Ten prosty sposób zdradzi, czy grozi ci "zakwaszenie organizmu". Zajmuje kilka sekund

2022-06-14 15:01

Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej określa się potocznie jako "zakwaszenie organizmu". Stan ten dotyka niemal każdego z nas niezależnie od wieku i daje zazwyczaj szereg dolegliwości. Okazuje się, że jego głównymi winowajcami są między innymi nawyki żywieniowe. Jak rozpoznać, czy organizm jest zakwaszony? Oto prosty sposób, by to sprawdzić.

Ból głowy jako jeden z objawów zakwaszenia organizmu
Autor: Getty Images

Objawy "zakwaszenia organizmu" są mylone z innymi chorobami 

Gospodarka kwasowo-zasadowa odgrywa wyjątkowo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu wszystkich narządów. Jest to zdecydowany fundament prawidłowego przebiegu procesów życiowych oraz warunek do zachowania zdrowia. Jeśli jej równowaga, czyli właściwy układ jonów w komórkach, zostanie zachwiana, wtedy określana jest potocznie jako "zakwaszenie organizmu". Do jego przyczyn można zaliczyć m.in. złe nawyki żywieniowe (spożywanie wysokoprzetworzonych posiłków w pośpiechu), nadmierny stres, stosowanie używek (np. alkohol, tytoń) czy występowanie chorób przewlekłych (cukrzycy, chorób serca, chorób nerek). Warto zaznaczyć, że ten problem może wystąpić u każdego bez względu na wiek.

Objawy "zakwaszenie organizmu" można łatwo pomylić z dolegliwościami innych chorób. Lista dolegliwości, jakie wywołuje, jest długa. Może manifestować się na wiele sposobów, przez co powoduje różne symptomy, np. zawroty głowy, osłabienie, zaburzenia koncentracji i snu, ból głowy, wypadanie włosów, problemy z paznokciami, nagłe pogorszenie kondycji skóry czy chroniczne zmęczenie. Te sygnały, które wysyła nasz organizm, wskazują, że skumulowało się w nim zbyt dużo toksyn, czego skutkiem jest gorsze wchłanianie substancji odżywczych. Nie sprzyja to zachowaniu prawidłowego bilansu kwasowo-zasadowego.

Poradnik Zdrowie: zgaga

Jak sprawdzić, czy organizm jest zakwaszony? Jest na to pewien sposób 

Jest taki sprytny i prosty trik, który warto znać. Wystarczy mocno przycisnąć palec w miękkiej części ciała jak na przykład do skóry na udzie czy przedramieniu. Jeśli w tym miejscu pojawi się biały lub żółtawy ślad i szybko nie zniknie, to może świadczyć o tym, że w naszym organizmie jest nadmiar toksyn, co oznacza, że jest zakwaszony.

Jak odkwasić organizm? Jednymi z najlepszych sposobów są dbanie o odpowiednie nawodnienie, wyeliminowanie z diety produktów wywołujących zakwaszenie (np. pieczywa, makaronów, sera żółtego, słodyczy), redukcja stresu i zwiększenie aktywności fizycznej.