Te objawy mogą świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. Większość z nich ignorujemy
Omdlenia, silny ból w klatce piersiowej, zaburzenia mowy - te symptomy wymagające natychmiastowej interwencji, zmuszają nas do szukania pomocy lekarskiej. A co z bardziej subtelnymi objawami, które nie są tak oczywiste? Często je bagatelizujemy, a mogą zwiastować poważne problemy ze zdrowiem. Podpowiadamy, na jakie oznaki należy zwrócić uwagę.
Wiele schorzeń rozwija się w ukryciu i nie daje objawów przez lata. Jednak wykrycie choroby na wczesnym etapie jej zaawansowania, może być kluczowe w powrocie pacjenta do zdrowia. Niektóre z symptomów są bardzo subtelne i nieoczywiste. Mimo to mogą zwiastować poważne problemy ze zdrowiem.
Objawy neurologiczne, których nie należy bagatelizować
Błyski światła bądź jasne plamy, które widzimy przed oczami, często przypisujemy migrenie. Jednak w niektórych przypadkach takie objawy mogą okazać się bardzo groźne. Błyski światła mogą sygnalizować problemy ze zdrowiem, a konkretnie wskazywać na odwarstwienie siatkówki.
Ta dolegliwość wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Tylko opieka medyczna może zapobiec trwałej utracie wzroku.
Zaburzenia koncentracji, trudności ze skupieniem uwagi, zmiany w zachowaniu – to kolejne sygnały, które ignorujemy. Jednak mogą nie być skutkiem tylko nieprawidłowego odżywania, a sygnalizować poważne zdrowotne problemy. Eksperci wskazują, że z tymi symptomami może być związana infekcja, przyjmowane leki czy zaburzenia psychiczne.
Sygnały ze strony układu pokarmowego, na które trzeba zwrócić uwagę
Utrata wagi może ucieszyć. Jednak w rzeczywistości może towarzyszyć różnym dolegliwościom. Szczególnie u osób, które nie mają problemów z utrzymywaniem prawidłowej masy ciała.
Eksperci zalecają: "Jeśli schudłeś więcej niż 4,5 kilograma lub więcej niż 5 proc. masy ciała w ciągu ostatnich 6-12 miesięcy, skonsultuj się ze swoim lekarzem".
Niewyjaśniony spadek wagi może być spowodowany różnymi stanami, w tym między innymi:
- nadczynnością tarczycy
- cukrzycą
- depresją
- nowotworem, np. rakiem jelita grubego.
Wypróżnienia to kolejny syndrom, do którego nie przywiązujemy zbytniej wagi. Jeśli jednak zauważysz nietypowe bądź niewyjaśnione zmiany albo odstępstwa od normy, udaj się do lekarza. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się uporczywe biegunki oraz czarne i smoliste stolce, które zawierają krew.
Zmiany w jelitach mogą sygnalizować nie tylko infekcję bakteryjną, ale także obecność pasożytów lub inne dolegliwości, np. zespół jelita drażliwego (IBS).
Inne objawy, które mogą zwiastować problemy ze zdrowiem
Gorączka niekoniecznie musi być powodem do niepokoju. Przede wszystkim wiążemy ją z infekcją. Kiedy gorączka jest uporczywa, może świadczyć o problemach z drogami moczowymi, a w niektórych przypadkach – być objawem stanów nowotworowych, np. chłoniaka. Gdy termometr wskazuje na 39,4ºC bądź gorączka utrzymuje się przez ponad trzy dni – udaj się do lekarza.
Skrócenie oddechu najczęściej wiążemy z intensywnymi ćwiczeniami, przebywaniem na dużej wysokości, upałami czy otyłością. Jednak poza tymi problemami, duszności powinny nas zaniepokoić. Szczególnie niebezpieczna może okazać się duszność, która pojawia się nagle, wtedy koniecznie należy poszukać pomocy medycznej.
Przyczyny duszności mogą obejmować np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, ale także wskazywać na zator tętnicy płucnej i problemy z sercem. Trudności w oddychaniu mogą sygnalizować również napady intensywnego niepokoju, który wywołuje reakcje fizyczne bez konkretnej przyczyny i realnego zagrożenia.
Polecany artykuł: