Te choroby częściej dotykają kobiet. Jak się przed nimi uchronić?

2022-04-06 11:14

Choć lekarze mawiają, że wobec chorób wszyscy jesteśmy równi, na pewne przypadłości częściej chorują kobiety, a na inne mężczyźni. Płeć jest determinantem chorób, a te różnice widać chociażby w przyczynach schorzeń. Przyjrzeliśmy się grupie chorób, które częściej dotykają kobiety. Podpowiadamy, jak się przed nimi uchronić.

Te choroby częściej dotykają kobiety. Jak się przed nimi uchronić?
Autor: Getty Images

Dlaczego płeć ma znaczenie?

Na to, dlaczego chorujemy na daną przypadłość, ma wpływ wiele czynników. Mogą za to odpowiadać obciążenia genetyczne, warunki życia, sposób odżywiania, tryb życia czy choroby współistniejące. Choć jeszcze nie wszystkie z nich zostały zbadane, wiele już wiadomo.

Płeć determinuje zapadalność na niektóre problemy zdrowotne. Już od momentu narodzin dziewczynki i chłopcy są narażeni na różne choroby. Na przykład chłopcy w pierwszych miesiącach życia mają większe ryzyko zgonu niż dziewczynki.

Mężczyźni częściej mają zawały serca i problemy z nadciśnieniem tętniczym. Niektóre z chorób występują niemal wyłącznie u chłopców. Przykładem takich schorzeń jest daltoznim czy dystrofia mięśniowa Duchenne’a.

Poradnik Zdrowie - Nadciśnienie

Jakie choroby częściej dotykają kobiety?

Kobiety częściej niż mężczyźni cierpią na schorzenia tarczycy. Ma to związek z kobiecym układem hormonalnym, który znacznie częściej jest narażony na występowanie okresów nierównowagi, np. związanych z menstruacją i ciążą. Problem nietrzymania moczu to przypadłość, która również częściej dotyka kobiety. W tym przypadku wpływ odgrywają także czynniki związane stricte z przebytymi ciążami i porodami siłami natury.

Problemy układu żylnego to kolejny przykład schorzeń, które częściej dotykają pań niż panów. Szczególnie narażone są kobiety po 40. roku życia. Powstawaniu żylaków sprzyja między innymi wykonywanie stojących zawodów, np. fryzjerki. Podobnie jest w przypadku tocznia, czyli jednej z najtrudniejszych do zdiagnozowania chorób.

Statystyki świadczą o tym, że zapadalność na tocznia jest kilka razy wyższa wśród kobiet niż mężczyzn. Objawy choroby są niejednoznaczne i obejmują głównie bóle stawów, migreny, zmęczenie.

Jak uchronić się przed chorobami?

Choć ciąża to piękny czas dla kobiety, może ona siać spustoszenie w jej organizmie. Przyczyny niektórych kobiecych dolegliwości mają związek ze stanem błogosławionym, okresem karmienia czy przebytymi porodami. Wszystkim paniom, które urodziły dzieci, zaleca się regularne ćwiczenia mięśni Kegla. Mogą one pomóc zwalczyć problemy związane z nietrzymaniem moczu.

Prowadzony tryb życia to ważny czynnik mający wpływ na wystąpienie różnych chorób. Prawidłowe nawodnienie, dbałość o odpowiednią ilość snu, aktywność fizyczna – to bardzo istotne elementy naszego zdrowia. Zbilansowana dieta także ma znaczenie. Często nie przywiązujemy wagi do tego, ile i co jemy, a powinniśmy.

Profilaktyka to podstawa. Odpowiednie badania wykonywane regularnie, pozwolą wykryć ewentualne zdrowotne problemy, dzięki czemu będziemy w stanie je skutecznie leczyć. Dlatego przynajmniej raz w roku każda kobieta powinna wykonać:

  • podstawowe badania krwi: morfologię, OB, stężenie glukozy
  • USG piersi, a po 35. roku życia mammografię
  • ogólne badanie moczu
  • badanie ginekologiczne i cytologię
  • ogólne badanie u lekarza internisty uwzględniające pomiar ciśnienia tętniczego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki