Wolne od pracy z powodu miesiączki? Jest projekt ustawy

2022-05-17 11:55

Miesiączka potrafi skutecznie wyłączyć kobietę z życia na kilka dni. Bóle menstruacyjne mogą powodować okresową niezdolność do pracy. Hiszpania chce uchwalić ustawę, która zapewni dni wolne dla kobiet doświadczających bolesnych okresów. Reforma jest częścią ustawy o aborcji i zdrowiu reprodukcyjnym, które jest obecnie opracowywane przez hiszpańskie Ministerstwo Równości.

Wolne od pracy z powodu miesiączki? Jest projekt ustawy
Autor: Getty Images

Bolesne miesiączki u kobiet to powszechny problem 

Ze statystyk wynika, że aż 53 proc. kobiet cierpi na bolesne miesiączki, a wśród młodych kobiet odsetek ten wzrasta do 74 proc. "Jest to nie do przyjęcia i powinno skłonić lekarzy i społeczeństwo do refleksji” – powiedziała Ángela Rodríguez, sekretarz stanu ds. równości w wywiadzie dla El Periódico. 

„Ważne jest wyjaśnienie, czym jest bolesny okres: nie mówimy o lekkim dyskomforcie, ale o poważnych objawach, takich jak biegunka, silne bóle głowy, gorączka. Kiedy pojawia się choroba, która niesie ze sobą te objawy, przyznaje się czasową niezdolność do pracy, więc to samo powinno się stać z miesiączką. Jeśli kobieta ma bardzo bolesny okres, może zostać w domu" – kontynuowała.

Poradnik Zdrowie: cykl miesiączkowy

„Kiedy problem nie może zostać rozwiązany medycznie uważamy, że bardzo rozsądne jest tymczasowe zwolnienie z pracy” – dodała Rodríguez.

Tylko 20 proc. kobiet podaje przyczynę nieobecności, gdy bierze wolne z powodu miesiączki

Badanie z 2019 r. opublikowane w "British Medical Journal" dotyczyło wpływu objawów związanych z miesiączką na pracę i edukację 32 748 holenderskich kobiet w wieku od 15 do 45 lat. Stwierdzono, że prawie 14 proc. ankietowanych wzięło dni wolne z powodu okresu, a ponad 3 proc. przyznało, że musi brać dni wolne w każdym lub prawie każdym cyklu menstruacyjnym. Tylko 20 proc. z nich wyznało pracodawcy lub nauczycielowi, że ich nieobecność jest spowodowana bólem menstruacyjnym.

Projekt musi zostać jeszcze zaakceptowany przez hiszpańską Radę Ministrów. Jeśli jednak w końcu uzyska zielone światło, Hiszpania stanie się pierwszym krajem w Europie, który uchwali takie prawo. Kilka krajów, w tym Indonezja, Korea Południowa, Tajwan, Zambia i Japonia, oferuje już urlop menstruacyjny.