Wyższe ryzyko udaru i zawału - co może grozić ozdrowieńcom rok po zakażeniu?

2021-10-13 9:48

Osoby, które wyzdrowiały z Covid-19 są bardziej narażone na ryzyko udaru, zawału serca, jego niewydolności oraz innych problemów sercowo-naczyniowych – donoszą badacze. Ich analiza obejmowała ozdrowieńców, którzy z powodu Covid-19 przebywali wcześniej w szpitalu. Badanie nie zostało jeszcze poddane recenzji naukowej, dlatego też póki co nie stanowi wskazówki dla praktyki klinicznej.

Autorami badania są naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Waszyngtońskiego i Veterans Health Administration z St. Louis. VA Health Administration to zintegrowany system opieki zdrowotnej w USA, zrzeszający w sumie 1293 placówki opieki zdrowotnej i obsługujący każdego roku 9 mln weteranów.

Poradnik zdrowie: Kiedy iść do kardiologa?

Przeprowadzona przez nich analiza dotyczyła wpływu infekcji Covid-19 na ryzyko dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego. Naukowcy przeanalizowali elektroniczną dokumentację medyczną ponad 151 tys. weteranów, zarówno tych, którzy z powodu Covid-19 trafili do szpitala lub na OIOM, jak i tych, którzy byli leczeni ambulatoryjnie. Dane te porównali następnie z dwiema innymi grupami weteranów, którzy nie zachorowali na Covid-19. Analiza dotyczyła okresu mniej więcej 12 miesięcy po wyzdrowieniu.

W wyniku analizy odkryli, że u osób, które wyzdrowiały z Covid-19, w ciągu kilku następnych miesięcy występuje wyższe ryzyko problemów sercowo-naczyniowych w porównaniu z grupą, która nie chorowała na Covid-19: ryzyko udaru mózgu było wyższe średnio o 48 proc, ryzyko migotania przedsionków o 79 proc, ryzyko zawału serca – o 61 proc, zaś ryzyko niewydolności serca – o 73 proc.

Obliczono również różnice ryzyka zależne od stopnia ciężkości przebiegu Covid-19. U osób przyjmowanych na OIOM ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek choroby sercowo-naczyniowej było prawie 6-cio krotnie wyższe w porównaniu z osobami, które nie chorowały na Covid-19, u pacjentów hospitalizowanych w zwykłym trybie ogólne ryzyko było około 3-krotnie wyższe, natomiast u chorych leczonych ambulatoryjnie ryzyko było 1,4 większe.

Jak napisali badacze w podsumowaniu: „Wyniki dostarczają dowodów na to, że ryzyko i roczne obciążenie chorobami sercowo-naczyniowymi u osób, które przeżyły ostry Covid-19, są znaczne. Dlatego ścieżki opieki nad osobami, które wyzdrowiały z ciężkiego Covid-19 powinny kierować uwagę na ryzyko wystąpienia u nich chorób układu krążenia”.

Źródło:

https://www.researchsquare.com/article/rs-940278/v1

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.