Ciąża: kiedy trzeba liczyć ruchy dziecka

2011-07-26 10:18

Liczenie ruchów dziecka w ciąży to prosta metoda oceny jego kondycji i zdrowia. Zalecana jest, gdy przebieg ciąży jest nieprawidłowy, a także gdy przyszłą mamę niepokoi słaba aktywność płodu.

Ciąża: kiedy trzeba liczyć ruchy dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Ciąża: kiedy trzeba liczyć ruchy dziecka

Jeśli masz zostać mamą po raz pierwszy, prawdopodobnie poczujesz ruchy dziecka około 20. tygodnia ciąży. Gdy nie jest to twoja pierwsza ciąża, może stać się to wcześniej – między 14. a 18. tygodniem ciąży. Gdy minął 22. tydzień ciąży, a twój maluszek jeszcze się nie uaktywnił, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Ruchy dziecka kilkadziesiąt razy na dobę

Pierwsze ruchy płodu są bardzo delikatne – odczujesz je jak pulsowanie i puknięcia z wnętrza brzucha. Bardziej wyczuwalne i bardziej regularne stają się w szóstym miesiącu ciąży. Pod koniec II trymestru już wyraźnie poczujesz, jak twój maluszek kopie, przemieszcza się, a nawet robi fikołki. Gdy masz nadwagę, będziesz odczuwać ruchy dziecka mniej wyraźnie, niż gdybyś była szczupła. Podobnie jest, jeśli łożysko umiejscowione jest na przedniej ścianie macicy – tworzy wtedy jakby poduszkę, która amortyzuje ruchy dziecka. Trudno dokładnie powiedzieć, jak często powinnaś odczuwać ruchy maluszka. Zwykle dzieje się to kilkadziesiąt razy dziennie, ale warto pamiętać, że każde dziecko ma swój rytm. Jedno jest spokojne, drugie bardziej aktywne. Poza tym dziecko ma też okresy snu i czuwania, kiedy nie rusza się wcale. W ósmym, dziewiątym miesiącu ciąży, kiedy dziecko ma w brzuchu niewiele miejsca, jego ruchy są łagodniejsze – raczej wierci się, przeciąga, wypina pupkę. Brzuch wtedy faluje, pojawiają się na nim wypukłości. Ruchy dziecka nie powinny być dla ciebie bolesne, ale gdy np. trafi nóżką w twój żołądek, może to być nieprzyjemne odczucie.

W ciąży: jak monitorować ruchy dziecka

Czy musisz codziennie sprawdzać, jak rusza się twoje dziecko? Nie. Liczenie i monitorowanie ruchów dziecka zalecane jest przez lekarzy wtedy, gdy ciąża przebiega nieprawidłowo (przyszła mama ma nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę) oraz gdy już minął termin porodu. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, nie ma medycznych wskazań do liczenia ruchów płodu. Ale oczywiście, jeśli masz wrażenie, że aktywność maluszka zmniejszyła się z dnia na dzień, jego ruchy są znacznie słabsze, trzeba policzyć jego ruchy.
Jak robić to prawidłowo? Połóż się na lewym boku i przez godzinę notuj wszystkie ruchy: i słabe, i mocne. W okolicy terminu porodu powinno ich być przynajmniej 10 na godzinę. Jeśli jest ich mniej, zjedz lekki posiłek lub coś słodkiego. Ruchy powinny się wtedy nasilić, bo podniesie się poziom glukozy. Następnie połóż się i licz jeszcze raz. Sygnał alarmowy to mniej niż 4 ruchy na godzinę i zupełny ich brak. Potrzebna jest wtedy konsultacja u ginekologa, kontrola zapisu czynności serca dziecka (KTG), czasem również badanie USG.

Uwaga: koniecznie trzeba jechać do szpitala, jeśli dziecko nie rusza się zupełnie przez kilka godzin, zwłaszcza gdy w poprzednich dniach zwykle o tej porze było aktywne!

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza