E-papierosy a zdrowie. Czy papieros elektroniczny jest bezpieczny i zdrowszy?

2015-03-05 20:48 ap

E-papierosy wydają się dobrą metodą, gdy chcesz rzucić palenie, ale czy są bezpieczne? Wiele osób zastanawia się, czy e-papierosy są naprawdę mniej szkodliwe od papierosów tradycyjnych. Polscy naukowcy doszli do wniosku, że zarówno e-papierosy jak i papierosy tradycyjne są szkodliwe, ale te elektroniczne zdecydowanie mniej. Jednak czy na pewno e-papieros jest bezpieczny?

E-papierosy, zdaniem prof. Andrzeja Sobczaka z Zakładu Szkodliwości Chemicznych i Toksykologii Genetycznej Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu, są zdecydowanie mniej szkodliwe od papierosów tradycyjnych, co nie znaczy, że są zdrowe.

E-papierosy a papierosy tradycyjne: ilość substancji szkodliwych

Tradycyjny papieros ma w sobie ponad 5600 różnych związków chemicznych, w tym ponad 400 niezwykle szkodliwych dla zdrowia. E-papieros, a właściwie liquid, który jest odparowywany w trakcie jego palenia zawiera nikotynę, wodę, glikol propylenowy lub glicerynę albo mieszaninę tych związków, a także od kilku do kilkunastu substancji zapachowo-smakowych z atestami dopuszczalności do stosowania w kosmetykach i artykułach spożywczych. Z tego śladowe ilości może dziesięciu z nich są szkodliwe. - W tradycyjnym papierosie jest mnóstwo związków - mówi prof. Sobczak. - Choćby tlenek węgla, który powoduje przemianę hemoglobiny w karboksyhemoglobinę, utrudniając proces oddychania i funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. W elektronicznym papierosie nic takiego nie występuje. Jest on wielokrotnie bardziej bezpieczny dla zdrowia niż papieros konwencjonalny.

E-papieros a układ krążenia

Oddziaływanie e-papierosów na układ krążenia bada dr Konstantinos Farsalinos z Grecji. Z jego badań, przedstawionych na Europejskim Kongresie Kardiologicznym wynika, że elektroniczne papierosy przynajmniej na pierwszy rzut oka nie szkodzą sercu. Jego zespół badał ciśnienie, puls i przeprowadzał badanie echograficzne serca dwóm grupom uczestników badania. Wszyscy byli palaczami, ale część z nich od co najmniej trzech miesięcy paliła tylko papierosy elektroniczne. Okazało się, że że palacze e-papierosów wypadli tak jak ludzie niepalący, zostawiając tradycyjnych palaczy daleko z tyłu. Na europejskim zjeździe kardiologów w Monachium dr Farsalinos powiedział, że z badań wynika, iż nie ma różnic w zakresie parametrów hemodynamicznych między osobami niepalącymi a użytkownikami e-papierosów. Istnieje natomiast olbrzymia różnica zdrowotna między palaczami tradycyjnych papierosów, a osobami korzystającymi z e-papierosów - na korzyść tych ostatnich.

E-papieros a wdychanie glikolu

Osobną kwestię stanowią ewentualne skutki codziennego, wieloletniego wdychania glikolu propylenowego i gliceryny. Prof. Riccardo Polosa, dyrektora Instytutu Medycyny Wewnętrznej i Immunologii Klinicznej Uniwersytetu w Katanii we Włoszech, nie doszukał się efektów ubocznych poza przemijającą suchością w gardle i kaszlem bądź reakcją alergiczną na glikol. Glikol jest bezpieczny i dokładnie przebadany - stosowany jest przecież m. in. jako nośnik leków wziewnych podawanych po przeszczepach płuc. Jednak w przypadku e-papierosów dawki glikolu są większe, przyjmowane w dużych ilościach, często i przez długi czas. Tu nie wystarczą badania laboratoryjne - trudno powiedzieć, co okaże się za 20-30 lat.

