Te produkty zwiększają ryzyko nowotworu u kobiet. Zawierają groźne chemikalia, a używamy ich codziennie

2022-11-15 15:22

Po raz pierwszy naukowcy wykazali związek przyczynowy między toksycznymi substancjami chemicznymi a zwiększonym wzrostem pojawienia się mięśniaków macicy, czyli łagodnych nowotworów u kobiet. Niestety, te chemikalia znajdują się w wielu produktach codziennego użytku. - Mogą wyrządzić określone szkody ludzkim tkankom – ostrzega jeden z lekarzy zaangażowanych w badania.

Te produkty zwiększają ryzyko nowotworów u kobiet. Zawierają groźne chemikalia, a używamy ich codziennie
Autor: Getty Images Te produkty zwiększają ryzyko nowotworów u kobiet. Zawierają groźne chemikalia, a używamy ich codziennie

Mięśniaki macicy są najczęstszymi łagodnymi guzami nowotworowymi u kobiet. Dotykają ok. 80 proc. pań w wieku rozrodczym. Badania epidemiologicznie wykazują związek między toksycznymi substancjami, czyli ftalanami, a ryzykiem wystąpienia mięśniaka gładkokomórkowego. Jednak nowa analiza ujawnia mechanizm, który jest za to odpowiedzialny.

"Te toksyczne zanieczyszczenia są wszędzie"

Ftalany są używane przez producentów w wielu produktach przemysłowych i konsumenckich. Wykrywa się je nawet w artykułach medycznych i żywności. Choć wiadomo, że są toksyczne, nadal nie są zakazane w wielu krajach.

W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), naukowcy z Northwestern Medicine wykazali związek przyczynowy między ftalanami a zwiększonym wzrostem zachorowań na mięśniaki macicy. Lekarz i kierownik wydziału położnictwa i ginekologii na Northwestern University Feinberg School dr Serdar Bulun podkreśla: "Te toksyczne zanieczyszczenia są wszędzie, w tym na opakowaniach żywności, produktach do włosów i makijażu, ale nie tylko, a ich stosowanie nie jest zakazane. To coś więcej niż tylko zanieczyszczenia środowiska. Mogą wyrządzić określone szkody ludzkim tkankom".

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Northwestern Medicine wykazało, że kobiety narażone na duże ekspozycje na niektóre ftalany, mają wysokie ryzyko wystąpienia objawowego mięśniaka. Analizy naukowe wskazują, że nawet u 80 proc. wszystkich kobiet mogą rozwinąć się mięśniaki macicy. U 25 proc. pań mogą pojawić się objawy nadmiernego i niekontrolowanego krwawienia z macicy, poronienia, niepłodność, niedokrwistość, a także guzy znajdujące się w jamie brzusznej, wymagające trudnych technicznie zabiegów.

Mięśniaki macicy: przyczyny i leczenie

Dlaczego ftalany są niebezpieczne?

Choć wcześniejsze badania wykazywały podobny związek, dopiero ta analiza wyjaśnia mechanizm, który za nim stoi. Naukowcy odkryli, że narażenie na jeden z ftalanów, czyli DEHP może aktywować szlak hormonalny, który aktywuje receptor reagujący na środowisko (AHR). Ten z kolei wiąże się z DNA i powoduje zwiększony wzrost guzów.

DEHP jest jednym z najczęściej stosowanych ftalanów. O ile kraje Unii Europejskiej stosują pewne ograniczenia regulacyjne dt. stosowania ftalanów, są one szeroko wykorzystywane m.in. do pakowania żywności w wielu krajach, w tym Stanach Zjednoczonych. Eksperci podkreślają, że DEHP może być stopniowo uwalniany z produktów konsumenckich do pomieszczeń, osadzać się na podłogach i innych powierzchniach, a także gromadzić się w kurzu i powietrzu.

Ten popularny ftalan jest stosowany w celu zwiększenia trwałości wielu produktów. DEHP wykorzystuje się w produkcji np. zasłon prysznicowych, pudełek śniadaniowych, tapicerki samochodowej i butów.