Leki na nadciśnienie: niebezpieczne interakcje

2015-05-25 12:37

Leki na nadciśnienie mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje między innymi z lekami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi, antybiotykami i tabletkami antykoncepcyjnymi. Jeśli bierzesz leki, które sprawiają, że ciśnienie tętnicze masz w normie, weź to pod uwagę, gdy musisz przyjmować inne medykamenty.

Leki na nadciśnienie: niebezpieczne interakcje
Autor: Thinkstockphotos.com Leki na nadciśnienie mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje między innymi z lekami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi, antybiotykami i tabletkami antykoncepcyjnymi.

Spis treści

  1. Zawsze mów lekarzowi, że bierzesz leki na nadciśnienie
  2. Poznaj domowe sposoby na nadciśnienie [WIDEO]
  3. Tabletki antykoncepcyjne a leki na nadciśnienie
  4. Leki na nadciśnienie i leki przeciwbólowe przeciwzapalne
  5. Antybiotyki makrolidowe a leki na nadciśnienie

Niektóre leki, również leki na nadciśnienie, wchodzą w interakcje z lekami, które przyjmujemy z powodu innych dolegliwości. Nieleczone wysokie ciśnienie krwi niszczy naczynia krwionośne, przyśpiesza miażdżycę tętnic i powoduje przerost lewej komory serca. Stopień tych zmian jest proporcjonalny do nasilenia podstawowego schorzenia, czyli nadciśnienia tętniczego. Prawidłowe leczenie nadciśnienia tętniczego, regularne przyjmowanie leków i prowadzenie higienicznego trybu życia pozwala zapomnieć o tej chorobie i prowadzić normalne życie. Są jednak pewne ograniczenia, a raczej reguły, których należy przestrzegać, aby nie pogorszyć swojego stanu zdrowia. Jedną z nich jest przyjmowanie leków, ale – rzecz jasna – nie tych, które są zalecane dla utrzymania ciśnienia krwi na właściwym poziomie, ale tych, które przyjmujemy w ramach samoleczenia lub które są nam ordynowane w ramach innych terapii.

Zawsze mów lekarzowi, że bierzesz leki na nadciśnienie

Każdy chorujący na nadciśnienie tętnicze musi sam zadbać o własne zdrowie. Jeśli z jakiegoś innego powodu znajdziesz się pod opieką lekarza, powiedz mu od razu, że masz nadciśnienie i jakie leki przyjmujesz, a wówczas będzie mógł zaordynować preparaty, które nie wpłyną na wahania ciśnienia. Poza tym osoba z nadciśnieniem powinna zaprzestać palenia tytoniu oraz ograniczyć do minimum spożycie alkoholu, bo te używki podnoszą ciśnienie nawet u osób zdrowych. Wzrost ciśnienia następuje także po wypiciu napojów zawierających kofeinę (kawa, herbata, napoje typu cola). Nie jest to wzrost znaczący, ale całkiem niepotrzebny. W walce z nadciśnieniem niezwykle ważne jest ograniczenie spożycia soli (można ją zastąpić ziołami, organizm szybko się przyzwyczai). Liczy się też aktywność fizyczna. Jest ona na tyle skuteczna, że może decydować o zmniejszeniu dawki leku obniżającego ciśnienie tętnicze, czyli leku hipotensyjnego.

Poznaj domowe sposoby na nadciśnienie [WIDEO]

Domowe sposoby na nadciśnienie

Tabletki antykoncepcyjne a leki na nadciśnienie

Pomimo zmniejszenia zawartości estrogenów w nowoczesnych tabletkach antykoncepcyjnych samo stosowanie antykoncepcji hormonalnej może być przyczyną podwyższenia ciśnienia. W wielu badaniach dowiedziono, że u kobiet stosujących doustne leki antykoncepcyjne nadciśnienie występuje 2-3 razy częściej niż u kobiet, które takich leków nie zażywają. Preparaty przezskórne w mniejszym stopniu przyczyniają się do powstawania nadciśnienia niż doustne, ale zawsze należy je dobierać indywidualnie. Nadciśnienie zwiększa ryzyko powikłań związanych ze stosowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Kobiety, które mają nadciśnienie i stosują te leki, są zagrożone udarem mózgu (krwotocznym i niedokrwiennym) 3-10 razy częściej niż kobiety zdrowe. Dla pań z wysokim nadciśnieniem lub ze zmianami naczyniowymi preparaty z estrogenami są przeciwwskazane. Panie z łagodnym lub dobrze kontrolowanym nadciśnieniem mogą stosować tabletki zawierające tylko progestagen i metody niehormonalne (np. wkładki z miedzią). Podobnie jest w przypadku leków hormonalnych stosowanych w ramach terapii zastępczej – mają być tak dobrane, aby nie wpływały na wahania ciśnienia. Kobiety, które przyjmują tabletki hormonalne, muszą być pod opieką specjalisty i systematycznie mierzyć ciśnienie.

Leki na nadciśnienie i leki przeciwbólowe przeciwzapalne

Te grupy leków mogą doprowadzić do niekontrolowanego wzrostu ciśnienia tętniczego. Stosowanie ich bez uzgodnienia dawki z lekarzem prowadzącym może być nie tylko groźne, ale także negatywnie wpływać na leczenie samego nadciśnienia. Lekiem przeciwbólowym, który nie podnosi ciśnienia, jest paracetamol, ale nie oznacza to, że można przyjmować go w dowolnych dawkach. Jeśli lekarz nie określił wielkości dawki, należy kierować się zaleceniami podanymi na opakowaniu. Leki obniżające ciśnienie krwi są podawane także w niektórych innych schorzeniach kardiologicznych, np. przy leczeniu choroby niedokrwiennej serca czy w zaburzeniach rytmu. Warto wiedzieć, że nagły spadek ciśnienia jest równie niebezpieczny, co nagły jego wzrost. Nagły spadek ciśnienia może wywołać także nitrogliceryna podawana do zwalczania bólów w chorobie wieńcowej.

Antybiotyki makrolidowe a leki na nadciśnienie

To grupa niezwykle cennych antybiotyków. Zalicza się do niej erytromycynę oraz jej pochodne, m.in. klarytromycynę. Prawdziwym hitem stał się antybiotyk, w którym substancją aktywną jest azytromycyna, i jego generyki, czyli zamienniki leku oryginalnego zawierające tę samą substancję czynną. Makrolidy stosuje się przy zapaleniach dróg oddechowych, szczególnie przy zapaleniu gardła, migdałków, zatok przynosowych, oskrzeli, płuc, jeśli są wywołane gronkowcami i paciorkowcami, a także w tzw. zakażeniach atypowych, czyli sprowokowanych nietypowymi dla układu oddechowego bakteriami, jak chlamydie czy mykoplazmy. Makrolidy zaliczane są do najmniej toksycznych i najbezpieczniejszych antybiotyków, ale okazuje się, że mogą one prowadzić do znacznego obniżenia ciśnienia tętniczego, zwłaszcza u osób leczonych z powodu nadciśnienia blokerami kanału wapniowego. Przy stosowaniu leków na nadciśnienie przyjmowanie erytromycyny 6-krotnie zwiększa ryzyko obniżenia ciśnienia tętniczego, a klarytromycyny – 4-krotnie. Podobnych skutków nie wywołuje jedynie azytromycyna, dlatego też to właśnie ten antybiotyk powinien być w razie potrzeby przepisywany osobom leczącym się na nadciśnienie.

miesięcznik "Zdrowie"