Ten nawyk niszczy zęby. Nie należy tego robić, aby nie uszkodzić szkliwa

2022-07-12 18:02

Wraz ze wzrostem częstotliwości i intensywności upałów wzbiera się w nas ochota na zimne, czasem wręcz lodowate napoje. Wśród nas są osoby, które w sezonie wakacyjnym mają taką nieodpartą ochotę rozgryzania kostek lodu. Ekspert ostrzega, że ten nawyk może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej.

Kostki lodu w szklance
Autor: Getty Images

Chrupanie, rozgryzanie czy ssanie kostek lodu może zaszkodzić kondycji zębów i jamy ustnej. Stomatolog Matthew Cooke dość często spotyka się z pytaniem, czy jest to bezpieczne. Teraz ujawnia, dlaczego warto porzucić ten nawyk.

Lepiej zrezygnuj z tego nawyku. Może szkodzić twoim zębom

Raz, że chrupanie lodu jak orzeszków ziemnych może irytować i frustrować innych, a dwa – może powodować szereg problemów zdrowotnych. "Niezależnie od przyczyny jest to nawyk, który należy porzucić jak najszybciej. Rozgryzanie twardych kostek lodu odbija się na zdrowiu jamy ustnej. Może ono nawet spowodować pęknięcie lub złamanie zęba" - wyjaśnia ekspert na łamach czasopisma "The Conversation".

Ukruszone szkliwo jest jednym z najczęstszych skutków przeciążeń zgryzowych, czyli nadmiernych, niefizjologicznych sił oddziałujących na ząb. Do innych przyczyn zalicza się również bruksizm, zbyt wysokie wypełnienia ubytków oraz niewłaściwie wykonane uzupełnienia protetyczne. W przypadku, gdy szkliwo zostanie zniszczone, zębina po nim nie będzie miała osłony, co może spowodować nadwrażliwość. Mogą być również widoczne przebarwienia w linii pęknięcia.

Stomatologia - krzywy zgryz

4 sposoby na przełamanie złego nawyku

Jak wskazał lekarz, osoby z koroną protetyczną, licówkami lub z aparatem ortodontycznym, które nie potrafią odmówić sobie rozgryzania kostek lodu, są bardziej narażone na urazy zębów. Ta cała zabawa może skutkować nawet kosztownym leczeniem stomatologicznym lub ortodontycznym. Jak przestać to robić? Istnieje kilka sposobów, aby zwalczyć zły nawyk niszczący zdrowie jamy ustnej:

  1. Zamiast rozgryzać kostki lodu, należy je trzymać w ustach i pozwolić im się rozpuścić. Przyjemne uczucie chłodu i orzeźwienia będzie trwało dłużej, co nie zaszkodzi ani zębom, ani dziąsłom.
  2. Spożywać schłodzoną wodę, bez kostek lodu. Ułatwia to walkę z pokusami. Najlepiej unikać też słodkich napojów, ponieważ rozpuszczone w nich ogromne ilości cukru są doskonałą pożywką dla bakterii wywołujących choroby zębów i dziąseł.
  3. Wzbogacić wodę przeróżnymi dodatkami np. miętą, ogórkiem, cytryną i owocami leśnymi.
  4. Przygotować sobie coś zdrowego do chrupania, np. marchew, seler naciowy, kalarepę, paprykę czy jabłko. Jedzenie bogatych w składniki odżywcze przekąsek sprawi tyle samo przyjemności co podjadanie kostek lodu. Co więcej, słodka marchew zawiera witaminę A, która wzmacnia dziąsła i mineralizuje zęby. Częste jej spożywanie stymuluje produkcję zabijającej bakterie śliny. Z kolei papryka ze względu na zawartość witaminy C zapobiega odsłanianiu się szyjek zębowych i krwawieniom dziąseł.

Czym jest pagofagia?

Pagofagia to termin, który określa kompulsywne pragnienie i jedzenie produktów nieżywnościowych przez co najmniej miesiąc. Pod to podchodzi regularne spożywanie zarówno dużej ilości kostek lodu, jak i śniegu. Obecnie nie wiadomo, dlaczego u niektórych osób pojawia się to zaburzenie. Może mieć ono wiele przyczyn.

Wyniki badania opublikowane w czasopiśmie "World Journal of Surgery" pokazują, że ta obsesja na punkcie kostek lodu może wiązać się z chęcią spożywania mrożonych napojów. Problem ten może dotyczyć też osób, które przeszły operację bariatryczną oraz kobiet w ciąży. W opinii ekspertów z University of New Mexico School of Medicine roztwór żelaza podawany pozajelitowo może pomóc w zwalczeniu tego uzależnienia.