Uczulenie od maseczki. Domowe sposoby na suchą i podrażnioną skórę

2020-04-20 14:43

Podrażnienia od maseczki? Sucha i piekąca skóra? A może łuszczące się plamy? Zobaczcie, co może dziać się ze skórą na twarzy od noszenia maseczki. I jak temu zapobiec?

Podrażniona skóra twarzy
Autor: Getty Images Podrażniona skóra twarzy

Noszenie maseczek może stać się przyczyną problemów ze skórą twarzy. Powiedzmy to sobie szczerze i od razu - może powodować podrażnienia na twarzy, ale nie tylko - także za uszami, gdzie uciskają nas (lub ocierają) sznurki/gumki od maseczek.

Złym pomysłem jest smarowanie skóry grubą warstwą kremów nawilżających - utrudnia to dostęp powietrza, którego i tak pod maseczką jest mniej, a w efekcie może prowadzić do odparzeń

Podrażniona skóra od maseczki za uszami - sposoby

Podrażniona skóra za uszami jest zazwyczaj wynikiem tarcia. Żeby je zmniejszyć można nałożyć bardzo cienką (!) warstwę kremu ochronnego. Można wybrać krem na odparzenia dla dzieci - jest tłusty, ale zapobiegnie dalszym podrażnieniom.

Jeśli skóra za uszami swędzi i łuszczy się, to oznacza, że wdał się stan zapalny. W tym celu można użyć kremu z tlenkiem cynku, który działa leczniczo. Jego minusem jest jednak działanie wysuszające, dlatego stosować go można tylko wtedy, kiedy skóra nie jest już wysuszona. 

W przypadku, kiedy męczy cię właśnie zbyt sucha skóra to musisz ją regularnie nawilżać, ale uwaga - bez maseczki! Jak tylko ją zdejmujesz - nakładaj krem. A przed założeniem maski wytrzyj jego nadmiar.

Podrażniona skóra twarzy od maseczki - łojotokowe zapalenie skóry i AZS

Masz łojotokowe zapalenie skóry? Maseczka nie jest twoim sprzymierzeńcem. Może sprzyjać tworzeniu się czerwonych plam, często z łuszczącą się skórą i towarzyszącym świądem. Aby temu zapobiec musisz stosować preparaty, który przepisał ci dermatolog na łojotokowe zapalenie skóry.

Podobnie jest u osób z atopowym zapaleniem skóry. W tym przypadku uratuje cię regularne dobre nawilżanie skóry kremami do tego przeznaczonymi. 

Podrażniona skóra twarzy od maseczki - domowe sposoby

Jeśli nie masz chorób skóry i nie jesteś alergikiem z powodzeniem możesz wypróbować domowe sposoby na podrażnioną skórę. Pojawiające się podrażnienia i wysuszenie skóry jest wynikiem tarcia materiału maseczki oraz braku dostępu do świeżego powietrza. 

Wyciąg z rumianku. Rumianek łagodzi podrażnienia skóry, działa antybakteryjnie i zmniejsza stan zapalny. Przemywaj regularnie - do 3 razy dziennie - podrażnioną skórę. 

Aloes. To kolejny domowy sposób. Możesz użyć liści aloesu lub gotowego preparatu, który kupisz w każdej drogerii. Aloes działa łagodząco i nawilżająco. Poprawia kondycję skóry i łagodzi podrażnienia.

Płatki owsiane. Namoczone w ciepłej wodzie przykładaj do skóry. Od razu odczujesz ulgę!

Kefir lub maślanka. Nabiał zawiera spore ilości witamin A, D i E, a więc świetnie sprawdzi się przy regeneracji zniszczonego naskórka.

Miód manuka działa przeciwzapalnie i bardzo dobrze nawilża. Jednak może uczulać.

Banan. Ten owoc, który każdy z nas ma w domy zawiera dużo witamin z grupy B, świetnie sprawdzi się na podrażnienia i szorstką skórę. Możesz wykorzystać nawet nie sam owoc, ale jego skórkę - masuj nią podrażnioną skórę. 

Ogórek. Zawiera dużo witaminy C, świetnie sprawdzi się jako okład nawilżający i wspomagający gojenie.

Spierzchnięte usta - jak sobie pomóc?

To kolejna dolegliwość, którą może powodować długie noszenie maseczki. W regeneracji ust bardzo dobrze sprawdzi się maść witaminowa. Można także stosować wspomniane wyżej domowe sposoby na podrażnioną skórę twarzy.

Pamiętaj o pomadce nawilżającej na noc. Możesz także smarować usta masłem shea, które świetnie nawilża. 

Polecamy: Spierzchnięte usta - przyczyny, pielęgnacja. Domowe sposoby na spierzchnięte usta

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki