Tych leków nigdy nie łącz z truskawkami! Wśród efektów ubocznych bóle mięśni i zawroty głowy

2024-06-17 7:42

Sezon na truskawki w pełni. Polacy zajadają się tymi owocami, bo są pełne wartościowych składników, a do tego mają niewiele kalorii. Przy tych wszystkich zaletach, mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że truskawki mogą wchodzić w reakcje z lekami. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby przyjmujące konkretne preparaty. Kto musi uważać?

Tych leków nigdy nie łącz z truskawkami! Na liście skutków bóle mięśni i zawroty głowy
Autor: Getty Images Tych leków nigdy nie łącz z truskawkami! Na liście skutków bóle mięśni i zawroty głowy

Truskawki to jedne z najbardziej słodkich i soczystych owoców. To także dobre źródło witaminy C, manganu, kwasu foliowego i potasu. Truskawki są także bogate w przeciwutleniacze i związki roślinne, które mogą pozytywnie oddziaływać na zdrowie serca. Te owoce sprzyjają także łagodzeniu stanów zapalnych.

W znacznej większości truskawki składają się z wody. W 100 g surowych truskawek znajduje się 32 kcal, 4,9 g cukru, 2 g błonnika i zaledwie 0,3 g tłuszczu. Mimo to, niektóre osoby powinny ostrożnie podchodzić do spożywania truskawek.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 13 Witamina C

Czy truskawki mogą zaszkodzić?

Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi i problemy z cholesterolem, koniecznie sięgnij po truskawki. Te owoce działają moczopędnie, a dzięki zawartości błonnika, mogą przyspieszyć twój metabolizm. Jeśli jednak masz alergię na histaminę, truskawki nie są dla ciebie.

W przypadku tej konkretnej alergii nawet spożycie kilku owoców może wywołać reakcję alergiczną. Może pojawić się pokrzywka, wymioty, biegunka, swędzenie skóry, a nawet stan zapalny.

Truskawek powinny unikać także osoby, które mają alergię na salicylany. Te związki są także zawarte np. w aspirynie. Po spożyciu może pojawić się suchy kaszel oraz duszności.

W większej ilości truskawki mogą podrażniać ściany jelit, dlatego szczególnie ostrożnie powinny spożywać je osoby, które mają nadwrażliwe jelita albo chorobę wrzodową.

Truskawki a leki. Tych połączeń unikaj jak ognia

Jeśli przyjmujesz beta-blokery, truskawki nie są dla ciebie. Te owoce są źródłem potasu, więc w połączeniu z tymi lekami mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Beta-blokery podnoszą bowiem poziom potasu w organizmie.

Nadmiar potasu może skutkować hiperkaliemią (zwaną też hiperpotasemią). Jest to stan niebezpieczny dla zdrowia. Pierwsze objawy to m.in. bóle mięśni, zawroty głowy i nieregularny rytm serca. W zaawansowanej postaci hiperkaliemia może spowodować m.in. porażenie mięśni, arytmię lub – w skrajnych przypadkach – zatrzymanie akcji serca.

Truskawek nie należy też łączyć z lekami przeciwzakrzepowymi i tzw. niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Substancje zawarte w truskawkach mogą oddziaływać z lekami, nasilając ich skutki uboczne. Jeśli po spożyciu truskawek zauważysz jakiekolwiek nietypowe dolegliwości i objawy, warto, żebyś skonsultował się z lekarzem lub farmaceutą.

Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki