Ostropest wspiera pracę wątroby. Właściwości lecznicze ostropestu plamistego

2020-06-04 13:17 Monika Majewska

Ostropest plamisty (łac. Silybum marianum) to roślina, która chroni wątrobę przed szkodliwym działaniem alkoholu i łagodzi stany zapalne na tle cukrzycowym. Jest stosowana także w leczeniu WZW typu A, B i C czy choroby alkoholowej. Mogą po nią sięgnąć także kobiety zmagające się z endometriozą i przedłużonym miesiączkowaniem. Jakie jeszcze właściwości lecznicze ma ostropest plamisty?

Ostropest plamisty (nazwy zwyczajowe: "święty oset”, „oset św. Marii” lub „mleczny oset”) to roślina z rodziny astrowatych, którą ceni się szczególnie za działanie antyhepatotoksyczne. Ostropest zapobiega bowiem uszkodzeniom komórek wątroby, nie dopuszczając do łączenia się toksyn z ich powierzchnią. Ponadto wykazuje działanie cytoprotekcyjne, tzn. łagodzi stres oksydacyjny (przywraca równowagę wewnętrzną organizmu i zapobiega nadmiernemu namnażaniu się wolnych rodników), a także antykancerogenne.

Ostropest plamisty swoje właściwości lecznicze zawdzięcza sylimarynie. Jest to kompleks flawonolignanów pochodzenia roślinnego, pozyskiwany z owoców ostropestu. Sylimaryna stabilizuje błony komórkowe hepatocytów wątrobowych, przez co chroni wątrobę przed działaniem związków toksycznych i pobudza jej zdolności regeneracyjne.

Spis treści

 1. Ostropest wspiera pracę wątroby
 2. Ostropest leczy kamicę żółciową i wspiera pracę żołądka
 3. Ostropest przy endometriozie i bólach głowy
 4. Ostropest plamisty - skutki uboczne
 5. Ostropest plamisty - przeciwwskazania
 6. Olej z ostropestu - właściwości

Ostropest wspiera pracę wątroby

 • wykazuje działanie detoksykujące

Ostropest plamisty jest stosowany po toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby spowodowanych licznymi czynnikami toksycznymi. Chroni miąższ wątroby i nerek przed szkodliwym działaniem trucizn, takich jak mykotoksyna muchomora sromotnikowego, dwusiarczek węgla, pestycydy, alkohol (z tego względu jest stosowany w terapii chorób wątroby wywołanych alkoholizmem), i przyśpiesza ich usuwanie z organizmu.

Ponadto obniża stężenie bilirubiny (ciemnopomarańczowego barwnika, który obecny w nadmiarze powoduje zażółcenie skóry i gałek ocznych) we krwi oraz normalizuje parametry AST, ALT i GGT  (parametry biochemiczne krwi pozwalające na ocenę kondycji wątroby, serca czy mięśni).

Łagodzi także skutki uboczne farmakoterapii: chroni wątrobę przed silnie działającymi lekami, takimi jak cytostatyki, które są stosowane w terapii przeciwnowotworowej, leki przeciwwirusowe w leczeniu AIDS oraz antybiotyki.

 • regeneruje wątrobę

Ostropest stymuluje regenerację starych i wytwarzanie nowych komórek wątroby. Zawarta w owocach sylimaryna podnosi poziom glutationu (rodzaj białka) w wątrobie, który będąc silnym przeciwutleniaczem (silniejszym niż witaminy C i E), przeciwdziała uszkadzaniu komórek wątroby przez wolne rodniki.

 • Może uchronić przed rakiem

Ostropest zmniejsza ryzyko pojawienia się raka wątroby, ponieważ hamuje podziały komórek nowotworowych. Ponadto zmniejsza uszkodzenia wątroby, przyśpieszając usuwanie substancji toksycznych pochodzących z leków stosowanych w chemioterapii.

 • Działa przeciwzapalnie

Ostropest hamuje działanie leukotrienów - lipidów związanych z układem immunologicznym, które pełnią funkcję mediatora stanów zapalnych. W ten sposób zapobiega przewlekłemu zapaleniu wątroby, także temu na tle cukrzycowym oraz będącym skutkiem złej diety. Jest stosowany również w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu A, WZW B i WZW C.

Ponadto zapobiega marskości wątroby, stłuszczeniu wątroby, ostremu stłuszczeniu wątroby ciężarnych (czyli ostremu żółtemu zanikowi wątroby), a także obniża stężenie cholesterolu we krwi i hamuje wytrącanie się blaszek miażdżycowych.

Czytaj też: Jałowiec - skuteczne zioło na problemy z wątrobą

To ci się przyda

Jak stosować ostropest plamisty?

Mielony ostropest plamisty można dodać do herbaty (max. 2 łyżeczki dziennie) lub spożyć w postaci naparu sporządzonego z 2 łyżeczek. Działanie ostropestu można zauważyć po około 2 tygodniach. Aby kuracja była skuteczna, powinna być stosowana przez długi czas (min. miesiąc).

Ostropest leczy kamicę żółciową i wspiera pracę żołądka

Ostropest jest stosowany w celu leczenia kamicy żółciowej. Sprawdza się także w profilaktyce zapalenia dróg żółciowych i woreczka żółciowego.

