Szpital żąda od NFZ i Ministerstwa Zdrowia 13 mln złotych. Sprawa trafiła do sądu

2023-01-09 8:44

Szpital Uniwersytecki w Krakowie pozwał Ministerstwo Zdrowia (MZ) oraz Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Placówki nie zawarły ugody dotyczącej kosztów funkcjonowania szpitala w czasie pandemii COVID-19. Krakowska placówka żąda od organizacji zwrotu 13,2 mln złotych.

Szpital żąda od NFZ i Ministerstwa Zdrowia 13 mln złotych. Sprawa trafiła do sądu
Autor: Getty Images Szpital żąda od NFZ i Ministerstwa Zdrowia 13 mln złotych. Sprawa trafiła do sądu

W trakcie pandemii COVID-19 w różnych miastach w Polsce organizowano szpitale tymczasowe dla pacjentów walczących z infekcją. Jedną z takich placówek był właśnie Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Już w 2021 r. lecznica wystąpiła do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego ws. zwrotu kosztów poniesionych w wyniku działania szpitala tymczasowego.

Szpital żąda 13,2 mln złotych

13,2 mln złotych – tyle zwrotu oczekuje Szpital Uniwersytecki w Krakowie za funkcjonowanie szpitala tymczasowego w czasie pandemii COVID-19. Organizacjom nie udało się zawrzeć ugody, ponieważ taką możliwość odrzucił resort zdrowia i sprawa trafiła do sądu. Na kwotę żądania składa się różnica pomiędzy przychodami, a kosztami wynikającymi z funkcjonowania Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w czasie pandemii COVID-19.

Chodzi o działanie placówki w okresie od października 2020 r. do września 2021 r. Choć lecznica wystąpiła o zwrot żądanej kwoty, nie otrzymała przelewu. Placówka złożyła do sądu wniosek o zawezwanie do próby ugodowej. Do porozumienia nie doszło, choć sprawa ciągnęła się przez długie miesiące.

Pobyt dziecka w szpitalu

Resort odrzucił ugodę

W październiku 2021 r. sprawę skomentował szef resortu. Adam Niedzielski podkreślił, że kwestiami rozliczeń finansowych zajmuje się NFZ, a "w razie braku porozumienia pozostaje droga sądowa".

Teraz szpital potwierdza, że niestety nie udało się dojść do porozumienia. Rzeczniczka krakowskiej lecznicy Maria Włodkowska wyjaśniła: "Ministerstwo Zdrowia odrzuciło możliwość ugody, w związku z czym szpital wystąpił na drogę sądową".

Placówka skierowała sprawę do Sądu Okręgowego w Krakowie. Pozew został wytoczony przeciwko Ministerstwu Zdrowia oraz Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Kwota żądania wynosi 13,2 mln złotych tytułem odszkodowania za poniesione koszty funkcjonowania szpitala tymczasowego.