39. tydzień ciąży - kiedy rodzisz?

2018-04-06 11:54

W 39. tygodniu ciąży zapewne niejednokrotnie usłyszysz pytanie: to kiedy rodzisz? Sama pewnie również je sobie często zadajesz. Nic dziwnego – w 39. tygodniu ciąży poród może nastąpić lada chwila.

39. tydzień ciąży
Autor: thinkstockphotos.com 39. tydzień ciąży to 9 miesiąc i 3 trymestr ciąży.

Spis treści

  1. 39. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?
  2. Sprawdź, czy jesteś dobrze przygotowana do porodu.
  3. Jak spakować torbę do porodu? [WIDEO]
  4. 39. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?
  5. 39. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

39. tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

Płód w 39. tygodniu ciąży waży już od 3200 do 3800 g i mierzy około 54-55 cm.

Maluszek ma już dość długie paznokietki – ponieważ wystają poza brzeg paznokcia, dziecko może ranić sobie nimi skórę jeszcze w brzuchu. Właśnie dlatego niektóre noworodki tuż po urodzeniu mają na twarzy ślady zadrapań.

Pamiętaj, by zabrać do szpitala tzw. łapki niedrapki, czyli lekkie, bawełniane rękawiczki, które nakłada się dziecku na ręce po to, by nie drapało sobie buzi. W szpitalu, z uwagi na ryzyko zakażeń szpitalnych, nie należy bowiem obcinać noworodkom paznokci.

Płód w 39. tygodniu ciąży rusza się już znacznie rzadziej, niż wcześniej – ma już bardzo mało miejsca i każdy ruch to spory wysiłek. Jego ruchy trzeba jednak liczyć, by mieć pewność, że wszystko jest w porządku.

Sprawdź, czy jesteś dobrze przygotowana do porodu.

CO POWINNAM WIEDZIEĆ O PORODZIE?

Pytanie 1 z 14
Jednym z pierwszych objawów rozpoczynającego się porodu jest

Zazwyczaj mamy już wiedzą, w jakich porach dnia dziecko jest aktywne, a kiedy śpi – jeśli aktywność dziecka zaczyna się tuż po twoim posiłku, albo w trakcie spaceru, właśnie wtedy powinnaś liczyć jego ruchy. Powinno ich być 8-10 w ciągu godziny.

W trakcie 39. tygodnia ciąży bardzo intensywnie rozwija się mózg płodu. Pod koniec 39. tygodnia ciąży główka dziecka wstawia się w kanał rodny, w tzw. wchodzie do miednicy – ustawia się bokiem, a twarz dziecka zwrócona jest w kierunku twojego biodra.

Jak spakować torbę do porodu? [WIDEO]

Torba do porodu. Co spakować?

39. tydzień ciąży: co się dzieje z tobą?

W 39. tygodniu ciąży normą jest ból pleców, a dyskomfort możesz odczuwać właściwie w każdej pozycji: nie tylko gdy siedzisz lub stoisz, ale nawet gdy wygodnie się ułożysz.

Częstą dolegliwością kobiet w 39. tygodniu ciąży jest rwa kulszowa, czyli bardzo silny ból odczuwalny w pośladkach i miednicy, promieniujący w stronę kolan. Ulgę, prócz dozwolonych środków przeciwbólowych, mogą ci przynieść ciepłe kompresy, ćwiczenia na piłce czy w ostateczności lekki masaż.

Możesz czuć się teraz stale opuchnięta, gdyż twój organizm gromadzi sporo wody. Jeśli twoje obrzmiałe stopy nie mieszczą się już w buty, spróbuj zmniejszyć obrzęki: ograniczaj sól, wcieraj kremy chłodzące, w ciągu dnia pij wodę niegazowaną, staraj się odpoczywać z lekko uniesionymi nogami.

W 39. tygodniu ciąży możesz znów odczuwać nocne skurcze łydek. Są one wywołane niedoborami ważnych składników mineralnych, przede wszystkim magnezu i potasu. Zazwyczaj są dość krótkie, ale za to bardzo bolesne.

W okolicy szyjki macicy zachodzą teraz spore zmiany. Wraz z kolejnymi skurczami robi się ona coraz bardziej miękka. Nieznacznie też zmienia swoje położenie: jej ujście kieruje się w kierunku pochwy.

39. tydzień ciąży: najważniejsze zalecenia

W 39. tygodniu ciąży, zgodnie z kalendarzem badań w ciąży, powinnaś zrobić morfologię i badanie ogólne moczu (o ile nie wykonałaś ich w poprzednim tygodniu ciąży).

W 39. tygodniu ciąży możesz – choć nie musisz – niemal przez cały czas mieć uczucie, że lada moment urodzisz, co związane jest z niemal nieustannym odczuwaniem skurczy. Niekiedy te prawdziwe trudno jest odróżnić od skurczy Braxtona-Hicksa, gdyż te stają się dużo silniejsze.

Obserwuj bieliznę, gdyż na kilka dni przed porodem zwykle odchodzi czop śluzowy, który zamyka ujście szyjki macicy. Ma on postać galaretowatej wydzieliny, niekiedy podbarwionej krwią. Jego odejście zazwyczaj sygnalizuje rychłe rozpoczęcie się porodu. Gdyby jednak w ciągu kilku następnych dni nic się nie wydarzyło, skontaktuj się ze swoim ginekologiem, który zdecyduje, co dalej.

Wiele przyszłych mam tuż przed porodem obawia się nagłego odpłynięcia płynu owodniowego, co w miejscu publicznym może być dość krępujące. Jednak rzadko kiedy zdarza się, że pęcherz płodowy nagle pęka: zazwyczaj ma to miejsce już w trakcie porodu.

Gdybyś jednak czuła, że w pewnym momencie bielizna zrobiła się wilgotna, warto sprawdzić (za pomocą specjalnego, dostępnego w aptece testu), czy przypadkiem nie są to sączące się wody płodowe. Jeśli test da wynik pozytywny, trzeba skontaktować się z lekarzem prowadzącym.

Przeczytaj również:

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza