Mammografia - gdzie można za darmo wykonać mammografię

Nie czekaj na zaproszenie. Publikujemy listę miejsc, gdzie za darmo można wykonać badanie diagnozujące raka piersi. Profilaktycznie wykonaj badanie piersi - mammografię. Mammografia jest skuteczna, wykrywa raka już w pierwszej fazie rozwoju.

Mammografia - gdzie można za darmo wykonać mammografię
Autor: Photos.com Nie czekaj na zaproszenie. Publikujemy listę miejsc, gdzie za darmo można wykonać badanie diagnozujące raka piersi. Profilaktycznie wykonaj badanie piersi - mammografię. Mammografia jest skuteczna, wykrywa raka już w pierwszej fazie rozwoju.

Spis treści

  1. Jak wykryć raka piersi?

Bezpłatne badania mammograficzne mogą wykonać wszystkie panie w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanego badania mammograficznego. Badania wykonywane są w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi i refundowane przez NFZ.

Warto skorzystać z tej  bezpłatnej możliwości i zbadać piersi.

Gdzie można bezpłatnie zbadać piersi?

Na stronie www.diagnostyk.pl, w zakładce "Mammobusy" na bieżąco uaktualniana jest lista miejscowości, do których przyjeżdżają mammobusy (specjalne pojazdy z wyposażeniem do przeprowadzania badań mammograficznych, przebieralnią, rejestracją i poczekalnią).

Dzięki temu możesz wykonać to specjalistyczne badanie w swojej miejscowości.

Przed badaniem wypełnia się ankietę. Na podany w niej adres w ciągu dwóch tygodni wysyłane zostają wyniki badań.

Jeśli nie kwalifikujesz się do bezpłatnego badania mammograficznego możesz wykonać je odpłatnie (cena badania to 80-100zł).

Czym jest badanie mammograficzne?

Badanie jest rentgenowskim badaniem piersi, które wykrywa raka piersi już we wczesnej fazie rozwoju. Badanie jest nieiwazyjne i nie należy się go obawiać. Ilość promieni wykorzystanych do jednego badania jest równowarte wiazce promieni koniecznych do prześwietlenia zęba.

Jak wykryć raka piersi?

Jak rozpoznać raka piersi?

Jak przebiega badanie mammograficzne?

Badanie nie wymaga praktycznie żadnego przygotowania. Zaleca się jednak, aby tego dnia nie używać żadnych dezodorantów, talków czy antyperspirantów.Dobrze tez jest przyjść w dwuczęsciowym ubraniu, bo konieczne będzie rozebranie się do pasa.

Pierś układana jest na plastikowej podstawce, dociskana z góry i z boku po to, zeby uzyskać dwa obrazy. Ucisk trwa tylko kilka sekund i jest bezbolesny.