Preindukcja porodu: przyspieszenie dojrzewania szyjki macicy

2013-09-26 18:35

Preindukcja porodu to farmakologiczne lub mechaniczne działania, których celem jest przyspieszenie dojrzewania szyjki macicy. Preindukcja w znaczący sposób ułatwia bezpieczne wywołanie porodu. Jakie są metody preindukcji porodu?

Preindukcja porodu: przyspieszenie dojrzewania szyjki macicy
Autor: thinkstockphotos.com Preindukcja porodu to farmakologiczne lub mechaniczne działania, których celem jest przyspieszenie dojrzewania szyjki macicy. Preindukcja w znaczący sposób ułatwia bezpieczne wywołanie porodu. Jakie są metody preindukcji porodu?

Preindukcja porodu - przyspieszenie dojrzewania szyjki macicy, w znaczący sposób wpłynęła na bezpieczeństwo porodów indukowanych. Dzięki niej można uniknąć groźnych powikłań wynikających z niedojrzałości szyjki macicy: problemów z przedostaniem się dziecka przez kanał rodny, skurczy macicy przy braku rozwarcia szyjki czy pęknięcia macicy.

Preindukcja porodu:  prostaglandyny

Podawanie prostaglandyn to podstawowy sposób przygotowania szyjki macicy do indukcji porodu. Prostaglandyny powodują rozwieranie się części pochwowej. Dzięki nim szyjka macicy robi się miękka i podatna, rozbita zostaje także zwarta struktura czopu śluzowego, który podczas ciąży chroni płód przed przenikaniem do niego zewnętrznych zagrożeń. Prostaglandyny wywołują również skurcze macicy - dzięki temu mogą doprowadzić do rozwinięcia się regularnej czynności skurczowej, często zakończonej porodem. Wówczas preindukcja staje się prawdziwą indukcją. Najsilniejsze skurcze, a zarazem słabsze efekty dojrzewania szyjki, powoduje podanie prostaglandyn dożylnie. Najszybciej dojrzewa ona dzięki podaniu leku (np. w postaci żelu) dopochwowo. Wybór metody podania prosglandyn zależy więc od położnika i podstawowego celu, jaki ma przynieść ich zastosowanie. Kiedy szyjka jest miernie dojrzała, ale zarazem wystarczająco, by możliwy był poród, wówczas stosuje się wlewy dożylne. Kiedy na skurcze zdecydowanie za wcześnie, wskazany jest żel.

Preindukcja porodu: cewnik Foleya

Cewnik Foleya można wykorzystać do preindukcji porodu pod warunkiem, że kanał szyjki macicy jest już rozwarty co najmniej na grubość cewnika (najlepiej ok. 1 cm.) Wypełniony solą fizjologiczną balonik pozwala mechanicznie rozwierać szyjkę, zarazem zachęcając organizm do uwolnienia naturalnych prostaglandyn. Metoda jest tania, wygodna i bezpieczna. Nie może być jednak stosowana w przypadku przodującego lub nisko usadowionego łożyska, krwawienia z szyjki macicy, wcześniejszego odpłynięcia płynu owodniowego, stanów zapalnych pochwy.
Cewnik Foleya to rodzaj rurki zakończonej balonikiem. Tradycyjnie wykorzystywany jest przez urologów do udrażniania pęcherza.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza