Zakażenie grozi zapaleniem wsierdzia i wątroby. Skąd bierze się kozia grypa?

2023-08-24 10:16

W tym roku lekarze i naukowcy informowali o wzmożonej obecności kleszczy. Jak wiadomo tego typu pajęczaki przenoszą groźną dla zdrowia boreliozę. Jest jednak więcej chorób, jakimi zakażają człowieka. Jedną z nich jest “gorączka Q”, czyli kozia grypa. Dlaczego jest groźna dla ludzi?

Zakażenie grozi zapaleniem wsierdzia i wątroby. Skąd bierze się kozia grypa?
Autor: Fot. Getty Images

Choroby odkleszczowe mogą być bardzo groźne nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Kozia grypa to problem niemal całego świata, a chorobę wywołuje wewnątrzkomórkowa bakteria Gram-ujemna Coxiella burnetii. Jak można zarazić się tym patogenem i czy kozia grypa jest groźna? Analizujemy dane naukowe.

Sezon na kleszcze.Jak bezpieczne wyjąć kleszcza?

Skąd się bierze kozia grypa? Uważaj na swojego pupila

Gorączka Q, czyli inaczej kozia grypa to choroba odkleszczowa, z którą borykają się głównie zwierzęta. Okazuje się jednak, że kontakt z zakażonym ssakiem, czy ptakiem może skutkować zakażeniem bakterią Coxiella burnetii. Dlatego lekarze zaznaczają, że człowiek również jest narażony na zachorowanie.

W odróżnieniu od boreliozy, do zakażenia kozią grypą nie dochodzi na skutek ukąszenia kleszcza, ale kontaktu z odchodami pajęczaka. Wystarczy zatem, że kleszcz obecny w sierści psa, kota lub innego zwierzaka pozostawi nieczystości pełne wspomnianej bakterii, a te z kolei przedostaną się do ludzkiego organizmu drogą wziewną, by wywołać kozią grypę.

W przypadku zwierząt gorączka Q bardzo często występuje w formie utajonej, a jej jedynym objawem jest wzmożone oddawanie kału. Zatem właściciel czworonoga może nie zauważyć, że pupil choruje, co sprawia, że w prosty sposób może zbagatelizować problem i narazić się na zakażenie.

Kozia grypa u ludzi - objawy, których nie należy lekceważyć

Mimo iż zwierzęta dość dobrze radzą sobie z patogenem wywołanym obecnością kleszczy, to w przypadku ludzi sytuacja jest zupełnie inna. Jak zaznaczają naukowcy z American Society for Microbiology, u ludzi kozia grypa wiąże się ze sporym zagrożeniem dla zdrowia.

Specjaliści zaznaczają, że zakażenie bakterią Coxiella burnetii może spowodować wystąpienie takich chorób jak:

Na groźną postać są narażone zwłaszcza kobiety w ciąży oraz osoby o obniżonej odporności. Choć kluczowa jest prewencja, czyli zapobieganie sytuacji powodujących zakażenie, to jednak kiedy już do niego dojdzie, warto poznać objawy świadczące o tym, że doszło do kontaktu z niebezpiecznym patogenem.

Kozia grypa bywa trudna do zdiagnozowania, ponieważ w początkowej fazie może nie dawać żadnych objawów, lub wykazywać symptomy przypominające klasyczną grypę, takie jak:

  • bóle mięśni,
  • zmęczenie,
  • kaszel,
  • katar,
  • osłabienie,
  • gorączka.

Jeżeli jednak gorączka nie ustępuje i trwa przez kilka dni, należy wykonać badania krwi. Naukowcy zaznaczają, że w przypadku gorączki Q dochodzi również do zaburzenia oddychania, a z czasem może rozwinąć się zapalenie wątroby oraz płuc.

W diagnostyce pomocna będzie nie tylko ogólna morfologia, ale także próby wątrobowe czy immunoglobulina M (IgM) i przeciwciała IgG antyfazy II. W przypadku dwóch ostatnich parametrów wykrywane są nawet od dwóch do trzech tygodni po zakażeniu. 

Z obserwacji wynika, że skuteczną formą leczenia jest zastosowanie antybiotykoterapii, głównie tetracykliny. Natomiast w przypadku, gdy stan pacjenta nie ulegnie poprawie, lekarze mogą zastosować inne kombinacje farmakologiczne. Obecnie zaleca się również podawanie doksycykliny. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki