Tu nie zapalisz e-papierosa. Wprowadzili zakaz sprzedaży jednorazówek

2024-04-22 10:23

Już dawno papierosy elektroniczne znalazły się na cenzurowanym. Światowa Organizacja Zdrowia zajęła też stanowisko w tej sprawie, stwierdzając, że tzw. jednorazówki stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia młodych ludzi i kobiet w ciąży. Coraz więcej państw decyduje się na zaostrzenie walki z elektronicznym paleniem. Teraz zakaz wprowadził rząd Kazachstanu.

Tu nie zapalisz e-papierosa. Wprowadza zakaz sprzedaż jednorazówek
Autor: Getty Images Tu nie zapalisz e-papierosa. Wprowadza zakaz sprzedaż jednorazówek

Już jakiś czas temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zwróciła się do przedstawicieli rządów państw, aby zaczęli traktować e-papierosy i waporyzatory tak samo, jak tradycyjne wyroby tytoniowe i rozważyli zakaz sprzedaży tych produktów. Moda na tzw. jednorazówki stała się wielkim zagrożeniem na młodych ludzi, zwłaszcza nastolatków, którzy szybko wpadają w sidła tego nałogu.

Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, mają one destrukcyjny wpływ na zdrowie e-palaczy, m.in. na ich układ oddechowy (podrażnienie górnych i dolnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, kaszel), na zmniejszenie wydajności układu odpornościowego, a także na ośrodkowy układ nerwowy (np. skurcze i drżenie mięśni czy zmiany behawioralne).

Poradnik Zdrowie: współuzależnienie

Zakaz sprzedaży e-papierosów w Kazachstanie

Coraz więcej krajów bierze się za jednorazowe e-papierosy. Do ich grona dołączył Kazachstan. 20 kwietnia rządowe media kazachstańskie przekazały, że prezydent Kasym Żomart-Tojakew podpisał ustawę wprowadzająca zakaz importu, sprzedaży oraz reklamowania e-papierosów, innych bezdymnych wyrobów tytoniowych (e-papierosów, płynów służących do ich napełniania oraz aromatów) i wyrobów do ssania i żucia.

Za naruszenie zakazu sprzedaży tych wyrobów w Kazachstanie ma grozić wysoka grzywna (ok. 7 tys. zł), przymusowe prace społeczne, a nawet ograniczenie wolności lub 50 dni aresztu. O wiele wyższe kary, obejmujące konfiskatę mienia, przewidziano dla zorganizowanych grup przestępczych w warunkach recydywy.

Z ostatnich doniesień kazachstańskich mediów wynika, że doszło do masowej utylizacji kilku ton wyrobu o nazwie naswar, nas lub naswaj. Ta mieszanka tytoniu i kilku innych substancji, która sprowadzana była z Afganistanu i Pakistanu, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w kazachskim społeczeństwie. Według lekarzy ten produkt może mieć fatalne skutki dla zdrowia.

Coraz bliżej zakaz sprzedaży e-papierosów w Polsce

Polski rząd poszedł również na wojnę z e-papierosami i chce, żeby od jesieni obowiązywał całkowity zakaz sprzedaży tanich i smakowych jednorazówek. 10 kwietnia szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że projekt ustawy jest w zasadzie gotowy, a pracuje nad nim zespół, który nadzoruje wiceminister Wojciech Konieczny.

– Chcielibyśmy, żeby od jesieni funkcjonował całkowity zakaz jednorazowych e-papierosów – podkreśliła minister zdrowia. Jak dodała, ten termin jest ważny z tego względu, że równolegle MZ wszczął działania nad wprowadzeniem dyrektywy unijnej w sprawie aromatyzowanych płynów do papierosów elektronicznych.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki