Poszła do lekarza z objawami raka, dostała leki na zaparcia. "Została potraktowana jak hipochondryczka"

2022-11-15 14:02

"Mojej pięknej siostrzenicy przepisano środki przeczyszczające, miesiące później planujemy jej pogrzeb" – mówi zrozpaczona ciotka zmarłej w wyniku raka Louise. Kobieta przeżyła zaledwie sześć tygodni po otrzymaniu oficjalnej diagnozy raka. Wcześniej lekarz zignorował jej obawy, a dziś jej bliscy na czele z ciotką Judith, walczą o to, by jej śmierć przyczyniła się do czegoś dobrego.

Do lekarza poszła z objawami raka. 34-latka dostała leki na zaparcia i zmarła kilka miesięcy później
Autor: Getty Images / The Mirror Do lekarza poszła z objawami raka. 34-latka dostała leki na zaparcia i zmarła kilka miesięcy później

Louise osierociła piątkę dzieci, w tym zaledwie 3-letnie bliźniaki. Kobieta przebywała na zasiłkach, ponieważ przez problemy psychiczne musiała zrezygnować z pracy i samotnie wychowywała gromadkę dzieci. Śmierć Louise wstrząsnęła jej najbliższymi. Jej 51-letnia ciotka Judith Spence uważa, że ukochana siostrzenica została oszukana przez lekarzy, którzy dopuścili się błędu w postawieniu diagnozy.

Kobieta miała objawy raka, ale lekarz je zignorował

34-latka zmarła zaledwie sześć tygodni po tym, jak otrzymała diagnozę raka. Jednak pięć miesięcy wcześniej Louise udała się do swojego lekarza, ponieważ zaniepokoiły ją dwa nowe objawy, jakie u siebie zauważyła – zaparcia i krwawienie z odbytu. Specjalista nie zalecił żadnych badań mimo tego, że rok wcześniej Louise przeszła operacje usunięcia komórek raka szyjki macicy.

Przez problemy z nerkami, kobieta nie przeszła wszystkich zalecanych cykli radioterapii. Lekarz jednak zignorował ten problem i przepisał kobiecie środki przeczyszczające. Kiedy jej stan był na tyle poważny, że straciła kontrolę nad wypróżnieniami, dopiero trafiła na oddział ratunkowy North Tees Hospital.

W szpitalu lekarze poinformowali ją, że ma raka wątroby, raka jelita grubego i raka szyjki macicy. Zdruzgotana kobieta wróciła do domu. Ciotka Louise wspomina: "Wpadła w totalną histerię, ponieważ nie wiedziała, co się dzieje. Odesłali ją do domu bez żadnej opieki, bez nikogo, kto by ją tam zastał".

Jaki nowotwór zwiastuje krwawienie z odbytu?

"Została potraktowana jak hipochondryczka"

Zrozpaczona rodzina postanowiła zebrać fundusze, które pokryłyby koszty pogrzebu Loiuse i terapii psychologicznej jej pogrążonych w żałobie dzieci. Cel został już osiągnięty, ale Judith pragnie, by śmierć siostrzenicy przyczyniła się do czegoś dobrego. - Coś trzeba zrobić, to nie przywróci Louise z powrotem, ale podnoszenie świadomości, może uratować komuś życie – powiedziała Spence.

Kobieta nie ukrywa, że ani ona, ani inni bliscy zmarłej, nie pogodzili się jeszcze z jej śmiercią. Judith wyjaśnia: "Czujemy się bardzo źli i sfrustrowani. Została potraktowana jak hipochondryczka". Spence zapowiedziała, ze złoży oficjalną skargę na leczenie. Przyznała także, że w ich rodzinie występuje mutacja genu BRCA1.

- Chcę się tylko upewnić, że nikt inny przez to nie przejdzie – dodaje Judith.

Dwa objawy, jakie zgłaszała Loiuse, czyli zaparcia i krwawienie z odbytu, są symptomami charakterystycznymi dla każdego ze zdiagnozowanych u kobiety nowotworów. Rakowi wątroby mogą także towarzyszyć bóle brzucha, wzdęcia, żółtaczka. Rak jelita grubego oprócz powyższych objawów, często wiąże się z osłabieniem, utratą masy ciała oraz zmianą rytmu wypróżnień. Z kolei charakterystycznymi symptomami raka szyjki macicy jest zmęczenie, upławy i krwawienia z pochwy między miesiączkami, w tym także po menopauzie.