USG piersi - badanie wykrywające raka piersi. Jak przebiega i jak się przygotować?

USG piersi czyli badanie ultrasonograficzne piersi to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki raka piersi. W odróżnieniu od mammografii badanie USG piersi jest bezbolesne. Pozwala wykryć zmiany w piersiach na wczesnym etapie ich rozwoju. Jakie są wskazania do wykonania USG piersi? Jak często należy wykonywać to badanie i w jaki sposób się do niego przygotować?

USG piersi - badanie profilaktyczne wykrywające raka piersi
Autor: Thinkstockphotos.com USG piersi jest jednym z elementów profilaktyki raka piersi. Jest to bezbolesne badanie, które pozwala wykryć guzki w piersiach na wczesnym etapie rozwoju.

USG piersi w odczuciu wielu kobiet jest badaniem szybkim, prostym i bezbolesnym. To prawda, warto jednak pamiętać, że to także jedno z tych badań, w których umiejętności i staranność badającego mają olbrzymi wpływ na jakość badania, a więc i na jego wynik. USG piersi jest badaniem bezpiecznym - można je wykonywać (i jest to wskazane) również w ciąży.

Każda kobieta po trzydziestce powinna przeprowadzać je regularnie, najlepiej raz do roku. To ważne - badanie to jest bowiem jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania raka piersi. USG piersi przeprowadzone umiejętnie i na dobrym sprzęcie pozwala wykryć nawet niewielkie guzki w piersiach (zmiany wielkości od pięciu milimetrów) i skierować pacjentkę na dalszą diagnostykę i leczenie, jeśli okaże się konieczne.

To kluczowe badanie u młodych kobiet, których budowa piersi sprawia, że mammografia ma mniejszą przydatność w diagnostyce. U starszych kobiet nie zastępuje zaś mammografii, lecz ją uzupełnia.

Jakie są wskazania do USG piersi? W którym dniu cyklu najlepiej je wykonać i jak przebiega to badanie?

Spis treści

 1. Wskazania do USG piersi
 2. USG piersi - wywiad lekarski przed badaniem
 3. USG piersi - przebieg badania

Wskazania do USG piersi

Na USG piersi można i warto zgłaszać się profilaktycznie, gdy nic nie dolega. Jednak do tego badania są również konkretne wskazania lekarskie.

Wskazania do wykonania USG piersi to:

 • ból piersi
 • zmiana w piersi wyczuwalna podczas dotyku
 • wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej
 • badania kontrolne wcześniej rozpoznanych zmian łagodnych
 • występowanie raka sutka w wywiadzie rodzinnym
 • ciąża
 • kwalifikacja i kontrola w czasie stosowania hormonalnej terapii menopauzy.

USG piersi - wywiad lekarski przed badaniem

Kiedy robić USG piersi? Na USG piersi można zgłosić się w każdym dniu cyklu miesiączkowego, jednak najlepiej jest je przeprowadzać między 1, a 10 dniem cyklu, kiedy piersi nie są tkliwe ani obrzęknięte (tak jak ma to miejsce przed okresem).

Zawartość wody w tkance piersiowej również jest wtedy mniejsza, dzięki czemu lekarz łatwiej może zinterpretować widziany na monitorze obraz. Na badanie przynieś ze sobą wyniki poprzednich badań USG a także mammografii (jeśli miałaś ją wykonywaną).

USG piersi powinno być poprzedzone wywiadem lekarskim. 

Przed badaniem USG piersi powiedz lekarzowi:

 • ile masz lat
 • kiedy miałaś ostatnią miesiączkę
 • czy rodziłaś
 • czy karmiłaś piersią
 • czy przyjmujesz leki (zwłaszcza hormonalne)
 • czy przeszłaś operacje piersi (blizny po zabiegu mogą zaciemniać obraz)
 • czy ktoś w rodzinie chorował na raka piersi, jajnika lub prostaty.

Jak wykryć raka piersi? Zobacz!

Jak rozpoznać raka piersi?

USG piersi - przebieg badania

USG piersi to badanie szybkie i bezbolesne. Po wywiadzie lekarskim należy zdjąć górną część odzieży, również biustonosz, i położyć się na leżance. Lekarz posmaruje ci piersi specjalnym żelem, a następnie po każdej z nich przesuwa głowicę z dołu do góry, z góry na dół i na boki. Bada również doły pachowe, by ocenić, czy węzły chłonne nie są powiększone.

Warto wiedzieć, że to, czy wynik badania będzie wiarygodny, zależy zarówno od jakości aparatu, jak i od kwalifikacji lekarza oceniającego obraz. Ważne więc, by lekarz miał certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, a pracownia - akredytację tego towarzystwa.