia laktacji dopiero wtedy, gdy wystąpi rzeczywisty niedobór pokarmu. Odciągnięte mleko należy podawać dziecku łyżeczką, strzykawką lub stosując specjalny zestaw z cewnikiem. Nigdy nie korzystaj z butelki! Karmienie butelką ze smoczkiem zaburza mechanizm ssania, a poza tym rozleniwia dziecko, co zniechęca je do ssania piersi.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza