Kwestionariusz PDSS. Sprawdź, czy masz objawy zespołu lęku napadowego

Zespół lęku napadowego jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń lękowych. Dotyka około 3–6% populacji, a płcią predysponującą jest płeć żeńska. Czy wykazujesz objawy zespołu lęku napadowego? Odpowiedz na pytania i sprawdź.

Kobieta z napadem paniki
Autor: Getty Images
W formie 24: regularna aktywność może obniżyć ryzyko rozwoju lęku o prawie 60%

Zespół lęku napadowego zwany jest także lękiem napadowym, lękiem panicznym lub zespołem paniki. Jego typowym objawem jest odczuwanie nagłego i silnego lęku z napadami paniki, któremu towarzyszy strach przed nadejściem nagłej katastrofy. Tego typu napady są nieprzewidywalne. Zaczynają się nagle, a osoba objęta takim napadem odczuwa nie tylko symptomy na stopie psychicznej, lecz także objawy somatyczne.

Przeżywanie tego typu ataków może być niezwykle uciążliwe. Przyczyny występownia zespołu lęku napadowego są bardzo różne. Mogą mieć związek z dziedziczeniem tego typu zaburzeń, jak również być wynikiem najróżnejszych sytuacji społecznych.

PDSS jest kwestionariuszem pozwalającym zbadać natężenie objawów zespołu lęku napadowego. Kwestionariusz składa się z 7 pytań odnoszących się do możliwości pojawienia się typowych objawów dla tego zaburzenia. Odpowiedz szczerze na poniższe pytania i sprawdź, czy cierpisz na to zaburzenie.

PDSS - Test Zespołu Lęku Napadowego

Pytanie 1 z 7
Czy w ciągu ostatniego tygodnia miałeś napady paniki i/lub ich ograniczonych objawów?