Objawy chorych nerek zobaczysz na twarzy. Nie lekceważ ich!

2022-06-13 12:41

Objawy chorób nerek są często bagatelizowane, co może prowadzić do poważnych powikłań. Mimo tak ważnych funkcji nerki są jednym z najbardziej zaniedbywanych narządów. Od zdrowia nerek zależy kondycja całego organizmu. W przypadku, gdy nie działają prawidłowo i nie eliminują skutecznie toksyn, mogą pojawić się na ciele zmiany widoczne gołym okiem, szczególnie na twarzy. Tych symptomów nie warto lekceważyć – mogą świadczyć o złej kondycji nerek!

Objaw chorych nerek
Autor: Getty Images

Rola nerek w organizmie

Nerki są niezwykle ważnym narządem, bez którego organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Odpowiedzialne są za odfiltrowywanie szkodliwych substancji i jednocześnie zatrzymywanie tych wartościowych dla organizmu. Dbają o to, by oczyścić krew z toksyn nadmiaru soli i innych zbędnych produktów przemiany materii (m.in. mocznika). Co więcej, odgrywają one zasadniczą rolę w regulacji ciśnienia tętniczego i wpływają na równowagę kwasowo-zasadową.

Choroby nerek nie dają długo żadnych objawów. Dużo osób może nawet nie wiedzieć, że ich nerki chorują. Wśród najczęstszych chorób tego narządu wymienia się wady rozwojowe nerek, zakażenie układu moczowego, kamica dróg moczowych oraz jej powikłania, zapalenie nerek i przewlekła choroba nerek.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do nefrologa?

Objawy chorych nerek są widoczne na twarzy. 9 symptomów

Chore nerki mogą dawać szereg objawów m.in. ból nerek promieniujący do podbrzusza i pachwiny, ból w lędźwiach czy kolka nerkowa. Jednym z bardziej charakterystycznych objawów tych schorzeń są zmiany skórne, które dość często pojawiają się w obrębie twarzy. Oto 9 sygnałów ostrzegawczych, które wysyła organizm, gdy dzieje się coś złego z nerkami. Są to:

  1. worki i cienie pod oczami,
  2. opuchnięte dolne powieki,
  3. blada cera,
  4. spuchnięta i zaczerwieniona górna warga,
  5. świąd skóry,
  6. głębokie bruzdy na czole,
  7. wysypka w postaci krostek czy pęcherzyków,
  8. nadmierne pocenie się twarzy,
  9. gruba skóra z głębokimi zmarszczkami.

Skórne manifestacje chorób nerek mogą obejmować całe ciało. Chodzi tu m.in. o suchość skóry, świąd mocznicowy, zmiany zabarwienia skóry, skazę krwotoczną czy zmiany w obrębie błony śluzowej. Objawy chorych nerek zależą od przyczyny oraz stopnia, a także nasilenia, stopnia zaawansowania schorzenia. 

Jeśli pojawi się jakikolwiek niepokojący objaw, należy zasięgnąć porady lekarza. Proste badania laboratoryjne pomogą wcześnie wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek, takie jak: kreatynina, mocznik, GFR (tzw. analiza przesączania kłębuszkowego), badanie ogólne moczu i USG.