Powstaje pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19

2020-10-19 9:12

Pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 powstaje na Stadionie Narodowym w Warszawie. Jak powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk, szpital będzie mieścił 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM.

szpital polowy
Autor: Getty Images Zdjęcie poglądowe

Michał Dworczyk zapytany w radiu Zet o to, czy na Stadionie Narodowym powstaje szpital polowy na COVID-19 i czy to prawda, że już ruszyła jego budowa, odpowiedział: "to nie jest szpital polowy (...) jest to jeden ze szpitali tymczasowych".

Dodał: - To prawda, w ostatnią sobotę premier wydał polecenie przygotowanie pierwszego szpitala tymczasowego, który będzie zlokalizowany na Stadionie Narodowym, równocześnie w kilku województwach trwają przygotowania do ewentualnego utworzenia kolejnych takich szpitali, ten proces będą już nadzorować wojewodowie - powiedział szef KPRM.

Dodał, że pierwszy taki szpital będzie mieścił się w Warszawie. - To będzie 500 łóżek, z czego 50 łóżek OIOM-owych, z możliwością rozszerzenia tego zaplecza do tysiąca łóżek - dodał.

Jak powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, Michał Dworczyk odpowiada za koordynację działań związanych z powstaniem tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Więcej szczegółów zdradził wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w wywiadzie dla Radia Plus: 

- Pierwszy szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19 na Stadionie Narodowym będzie gotowy w ciągu najbliższego tygodnia; planujemy jeszcze jeden taki szpital w Warszawie, a także po jednym w kilku innych miastach. Szpital powstaje w ramach sal konferencyjnych, które są na Stadionie Narodowym. - Planujemy także jeszcze jeden taki szpital w Warszawie, bo wiemy, że Warszawa jest dużym miastem, więc tych potrzeb może być więcej. W pozostałych miastach w Polsce planujemy po jednym szpitalu tymczasowym" - oświadczył. Jak dodał, rozmowy nt. lokalizacji drugiego szpitala tymczasowego w stolicy już trwają, być może będzie to "jakieś centrum kongresowe". - powiedział wiceminister.

Podkreślił, że szpitale tymczasowe będą budowane w tych województwach, w których występuje największy problem, jeżeli chodzi o miejsca w szpitalach. Jak mówił Kraska, w pierwszej kolejności są to województwa mazowieckie, małopolskie, wielkopolskie, łódzkie, pomorskie. "Wiem, że pozostałe województwa także mają te plany" - dodał.

"My w tej chwili jesteśmy w trakcie optymalizowania liczby łóżek w całym kraju. Chcemy wykorzystać tę bazę szpitalną, którą w tej chwili mamy. Więc myślę, że w ciągu tego tygodnia ta baza szpitalna, jeżeli chodzi o szpitale wojewódzkie i powiatowe, zwiększy się o ponad 11 tys. łóżek dla pacjentów z koronawirusem. To potężna ilość nowych miejsc dla pacjentów" - powiedział Kraska.

Na Stadionie Narodowym w Warszawie powstaje tymczasowy szpital polowy dla „covidowych” pacjentów.
Sonda
Ten z apteki lub ten laboratoryjny?