Tysiące Polaków skorzysta z darmowych treningów. Resort zdrowia rusza z nowym projektem

2023-05-31 10:55

Według najnowszego raportu MultiSport Index 2023 co trzeci Polak nie uprawia aktywności fizycznej, nawet raz w miesiącu. Dane nie napawają optymizmem. Ma jednak temu zaradzić resort zdrowia poprzez wdrożenie programu pilotażowego "Recepta na ruch".

Mężczyzna uprawiający aktywność fizyczną
Autor: Getty Images Tysiące Polaków skorzysta z darmowych treningów. Resort zdrowia rusza z nowym projektem

Aktywność fizyczna jest jednym z głównych elementów zdrowego stylu życia. Jej regularne uprawianie wzmacnia odporność i kształtuje wydolność organizmu oraz pomaga w profilaktyce lub opóźnianiu rozwoju wielu chorób m.in. otyłości, cukrzycy czy chorób układu krążenia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że dorośli powinni uprawiać tygodniowo co najmniej 2,5-5 godzin "aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności". Mowa tu o ćwiczeniach, które mają za zadanie podnieść tętno, czyli bieganie, szybkie chodzenie, pływanie czy skakanie na skakance. Spokojny spacer się do nich nie zalicza.

Aktywność fizyczna przy cukrzycy typu 2

Polacy za mało się ruszają

Niestety nie wszyscy regularnie uprawiamy sport. Poziom aktywności fizycznej w Polsce spada, a liczba osób nieaktywnych dla obu płci zwiększa się wraz z wiekiem.

Jak wynika z najnowszego raportu MultiSport Index 2023, aż 64 proc. Polaków stroni od wysiłku fizycznego i prowadzi siedzący tryb życia. To trzeci najwyższy odsetek wśród krajów europejskich po Portugalii i Grecji. W ciągu ostatnich pięciu lat wskaźnik aktywności wśród Polaków utrzymuje się praktycznie na tym samym poziomie – podskoczył jedynie o dziewięć punktów procentowych. Mniej niż połowa badanych (ok. 48 proc.) przyznała, że żyje aktywnie – uprawia sport i dba o ćwiczenia.

Aby przekonać więcej Polaków do dbania o regularną aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie resort zdrowia wdraża program pilotażowy "Recepta na ruch". Ma wziąć w nim udział 15 tys. osób powyżej 25. roku życia. Jak na razie projekt rozporządzenia w tej sprawie został skierowany do konsultacji publicznych.

Nowy program "Recepta na ruch" 

Program będzie składał się z dwóch modułów: treningów stacjonarnych pod okiem fizjoterapeuty oraz opracowanie prawidłowo zbilansowanego jadłospisu. Dietetyk przygotuje dla świadczeniobiorcy indywidualne zalecenia dietetyczne, które będą dostępne w aplikacji mojeIKP. Będzie miał on także dostęp do treści dotyczących zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.

W opinii projektodawcy brak wystarczającej aktywności fizycznej podczas pandemii COVID-19, spędzanie dużo czasu przed monitorem komputera, stres i podjadanie między posiłkami odbiły się negatywnie na zdrowiu, sylwetce i samopoczuciu Polaków.