Tysiące Polaków skorzysta z darmowych treningów. Resort zdrowia rusza z nowym projektem
Według najnowszego raportu MultiSport Index 2023 co trzeci Polak nie uprawia aktywności fizycznej, nawet raz w miesiącu. Dane nie napawają optymizmem. Ma jednak temu zaradzić resort zdrowia poprzez wdrożenie programu pilotażowego "Recepta na ruch".
Aktywność fizyczna jest jednym z głównych elementów zdrowego stylu życia. Jej regularne uprawianie wzmacnia odporność i kształtuje wydolność organizmu oraz pomaga w profilaktyce lub opóźnianiu rozwoju wielu chorób m.in. otyłości, cukrzycy czy chorób układu krążenia.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że dorośli powinni uprawiać tygodniowo co najmniej 2,5-5 godzin "aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności". Mowa tu o ćwiczeniach, które mają za zadanie podnieść tętno, czyli bieganie, szybkie chodzenie, pływanie czy skakanie na skakance. Spokojny spacer się do nich nie zalicza.
Polacy za mało się ruszają
Niestety nie wszyscy regularnie uprawiamy sport. Poziom aktywności fizycznej w Polsce spada, a liczba osób nieaktywnych dla obu płci zwiększa się wraz z wiekiem.
Jak wynika z najnowszego raportu MultiSport Index 2023, aż 64 proc. Polaków stroni od wysiłku fizycznego i prowadzi siedzący tryb życia. To trzeci najwyższy odsetek wśród krajów europejskich po Portugalii i Grecji. W ciągu ostatnich pięciu lat wskaźnik aktywności wśród Polaków utrzymuje się praktycznie na tym samym poziomie – podskoczył jedynie o dziewięć punktów procentowych. Mniej niż połowa badanych (ok. 48 proc.) przyznała, że żyje aktywnie – uprawia sport i dba o ćwiczenia.
Aby przekonać więcej Polaków do dbania o regularną aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie resort zdrowia wdraża program pilotażowy "Recepta na ruch". Ma wziąć w nim udział 15 tys. osób powyżej 25. roku życia. Jak na razie projekt rozporządzenia w tej sprawie został skierowany do konsultacji publicznych.
Nowy program "Recepta na ruch"
Program będzie składał się z dwóch modułów: treningów stacjonarnych pod okiem fizjoterapeuty oraz opracowanie prawidłowo zbilansowanego jadłospisu. Dietetyk przygotuje dla świadczeniobiorcy indywidualne zalecenia dietetyczne, które będą dostępne w aplikacji mojeIKP. Będzie miał on także dostęp do treści dotyczących zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.
W opinii projektodawcy brak wystarczającej aktywności fizycznej podczas pandemii COVID-19, spędzanie dużo czasu przed monitorem komputera, stres i podjadanie między posiłkami odbiły się negatywnie na zdrowiu, sylwetce i samopoczuciu Polaków.
Polecany artykuł: