Wiemy, kiedy najlepiej brać witaminę D. Pora dnia ma duże znaczenie

2022-03-16 11:00

Suplementacja witaminy D jest niezbędna dla utrzymania jej prawidłowego poziomu w organizmie. W szerokości geograficznej, w jakiej leży Polska, szanse na wytworzenie odpowiedniej jej ilości w skórze dzięki działaniu promieni słonecznych są właściwie zerowe. Dlatego specjaliści zalecają uzupełnianie jej braków za pomocą suplementów. Wybierając kapsułki należy zwrócić uwagę na jakość oraz dawkę witaminy, ale to nie wystarczy. Należy też ją odpowiednio przyjmować.

Kiedy brać witaminę D
Autor: Getty Images Wypracowanie codziennej rutyny w przyjmowaniu witaminy D jest bardzo ważne.

Witamina D, nazywana witaminą słońca, wytwarzana jest w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Niewielkie jej dawki dostarczamy także z niektórymi posiłkami. Jednak to wciąż za mało, aby nasz organizm mógł w pełni skorzystać z jej dobrodziejstw. Dlatego specjaliści zalecają jej suplementację już nie tylko w miesiącach jesienno-zimowych, ale przez cały rok. Początkowo przyjmuje się zazwyczaj większe dawki witaminy, a gdy organizm się nasyci, dawkę można zmniejszyć, ale suplementację należy utrzymać. 

Dawkę i rodzaj suplementu najlepiej dobierze lekarz rodzinny lub POZ, który w razie potrzeby zleci wcześniej zbadanie poziomu witaminy D w organizmie. Badanie można również wykonać prywatnie, jego koszt waha się w granicach 70-90 zł.

Witamina D3 - dlaczego jest tak ważna dla organizmu?

Jak przyjmować witaminę D?

Dobranie odpowiedniej dawki i formy suplementu to pierwszy krok, który najlepiej jest powierzyć lekarzowi. Kolejne kroki należą już tylko do nas, bo okazuje się że nie bez znacznie jest również sposób przyjmowania witaminy D. W przypadku większości suplementów kluczem jest regularność, przyjmowanie jakichkolwiek środków od czasu do czasu nie ma większego sensu. Bo organizm nie ma szansy nasycić się składnikiem w odpowiedniej dawce. Dlatego jeśli decydujemy się na suplementację, włączmy ją do naszej codziennej rutyny i nigdy nie pomijajmy dawki, w przeciwnym razie pieniądze wydane na produkt po prostu wyrzucimy w błoto.

Witaminę D najlepiej jest przyjmować rano, wkrótce po przebudzeniu. Najlepiej wraz ze śniadaniem, bo to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, więc najlepiej wchłonie się wraz posiłkiem. Wyrobienie sobie codziennego nawyku zjadania śniadania wkrótce po wstaniu z łóżka i porannej toalecie i przyjmowanie wraz z porannym posiłkiem suplementów na pewno wpłynie pozytywnie na zdrowie i dobre samopoczucie. 

Dlaczego witaminy D nie powinno się przyjmować wieczorem?

Znacznie łatwiej pamiętać o wzięciu suplementu rano, gdy dopiero rozpoczynamy codzienny bieg. W późniejszych godzinach bywa z tym różnie, co zazwyczaj niekorzystnie odbija się na systematyczności przyjmowania suplementu. Ale nie tylko. Przyjmowanie witaminy D wieczorem lub nawet w godzinach popołudniowych może niekorzystnie wpływać na jakość snu. Poziom witaminy D we krwi ma wyraźny związek z ilością melatoniny, czyli hormonu odpowiadającego za jakość snu i szybkość zasypiania. Im więcej witaminy D znajduje się we krwi, tym mniej jest w niej melatoniny, dlatego suplement należy przyjmować na tyle wcześnie, a by organizm zdążył ją wchłonąć, zanim do gry przystąpi melatonina.