E-papieros a bierne palenie

Wiele osób boi się, że e-papieros jest tak samo groźny dla biernych palaczy jak tradycyjny. Okazuje się, że nic podobnego. - Sprawdzaliśmy powietrze w pomieszczeniu, w którym przez pięć godzin pięć osób kopciło e-papierosy. Nie było tam ani nikotyny, ani tlenku węgla. Wydaje mi się, że było ono nawet zdrowsze niż to, które normalnie wdychamy w centrach wielkich miast - podkreśla dr Konstantinos Farsalinos z Centrum Chirurgii Serca im. Onassisa w Atenach.

E-papieros - ostrożny entuzjazm?

Ponieważ e-papierosy powstały niedawno - w 2003 roku, a pierwsze badania zaczęto prowadzić dopiero niedawno, trudno jest wypowiadać się na temat ich bezpieczeństwa z pełnym przekonaniem. Wyniki dotychczasowych badań są ograniczone, zarówno pod względem ilości przebadanych osób jak i pod względem rozłożenia skutków w czasie. Wszyscy badacze podkreślają jednak zgodnie, że w porównaniu do papierosów tradycyjnych wydają się mniej szkodliwe, ale tylko wtedy, gdy używają ich palacze, chcący zerwać z nałogiem.

Warto wiedzieć

E-papierosy emitują rakotwórczy benzen

Naukowcy z Portland State University (USA) wykazali, że e-papierosy emitują rakotwórczy benzen. Substancja ta wykazuje silne działanie toksyczne, a także związana jest z rozwojem groźnych chorób, np. białaczki i niewydolności szpiku kostnego. Ilość benzenu emitowanego przez e-papierosy zależy od rodzaju urządzenia. Jednak już jeden e-papieros pracujący na wysokiej mocy, w którym zastosowano płyn zawierający kwas benzoesowy lub benzaldehyd, wytwarza kilka tysięcy razy więcej benzenu niż wynosi jego zawartość w otaczającym nas powietrzu. „Nadal jest to znacznie mniejsza ilość (50-100 razy) niż w przypadku tradycyjnych papierosów, jednak zdecydowanie nie jest znikoma i nie pozostaje bez wpływu na zdrowie i palaczy, i osób niepalących znajdujących się w ich otoczeniu” - mówi prof. James F. Pankow, główny autor badania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Mariusz Karpowicz
|

To nie jest kwestia czyjegoś zdania, tylko wyników badań. Poza nikotyną wdychasz dużo mniej substancji szkodliwych niż w papierosach - mniej niż w zimowym "świeżym" powietrzu.
Również się cieszę, że pokonałaś nałóg. Ja jestem w trakcie :)

slonxyz
|

... naukowo stwierdzono, że po jednym "analogu" stężenie CO2 dochodzi do normy po 12-tu godzinach od wypalenia. Przy e dymku taki problem nie występuje!! Pomijając problem rakotwórczości - drugą statystyczną przyczyną zgonów w Polsce są choroby układu krążenia. Możemy dzieki e dymkowi oszczędzać serce i to wiadomo już teraz na pewno! Ważę ponad stówe i mam ponad 50 lat, znalazłem porzuconego ongiś e papierosa przy sprzątaniu samochodu, postanowiłem sprobować raz jeszcze. Oczywista kupiłem nowego ćmika i to okazało się kluczowe!! nie podam marki żeby nie posądzono mnie o reklame, powiem tylko tyle, że moge wpływać na wszystkie parametry jego pracy, adne to to nie jest niestety i pewnie kobiety będą miały z tym kłopot.............ale nie czuje już smrodu palonego sznurka i gdyby nie plastikowy ustnik, to tak dobrałem parametry i liquid - że nie wiedziałby co ciągnę, czy to analog czy e papieros. Od wielu lat pływam i zmiany w kondycji po zmianie cmików - zdecydowanie przerosły moje oczekiwania. A paliłem tyle lat..............że wstyd się przyznać. Moja powtórna przygoda z e papierosem trwa jak dotąd 4 miesiące i dzieki sprzetowi jest najdłuższa. Na wszelki wypadek kupiłem drugi kompletny zestaw i .............jak nic istotnego nie zmieni się w liquidach - to na pewno nie wróce do analoga!! Nie sądziłem, że z ciała w moim wieku da się jeszcze tyle wycisnąć, ani że cokolwiek mnie jeszcze zdziwi. ani też że napisze jeszcze kiedykolwie tej wielkości komentarz:-) A zrobiłem to tylko dlatego że to naprawde działa!! Szanowni Państwo szczerze polecam!

