Sok z "odpornego kiwi" remedium na epidemię raka płuca? To odkrycie może być przełomem

2023-01-25 11:30

Rak płuca nie bez powodu bywa nazywany postrachem onkologii - to najczęstszy typ raka i jeden z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych na świecie. Pojawiła się jednak nadzieja na to, że będzie mu można zapobiegać skuteczniej niż do tej pory. Pomóc ma w tym sok z owocu nazywanego "odpornym kiwi".

Sok z odpornego kiwi remedium na epidemię raka płuca? To odkrycie może być przełomem
Autor: Getty Images Sok z "odpornego kiwi" remedium na epidemię raka płuca? To odkrycie może być przełomem

Na raka płuca chorują przede wszystkim palacze, gdyż tytoń i produkty na jego bazie w ogromnym stopniu przyczyniają się do rozwoju tego nowotworu. Ale coraz częściej zapadają na niego również osoby, które w życiu nie miały w ustach papierosa. Wśród jego przyczyn są bowiem również czynniki środowiskowe, zwłaszcza zanieczyszczenie powietrza, a także zawodowe narażenie na substancje toksyczne. 

Diagnoza dla wielu jest wyrokiem, ponieważ rak płuca ma jeden z najniższych wskaźników pięcioletniego przeżycia spośród wszystkich nowotworów. Tylko w Polsce co roku rozpoznaje się go u ponad 22 tysięcy osób i notuje ponad 23 tys. zgonów z jego powodu.

Będzie nowa metoda profilaktyki? 

Za najskuteczniejszą metodę zapobiegania rakowi płuca uznawane jest obecnie rzucenie palenia i unikanie dymu z papierosów. W dalszej kolejności wymieniana jest ochrona przed ekspozycją zawodową na takie substancje jak azbest, krzemionkę czy promieniowanie jonizujące.

Czy do tych zaleceń wkrótce dołączy kolejne? Japońscy naukowcy odkryli, że cenne właściwości chroniące przed rakiem płuca ma sok z pochodzącej z Azji rośliny Actinidia arguta (sarunashi), nazywanej "odpornym kiwi" - w Polsce owoce tej rośliny są znane jako "mini kiwi".

Działanie tego soku sprawdzono na mysim modelu raka płuca. Naukowcy z Uniwersytetu Okayama, kierowani przez dr Sakae Arimoto-Kobayashi, profesor nadzwyczajną na Wydziale Nauk Farmaceutycznych Uniwersytetu Okayama, wykazali, że sok z mini kiwi, a konkretnie jeden z jego składników - izokwercetyna (isoQ) - pomaga zapobiegać rakowi płuca.

Sok z mini kiwi może zapobiegać mutacjom DNA

Actinidia arguta to jedno z najbogatszych źródeł polifenoli i witaminy C. Już wcześniej dowiedziono, że sok z mini kiwi hamuje mutagenezę, stany zapalne i nowotwory skóry myszy. Za to działanie odpowiedzialne były głównie obecne w roślinie związki fenolowe.

Kolejnym celem badań były właściwości znajdującego się w roślinie związku polifenolowego isoQ - badacze sądzili, że może on zapobiec nowotworom. W najnowszej pracy naukowcy wywołali u myszy raka płuca (wykorzystując NNK, znany rakotwórczy związek obecny m.in. w papierosach). Następnie części gryzoni podawali doustnie sok z mini kiwi.

Wyniki okazały się zaskakujące: liczba guzków nowotworowych u myszy w grupie, która otrzymała zastrzyki z NNK i doustne dawki soku z A. arguta była znacznie niższa niż w grupie, która nie dostawała soku. Doustne podawanie substancji isoQ zmniejszyło również liczbę guzków w płucach myszy.

Zespół ustalił również, skąd bierze się takie działanie. Naukowcy doszli do wniosku, że sok z mini kiwi prawdopodobnie przyspiesza naprawę uszkodzonego DNA, ma więc działanie antymutagenne. Co więcej, tłumi również aktywność jednego z kluczowych białek, które jest zaangażowane w rozwój raka.