Jest również skuteczny w zwalczaniu dolegliwości żołądkowo-jelitowych:

Ostropest przy endometriozie i bólach głowy

Ostropest można stosować w celu złagodzenia bólów głowy typu migrenowego oraz objawów choroby lokomocyjnej i morskiej.

Mogą po niego sięgnąć także kobiety cierpiące na endometriozę, ponieważ pomaga wyregulować czas krwawienia menstruacyjnego.

Ponadto ostropest można stosować w celu powstrzymania krwawień z nosa, jelita grubego, żylaków odbytu i niektórych krwawień macicznych.

TO CI SIĘ PRZYDA: Jakie badania przeprowadza się przy chorej wątrobie?

Ostropest plamisty - skutki uboczne

Ostropest jest dostępny w aptekach i sklepach zielarskich w postaci sproszkowanej, drażetek czy kapsułek. Według informacji zamieszczonych w ulotce leków zawierających ostropest, w zalecanych dawkach leczniczych nie wykazuje on działania szkodliwego nawet przy długotrwałym stosowaniu. W trakcie przyjmowania preparatu możliwe jest jedynie wystąpienie zaburzeń żołądkowo-jelitowych (sporadycznie obserwowane jest łagodne działanie przeczyszczające).

Ostropest plamisty - przeciwwskazania

Ostropestu plamistego nie należy stosować w celu leczenia ostrych zatruć. Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania, nie zaleca się podawania leków na bazie ostropestu dzieciom poniżej 12. roku życia, jak również kobietom w czasie ciąży i w okresie laktacji.

Olej z ostropestu - właściwości

Olej z ostropestu, pozyskiwany z nasion rośliny, spowalnia proces starzenia i leczy stany zapalne skóry, ponieważ zawiera:

 • znaczą ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych, spośród których dominuje kwas linolenowy (ok. 53%) (dzięki temu hamuje zmiany skórne związane z łuszczycą);
 • 1% sylimaryny, która ochrania błony komórkowe skóry przed wolnymi rodnikami;
 • witaminę E, która charakteryzuje się silnym działaniem przeciwutleniającym.

W związku z tym kosmetyki zawierające olej z ostropestu zmniejszają zaczerwienienia, rozjaśniają cerę oraz poprawiają zdolności regeneracyjne skóry.

Polecamy
jesz co lubisz kulinaria

Autor: Time S.A

Zbilansowane dieta to klucz do zdrowia i lepszego samopoczucia. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie. Wybieraj spośród tysięcy przepisów na zdrowe i smaczne dania z wykorzystaniem dobrodziejstw natury. Ciesz się indywidualnie dobranym menu, stałym kontaktem z dietetykiem i wieloma innymi funkcjonalnościami już dziś!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Arths Dietetyczny
|

"Może uwalnia się dopiero w wątrobie i działa"
Jak może uwalniać się dopiero w wątrobie, skoro nie zostaje w ogóle przyswojony w jelitach, tylko wydalony razem z łuskami? Sylimaryna znajduje się w łuskach ostropestu w ilościach około 2% masy. Nasz organizm nie potrafi trawić błonnika nierozpuszczalnego, a sylimaryna jest nierozpuszczalna w wodzie, więc nie ma żadnej możliwości by wchłonęła się bezpośrednio z ziaren.

Arths Dietetyczny
|

Każdy olej to rafinowany tłuszcz... Mniej lub bardziej, ale rafinowany.

Arths Dietetyczny
|

Mylicie ostropest z sylimaryną zawartą w łuskach, która nie jest przyswajana dopóki nie zostanie wyekstrahowana z ziaren. Sylimaryna nie jest rozpuszczana w wodzie, więc napary są pod tym względem bezwartościowe. Jedynie ekstrakcja w rozpuszczalnikach takich jak etanol może pozwolić na przyswojenie sylimaryny.

Monika
|

Dzięki, rozumiem że polecasz w takim wydaniu? W sklepach bio/aptece znajdę?

Choya
|

Gotowy, coś w stylu herbatki do zaparzenia. Ostropest, babka płesznik i ziarenka czarnuszki :)

Halska
|

A ty ten ostropest pijesz z czyms robiony samodzielnie czy masz jakas gotowa mieszanke?

Monika
|

A z czym pijesz i w jakiej formie? To jakaś gotowy zestaw ziół, czy na własną rękę mieszasz?

Choya
|

Jak dla mnie ostropest jest super właśnie z tego względu, że można go parzyć i nie trzeba koniecznie brać w formie tabletek. Nie do końca rozumiem narzekania na walory smakowe, nie ma żadnej tragedii chociaż przyznam, że jeśli chodzi o zioła i tego typu rzeczy to sprawdziłam już prawie wszystko zaczynając od skrzypu i pokrzywy i do wszystkiego idzie się przyzwyczaić. Zresztą ostropestu tez nie piję samego. Działanie jest super, na problemy z wątrobą bardzo polecam, wyniki można dobrze wyregulować na przestrzeni kilku miesięcy.

Barb
|

Witam. Również choruje na łuszczyce. W jakiej firmie przyjmowal Pan ostropest? Pozdrawiam

Lach
|

Czy można przyjmowac ostropest w postaci nasion,taki niemielony,razem z posiłkiem,czy ma wtedy takie samo działanie jak mielony?