Objaw Schamrotha może świadczyć o raku płuca i chorobach serca. To, czy go masz, sprawdzisz, łącząc palce

2022-08-25 12:27

O stanie zdrowia najwięcej powiedzą nam regularne badania diagnostyczne, ale istnieją również proste testy, które można wykonać w domu, a których wynik może świadczyć o pewnych nieprawidłowościach. Jednym z nich jest test na objaw Schamrotha. Możesz go zrobić samodzielnie w domu - wystarczy kilka sekund. Jego wynik może wskazywać na poważne choroby: raka płuca, także choroby układu krążenia lub wątroby, choroby endokrynologiczne, a nawet zakażenie wirusem HIV.

Objaw Schamrotha może świadczyć o raku płuca i chorobach serca. To, czy go masz, sprawdzisz, łącząc palce
Autor: Getty Images

Test na objaw Schamrotha to proste i szybkie narzędzie diagnostyczne, które w swojej praktyce wykorzystują często również lekarze. Objaw ten po raz pierwszy już w 1976 roku opisał profesor Abraham Leo Schamroth, kardiolog, który zaobserwował go u pewnej grupy pacjentów chorujących na serce.

Późniejsze obserwacje wykazały, że mają go również osoby chore na raka płuca, choroby wątroby, a także na szereg innych schorzeń.

Brak okna Schamrotha może zwiastować poważne problemy ze zdrowiem

Tak zwane okno Schamrotha to szczelina w kształcie rombu, która powstaje, gdy dwa przeciwległe palce rąk (np. palce wskazujące lub serdeczne lewej i prawej ręki) zetkniemy ze sobą grzbietami. O objawie Shamrotha mówimy zaś, gdy to okienko zanika, a paliczki ściśle do siebie przylegają. Może on świadczyć o paznokciach pałeczkowatych i palcach pałeczkowatych.

Paznokcie pałeczkowate mogą być zmianą wrodzoną i wtedy objaw ten może występować tylko po jednej stronie, co może wiązać się np. z połowiczym porażeniem. Obustronne paznokcie pałeczkowate mogą z kolei towarzyszyć różnym chorobom - w tym chorobom płuc, układu krążenia, przewodu pokarmowego i nowotworom, zwłaszcza rakowi płuca, a także chorobom endokrynologicznym, naczyniowym, a nawet zakaźnym - obecność takich paznokci potwierdzono m.in. u pacjentów zakażonych wirusem HIV

Test na objaw Schamrotha zrobisz w kilka sekund

Test pozwalający ocenić obecność objawu Schamrotha zajmuje dosłownie chwilę. Wystarczy zetknąć ze sobą grzbietami paznokcie dwóch palców obu rąk i sprawdzić, czy między nimi znajduje się małe okienko w kształcie rombu (okno Schamrotha).

Jeśli go nie ma, a palce ściśle do siebie przylegają, warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?