Zamieniono leki w opakowaniu Atramu! Sprawdź, czy masz właściwe tabletki
Masz w apteczce lek o nazwie Atram? Natychmiast zwróć go do apteki! Doszło do pomyłki, wskutek której w opakowaniu Atramu zamiast leków na serce znajdują się środki psychotropowe! Zażycie niewłaściwych leków może mieć tragiczne skutki.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny apeluje, by każdy, kto ma w domu lek o nazwie "Atram" zwrócił go do apteki. Doszło bowiem do pomyłki, wskutek której w opakowaniu Atramu zamiast leków na serce znajdują się środki psychotropowe o nazwie Neurol.
W decyzji napisano, że we wtorek, 7 września 2016 roku, GIF otrzymał ostrzeżenie (tzw. rapid alert) od swojego odpowiednika w Czechach w sprawie wycofania wspomnianych serii leków. "Decyzja została podjęta w związku z istniejącym ryzykiem pomieszania ww. produktów leczniczych" - napisano w uzasadnieniu.
Nieoficjalnie wiadomo, że pomyłka najprawdopodobniej jest pewnego rodzaju sabotażem dokonanym przez pracownika, który został z firmy zwolniony - powiedział Niewójt, pytany o przyczyny zamiany leków.
Które partie Atramu należy zwrócić?
- 2561215 tabletki 12,5mg. Data ważności: listopad 2017 r.
- 2510216 tabletki 12,5mg. Data ważności: styczeń 2018 r.
- 2010216 tabletki 6,25mg. Data ważności: styczeń 2018r.
Dodatkowe informacje dla pacjentów są dostępne na infolinii pod numerem telefonu +48 22 280 09 58, od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20.
Jaki wpływ na zdrowie może mieć zażycie niewłaściwych leków?
Atram jest lekiem kardiologicznym. Wskazaniami do jego stosowania są nadciśnienie i choroby serca. Już samo to, że pacjent nie otrzyma odpowiedniego leku, stanowi istotne zagrożenie dla jego zdrowia. Również zażycie przez pacjenta z problemami kardiologicznym leku psychotropowego może niekorzystnie wpłynąć na ich stan zdrowia. Stosowanie Neurolu przez jakiś czas może dawać jakieś niepokojące objawy związane z centralnym układem nerwowym.
Zamiana leków - "Nie ma powodu do paniki"
- Każdy pacjent, który bierze ten lek, powinien natychmiast zgłosić się do swojego lekarza i od niego uzyska odpowiednią informację - powiedział w "Faktach po Faktach" minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Zapewnił też, że "nie powodów do paniki". - Ani jedna substancja, ani druga, które być może zostały zamienione, nie są substancjami działającymi jak jakaś straszna trucizna - podkreślił.
"Nie ma powodu do paniki". Minister zdrowia o wycofaniu leku Atram
Źródło: x-news.pl/TVN24
Brał lek wycofany z rynku - zmarł
Na początku września 2016 roku zmarł mężczyzna, który przyjmował wycofaną z obrotu partię leku Atram. Na razie nie wiadomo, jak i czy w ogóle ten lek miał wpływ na śmierć mężczyzny. Mają to wyjaśnić sekcja zwłok i badania toksykologiczne. Wiadomo, że mężczyzna był przewlekle chory - od wielu lat był dializowany.
Prokuratura bada śmierć mężczyzny biorącego wycofane z obrotu leki psychotropowe
Źródło: x-news.pl/TVN24
Pacjenci są proszeni o zwrot wycofanych partii leków do aptek, gdzie mogą bezpłatnie dokonać zamiany leku z serii nie objętej wycofaniem albo – w przypadku zwrotu leku w aptece, w której był on zakupiony – dokonać zwrotu produktu, otrzymując pieniądze.
Porady eksperta