Kuba
|

Ja to szybko policzyłem.. z jednej paczki fajek państwo zarabia około 9zł (podatki VAT i akcyzy) średnio palacz wypala paczkę dziennie, rocznie państwo zarabia na jednym palaczu 2880zł. W Polsce e-fajki pali około 1500000 osób, czyli państwo traci miliardy rocznie!!!!!

Wątpiący
|

Palę od miesiąca. Próbowałem różnych smaków. Trafiłem na taki po którym pojawiły się skutki uboczne: zaburzenia snu, szum w uszach, zawroty głowy. Zmieniłem liquid i przeszło.

Kaśka
|

Ja przerzuciłam się na e-papierosa 2 lata temu. Początkowo paliłam mocniejsze liquidy, teraz spalam już słabe liquidy owocowe z vogell.pl (jak ktoś z Was lubi owocowe liquidy to polecam tę firmę) , niech każdy mówi co chce, ale znacznie ograniczyłam spożycie nikotyny, nikt mi już w domu nie marudzi że wszystko fajkami śmierdzi, a kasy w portfelu więcej zostaje. Jak dla mnie bardzo dużo plusów. Wszelkie przepychanki słowne czy tradycyjne czy elektroniczne papierosy są mniej szkodliwe jakoś na mnie nie działają, dla mnie sprawa jest oczywista, ale palaczy jest wielu więc gra idzie o dużą kasę :) ja palę teraz niewiele i głównie dla przyjemności. Dzięki e-papierosowi udało mi się niemal rzucić palenie i bardzo mnie to cieszy :)

Grzesiek86
|

Ja palę E jakieś 3,5 roku (po 10 latach palenia analogów). Tradycyjnych paliłem od 12 do 25 dziennie zależało od sytuacji. Nie wiem czy E. jest szkodliwy, na pewno ciężko jest się od niego oderwać (zwłaszcza jak padnie bateria nagle) albo grzałka i nie masz zapasowej. Jednak powiem tak jak większość: nie ma zapachu (smrodu) nikotynowego, nie kaszlu rano, kondycja lepsza. Paliłem 14 i 11, teraz pale 6. Koszty dużo mniejsze i tyle. Jak wchodzę na 3-4 piętro co drugi stopień to nie mam zadyszki, jak piję piwo zimą to nie muszę wychodzić na balkon i nie choruję. Jak spojrzę na składy żywności w sklepie to wszędzie glikol więc chyba to nie szkodzi!

Taki Tam
|

Dobre papierosy skończyły się wraz z wejściem przepisów unijnych... Kolega przywiózł mi kiedyś kilka "oryginalnych" paczek z Białorusi i powiem Wam że nasze krajowe to wielki szajs i smród a cena jak za nie wiem jaki rarytas i dlatego przeszedłem też na e-fajki bo na mieszankę siana i liści szkoda kasy wydawać!

ademonus
|

Bo trzeba miec jaja zeby fajki odstawic a nie chec zgrywania kozaka z elektryczna dymnica.

kręgul
|

ja palę już 10 lat z hakiem i dziewczyna namówiła mnie na zmianę, jakoś sceptycznie do elektronicznych tworów podchodziłem ale musze stwierdzić że szybko się przestawiłem i dużo to wygodniejsze. całkiem dobre i ciekawe mają liquidy w kingsmoke. mają szybką przesyłkę wiec na dostawę nowych długo nie czekam. do tradycyjnych fajek już raczej nie wrócę.

honey
|

uzależnia o wiele silniej niż papierosy, kosztuje podobnie, wciąż zajmuje ręce, rani jame ustną, powoduje grzybice płuc... A dajcie spokój sobie.. Jak się rozładuje to wielki problem i i tak się kupuje fajki :)